Złe prognozy dla wolności słowa w nowej erze prezydenta Xi

Podczas swojej drugiej kadencji prezydent Xi Jinping, który na zakończonym niedawno XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin dodatkowo umocnił władzę, będzie kontynuował linię zacieśniania kontroli nad prasą i internetem - oceniają dla PAP eksperci.

W czasie pierwszej kadencji Xi Jinpinga w Chinach doszło do znacznej regresji w zakresie praw obywatelskich, a szczególnie wolności informacji. Prezydent Xi udowodnił, że jest zaciekłym wrogiem demokracji konstytucyjnej, uniwersalnych praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego i wolności prasy - ocenił dla PAP dyrektor wschodnioazjatyckiego biura Reporterów Bez Granic (RSF) w Tajpej Cedric Alviani.

Niestety, nie jest prawdopodobne, aby Xi miał zmienić swoją politykę po XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin, który przedłużył jego władzę o kolejne pięć lat, zwiększając jego uprawnienia. Obawiamy się raczej, że zacieśni uścisk jeszcze bardziej, na przykład egzekwując zakaz używania VPN-ów i pchając chińskie społeczeństwo jeszcze dalej w stronę cenzury i nadzoru - napisał Alviani.

Sieci VPN to najpopularniejszy sposób obchodzenia wielkiego chińskiego firewalla - blokady, która uniemożliwia mieszkańcom tego kraju dostęp do części zasobów internetu, w tym do Google'a, Youtube, Facebooka, Twittera i stron wielu mediów, takich jak amerykański New York Times czy hongkoński South China Morning Post. W tym roku do listy zablokowanych w Chinach serwisów dołączył m.in. popularny komunikator WhatsApp.

Od kiedy Xi Jinping doszedł do władzy, chiński rząd zacieśnia kontrolę nad wszelkimi formami wypowiedzi, w tym w internecie, w prasie i na uniwersytetach - powiedział PAP hongkoński kulturoznawca Ip Iam-chong. Dodał, że w ciągu ostatnich pięciu lat dokonała się dramatyczna zmiana w kontroli i zarządzaniu mediami w Chinach.

Komentatorzy zwracają też uwagę na kult jednostki, jakim otaczany jest Xi przez partyjnych dygnitarzy i propagandowe media. Delegaci na zjazd KPCh nadawali mu nieformalne tytuły znane z czasów rewolucji kulturalnej i rządzącego wówczas przewodniczącego Mao Zedonga, takie jak wódz, czy sternik.

W czasie zjazdu Xi ogłosił nastanie nowej ery, która do 2050 roku ma uczynić z Chin bogate, demokratyczne, piękne i harmonijne mocarstwo. Podkreślił przywódczą rolę partii komunistycznej na wszystkich frontach rozwoju i sprzeciwił się mechanicznemu kopiowaniu systemów politycznych innych krajów, co według obserwatorów dotyczy zasad przyjętych w demokracjach Zachodu.

Myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice została oficjalnie dołączona do kanonu podstaw ideologicznych partii i według ministerstwa edukacji wkrótce trafi do podręczników szkolnych jako obowiązkowy element programu nauczania.

W ubiegłym roku Xi odwiedził redakcje trzech państwowych mediów i zażądał od dziennikarzy całkowitej lojalności wobec partii. Wszystkie media zarządzane przez partię muszą pracować, by przemawiać za wolą partii i jej propozycjami oraz chronić autorytet i jedność partii - powiedział wtedy Xi, cytowany przez agencję Xinhua.

Xi +zawrócił+ dziennikarzy, ograniczając ich rolę do przekazywania +propagandy partii+ - ocenił Alviani.

Ta polityka jest całkowicie nielegalna, gdyż konstytucja Chińskiej Republiki Ludowej jasno stanowi, że jej obywatelom przysługuje wolność wypowiedzi i wolność prasy, a każdy obywatel ma prawo krytykować dygnitarzy partii i obnażać ich złe uczynki, i nikt nie ma prawa ograniczać tego rodzaju informacji - zaznaczył dyrektor biura RSF w Tajpej.

Chiny zajmują 176. miejsce pośród 180 krajów w sporządzonym przez RSF rankingu wolności prasy na rok 2017. Według tej organizacji dziesiątki chińskich dziennikarzy i blogerów przebywają w więzieniu za opór wobec rozkazów wydziału propagandy Komitetu Centralnego partii.

Z Pekinu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ az/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil