REKLAMA

Złe nastroje, Polska w inflacyjnej czołówce i mocny wzrost płac [Wykresy tygodnia]

2022-01-22 06:00
publikacja
2022-01-22 06:00
Złe nastroje, Polska w inflacyjnej czołówce i mocny wzrost płac [Wykresy tygodnia]
Złe nastroje, Polska w inflacyjnej czołówce i mocny wzrost płac [Wykresy tygodnia]
fot. fufunteg / / Shutterstock

Kolejny burzliwy tydzień z wieloma danymi już za nami. Przypominamy najważniejsze wykresy minionego tygodnia

1. Płace mocno wzrosły

Grudniowe dane z polskiego rynku pracy przyniosły dużą niespodziankę po stronie płac. Niecodzienna była bardzo wysoka dynamika płac w górnictwie oraz w leśnictwie.

Bankier.pl na podstawie GUS

2. Imponująca końcówka roku w polskim przemyśle

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła mocniej, niż spodziewali się analitycy. "Gwiazdami odczytu zostały energetyka i motoryzacja" - zauważają ekonomiści PKO BP.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

3. Coraz gorsze nastroje polskich konsumentów

Szalejąca inflacja, covidowe restrykcje oraz podatkowe zamieszanie wywołane Polskim Ładem przyczyniły się do pogłębienia pesymizmu wśród polskich gospodarstw domowych. Gusowski wskaźnik zaufania konsumentów w styczniu znalazł się na najniższym poziomie od listopada 2020 roku.

Bankier.pl na podstawie GUS

4. Mieszkaniówka rośnie w dwucyfrowym tempie

W 2021 r. ruch na budowach mieszkań i domów był o ponad 20 proc. wyższy niż w dotychczas rekordowym 2020 r. Więcej niż w poprzednich latach oddano także gotowych mieszkań – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W budowie pozostaje ponad 870 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych.

fot. Bankier.pl / 

5. Obligacje oszczędnościowe biją rekordy popularności

W obliczu wysokiej inflacji i niskiego oprocentowania depozytów bankowych Polacy ulokowali w ubiegłym roku rekordową kwotę w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Grupa inwestujących w rządowe papiery nieco się poszerzyła, ale pozostała wąska. Przeciętny nabywca był zamożną osobą po pięćdziesiątce.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

6. Niemiecka inflacja przyspiesza

Inflacja CPI w Niemczech przekroczyła 5% i osiągnęła najwyższy poziom od niemal 30 lat. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat rentowność niemieckich obligacji 10-letnich znalazła się powyżej zera.

7. Żywnościowa zagwozdka w inflacyjnym koszyku

Grudniowy wzrost cen żywności był jednym z najszybszych odnotowanych w Polsce w XXI wieku. W przeszłości tak wysokie odczyty zwykle wyznaczały inflacyjną górkę. Ale nikt nie da gwarancji, że tym razem historia się powtórzy.

Bankier.pl na podstawie GUS

8. Inflacja w UE najwyższa od ponad 20 lat

Inflacja w Unii Europejskiej przyspieszyła w grudniu i była najwyższa od ponad dwóch dekad - wynika z danych Eurostatu. Większe tempo wzrostu cen niż w Polsce zanotowano wyłącznie w Estonii i na Litwie.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

9. Wysoka inflacja nie podbiła jeszcze całego świata

Cały świat ogarnęła wysoka inflacja... Cały? Nie! Jest taki kraj, gdzie nieugięci mieszkańcy wciąż jeszcze stawiają opór najeźdźcy.

Bankier.pl na podstawie danych Destatis, BLS i SBJ

10. Inflacja producencka w Polsce przebiła 14 proc.

Ceny producentów rosną w najszybszym tempie od ponad 20 lat - wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. A to może się przełożyć na ceny w sklepach: "początek roku w CPI może być wystrzałowy" - komentują analitycy Banku Pekao.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

11. Szokująca inflacja w niemieckim przemyśle

W grudniu ceny niemieckich producentów rosły w rekordowo wysokim tempie, szokującym ekonomistów. To statystyczne pokłosie grudniowego kryzysu energetycznego w Unii Europejskiej.

Bankier.pl na podstawie danych Destatis

12. Polacy uciekają przed inflacją

Inflacja w Polsce zbliża się do 10 proc., a bank centralny regularnie podnosi stopy procentowe, ale Ministerstwo Finansów nadal nie podwyższa oprocentowania obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Wygląda na to, że Polacy w końcu się zbuntowali i wyraźnie ograniczyli zaangażowanie w papiery o stałym, niskim zwrocie, niechroniące przed erozją kapitału z powodu wzrostu cen.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

13. PKB Chin tylko i aż na czwórkę

W przedpandemicznych czasach globalny prymus regularnie notował tempo wzrostu PKB na szóstkę. Teraz wyciągnął raptem czwórkę, a i tak pozytywnie zaskoczył obserwatorów. Jednak gdyby nie pewna pomoc, mogłoby się skończyć tróją na szynach.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

14. Mocne podwyżki hurtowych cen paliw

Mijający tydzień przyniósł silne wzrosty hurtowych cen paliw, które jednak nie w pełni przełożyły się na stawki przy dystrybutorach. To może osłabić finalny efekt wchodzącej w życie od 1 lutego tymczasowej obniżki stawek VAT.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

JM

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (13)

dodaj komentarz
piotrklima
Proponuje podać pensje średnie w styczniu wtedy spadną do 6000 zł uczy wtedy będziecie pisać ze zarobki spadły
lancealot
Średnio z moim psem mam 3 nogi dlatego zamiast średniej proponuję podać medianę pensji w Polsce.
I nagle okazuje się, że ponad połowa Polaków zarabia poniżej 4500 brutto. Wg danych rządowych..
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Srednia-krajowa-poza-zasiegiem-dla-2-3-Polakow-8260899.html
koperytko
Z ciekawszych wiadomosci powinno się pojawic jak Rosja zyska na surowcach i ile UE musi wydać wiecej zubazając gospodarkę dzięki obłedowi klimatycznemu. Więc tak - za 2021 rok Rosja miała przychody 300mld EURO, a w 2022 będzie 1 BILION...
lancealot
Czyżbyś chwalił ich sposób zarządzania?
W sumie nie dziwię się skoro, przy wysokich cenach węgla, nasze górnictwo przyniosło 2,3 mld zł strat w trzy kwartały.
koperytko
Inflacja producencka, czyli jak zostały podwyzszone produkty na poziomie wytworczym w Niemczech wyniosła 24% a inflacja konsumencka 6%. Powiem krótko - to jest niemozliwe, chyba ze Niemcy też działaja w ten sposób nie tylko w "DAS AUTO"....

men24a
"W Niemczech grudniowa inflacja  + 5.3 całoroczna około 3.2 % któryś wie ile w PL podpowiem prawie 9 i ponad 5 odpowiednio"
Geniusze ekonomii, którzy po 7 latach swoich nieudolnych rządów winę zrzucają na Tuska. Typowo komunistyczna zagrywka powtarzać non stop kłamstwa !
W Polsce inflacja producencką za grudzień to
"W Niemczech grudniowa inflacja  + 5.3 całoroczna około 3.2 % któryś wie ile w PL podpowiem prawie 9 i ponad 5 odpowiednio"
Geniusze ekonomii, którzy po 7 latach swoich nieudolnych rządów winę zrzucają na Tuska. Typowo komunistyczna zagrywka powtarzać non stop kłamstwa !
W Polsce inflacja producencką za grudzień to 14 %


koperytko odpowiada men24a
nie wiem co ty bredzisz jaka inflacja grudniowa jaka całoroczna - cos wklejasz i nie masz pojęcia co - ale rozumiem jestes te.pym lemingiem ...
men24a odpowiada koperytko
Po co się bierzesz za pisanie czegoś czego nie rozumiesz ?

GUS poinformował, że średnioroczna inflacja wyniosła w 2021 roku 5,1%.
koperytko odpowiada men24a
Te.mpy lemingu - inflacja roczna nie grudniowa, inflacja średnioroczna a nie roczna. Ja pie..,./le. Może ktoś mi wytłumaczy dlaczego kazdy portal nawet zajmujacy sie uprawą kapusty musi być z przedstawicielem lemingozy, która nie ma za grosz rozumu i wydaje się jej ze "edukuje" PISowców...
koperytko
Moment moment - a co się stało w latach 2009-2013 gdy według lemingozy bylismy zielona wyspa. Jakies dziwne wykresy tutaj sa - moze jakis te.mpy leming wytłumaczy skąd takie dane....

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki