![Złe nastroje, Polska w inflacyjnej czołówce i mocny wzrost płac [Wykresy tygodnia]](https://galeria.bankier.pl/p/c/9/f071f5dc2ec97d-948-568-0-53-1773-1063.jpg)
![Złe nastroje, Polska w inflacyjnej czołówce i mocny wzrost płac [Wykresy tygodnia]](https://galeria.bankier.pl/p/c/9/f071f5dc2ec97d-948-568-0-53-1773-1063.jpg)
Kolejny burzliwy tydzień z wieloma danymi już za nami. Przypominamy najważniejsze wykresy minionego tygodnia
1. Płace mocno wzrosły
Grudniowe dane z polskiego rynku pracy przyniosły dużą niespodziankę po stronie płac. Niecodzienna była bardzo wysoka dynamika płac w górnictwie oraz w leśnictwie.


2. Imponująca końcówka roku w polskim przemyśle
Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła mocniej, niż spodziewali się analitycy. "Gwiazdami odczytu zostały energetyka i motoryzacja" - zauważają ekonomiści PKO BP.


3. Coraz gorsze nastroje polskich konsumentów
Szalejąca inflacja, covidowe restrykcje oraz podatkowe zamieszanie wywołane Polskim Ładem przyczyniły się do pogłębienia pesymizmu wśród polskich gospodarstw domowych. Gusowski wskaźnik zaufania konsumentów w styczniu znalazł się na najniższym poziomie od listopada 2020 roku.


4. Mieszkaniówka rośnie w dwucyfrowym tempie
W 2021 r. ruch na budowach mieszkań i domów był o ponad 20 proc. wyższy niż w dotychczas rekordowym 2020 r. Więcej niż w poprzednich latach oddano także gotowych mieszkań – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W budowie pozostaje ponad 870 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych.


5. Obligacje oszczędnościowe biją rekordy popularności
W obliczu wysokiej inflacji i niskiego oprocentowania depozytów bankowych Polacy ulokowali w ubiegłym roku rekordową kwotę w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Grupa inwestujących w rządowe papiery nieco się poszerzyła, ale pozostała wąska. Przeciętny nabywca był zamożną osobą po pięćdziesiątce.


6. Niemiecka inflacja przyspiesza
Inflacja CPI w Niemczech przekroczyła 5% i osiągnęła najwyższy poziom od niemal 30 lat. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat rentowność niemieckich obligacji 10-letnich znalazła się powyżej zera.


7. Żywnościowa zagwozdka w inflacyjnym koszyku
Grudniowy wzrost cen żywności był jednym z najszybszych odnotowanych w Polsce w XXI wieku. W przeszłości tak wysokie odczyty zwykle wyznaczały inflacyjną górkę. Ale nikt nie da gwarancji, że tym razem historia się powtórzy.


8. Inflacja w UE najwyższa od ponad 20 lat
Inflacja w Unii Europejskiej przyspieszyła w grudniu i była najwyższa od ponad dwóch dekad - wynika z danych Eurostatu. Większe tempo wzrostu cen niż w Polsce zanotowano wyłącznie w Estonii i na Litwie.


9. Wysoka inflacja nie podbiła jeszcze całego świata
Cały świat ogarnęła wysoka inflacja... Cały? Nie! Jest taki kraj, gdzie nieugięci mieszkańcy wciąż jeszcze stawiają opór najeźdźcy.


10. Inflacja producencka w Polsce przebiła 14 proc.
Ceny producentów rosną w najszybszym tempie od ponad 20 lat - wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. A to może się przełożyć na ceny w sklepach: "początek roku w CPI może być wystrzałowy" - komentują analitycy Banku Pekao.


11. Szokująca inflacja w niemieckim przemyśle
W grudniu ceny niemieckich producentów rosły w rekordowo wysokim tempie, szokującym ekonomistów. To statystyczne pokłosie grudniowego kryzysu energetycznego w Unii Europejskiej.


12. Polacy uciekają przed inflacją
Inflacja w Polsce zbliża się do 10 proc., a bank centralny regularnie podnosi stopy procentowe, ale Ministerstwo Finansów nadal nie podwyższa oprocentowania obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Wygląda na to, że Polacy w końcu się zbuntowali i wyraźnie ograniczyli zaangażowanie w papiery o stałym, niskim zwrocie, niechroniące przed erozją kapitału z powodu wzrostu cen.


13. PKB Chin tylko i aż na czwórkę
W przedpandemicznych czasach globalny prymus regularnie notował tempo wzrostu PKB na szóstkę. Teraz wyciągnął raptem czwórkę, a i tak pozytywnie zaskoczył obserwatorów. Jednak gdyby nie pewna pomoc, mogłoby się skończyć tróją na szynach.


14. Mocne podwyżki hurtowych cen paliw
Mijający tydzień przyniósł silne wzrosty hurtowych cen paliw, które jednak nie w pełni przełożyły się na stawki przy dystrybutorach. To może osłabić finalny efekt wchodzącej w życie od 1 lutego tymczasowej obniżki stawek VAT.


JM
