Chińcyki trzymają się coraz słabiej

Jedna jaskółka nie przyniosła wiosny do chińskiej gospodarki. Po zaskakująco dobrych danych za czerwiec dane za lipiec zaskoczyły negatywnie.

(fot. Ágoston Fung / Pexels)

W ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa za Murem wzrosła o 4,8 proc. w porównaniu do lipca zeszłego roku, podczas gdy analitycy oczekiwali zwyżki o 6 proc., a w czerwcu było to 6,3 proc.

Sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 7,6 proc. wobec oczekiwanych 8,6 proc. i aż 9,8 proc. miesiąc wcześniej.

Z kolei inwestycje w aglomeracjach miejskich w pierwszych siedmiu miesiącach roku poszły w górę o 5,7 proc. wobec oczekiwań na poziomie 5,8 proc. i 5,8 proc. w pierwszej połowie roku.

Inwestycje (niebieski, YTD), produkcja przemysłowa (zielony), sprzedaż detaliczna (czerwony) [%, rdr]
Inwestycje (niebieski, YTD), produkcja przemysłowa (zielony), sprzedaż detaliczna (czerwony) [%, rdr] (Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Wszystkie odczyty okazały się zatem nie tylko słabsze od danych za czerwiec, ale i gorsze od oczekiwań. Wszystkie potwierdziły trwający od lat trend spadającej dynamiki wzrostów, typowy dla coraz większej gospodarki, jaką są Chiny.

Sygnały lipcowego spowolnienia nadchodzą zza Muru od dwóch tygodni - wcześniej statystycy informowali m.in. o deflacji cen producenckich i kolejnym odczycie przemysłowego PMI poniżej 50 pkt. Natomiast Ludowy Bank Chin zaraportował relatywnie niski poziom finansowania gospodarki, w tym bankowych kredytów dla przedsiębiorstw i wyraźne skurczenie się aktywności bankowości cienia. Dzisiejszy słaby odczyt trzech ważnych wskaźników nie powinien być zatem zaskoczeniem, również w świetle zaskakująco dobrych wyników opublikowanych przed miesiącem - po zwiększonych wydatkach w czerwcu naturalne było spowolnienie w kolejnym miesiącu.

Efekt ten widać choćby w szczegółowych danych o sprzedaży detalicznej. W czerwcu napędziła ją sprzedaż samochodów (+17,2 proc. rdr) spowodowana koniecznością "wyczyszczenia magazynów" przed wejściem w życie nowych norm emisyjnych. W lipcu sprzedaż aut skurczyła się o 2,6 proc. rdr.

Trinh Nguyen z Natixisa zwraca uwagę, że silnie rośnie konsumpcja głównie tych dóbr, które są niezbędne do życia (żywność, leki, dobra codziennego użytku), a wydatki na bardziej ekskluzywne towary (elektronika, biżuteria, ubrania, auta) zwiększają się wolniej, a nawet spadają. Bardzo możliwe, że konsumenci reagują w ten sposób na spowolnienie w chińskiej gospodarce (które oznacza dla nich niższe tempo wzrostu płac czy wzrost obaw o stabilność pracy) i konflikt z USA, szykując się na trudniejsze czasy.

Nie uwzględniając danych z pierwszych dwóch miesięcy każdego roku, kiedy odczyty zaburzają ruchome obchody chińskiego Nowego Roku, dynamika produkcji przemysłowej była najniższa przynajmniej od 1998 r..

Natomiast w danych o inwestycjach warto zwrócić uwagę na ponowny rozjazd między inwestycjami sektora publicznego i prywatnego. W przypadku tego pierwszego dynamika wyniosła 7,1 proc. (wobec 6,9 proc. w czerwcu), a drugiego: 5,4 proc. (5,7 proc. miesiąc wcześniej). To kolejny dowód, że w okresie wysokiej niepewności koniunkturę starają się pobudzić przedsiębiorstwa państwowe (a precyzyjniej - te bezpośrednio kontrolowane przez polityków), nieprzejmujące się przesadnie ewentualną stratą na inwestycji.

W obliczu kolejnych złych danych o stanie chińskiej gospodarki (i czynników zewnętrznych) rośnie prawdopodobieństwo, że władze zdecydują się na silniejszy stymulus - tak monetarny (obniżka stóp proc. czy ścięcie stóp rezerw obowiązkowych banków), jak i fiskalny (zwiększenie wydatków z państwowej kasy).

*"Chińcyki trzymają się mocno!?" - to cytat z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
27 5 1as

To samo pomyślałem, nie kumam co to miało być.

! Odpowiedz
5 47 jacyna2017

Odsyłam do 'Wesela' Stanisława Wyspiańskiego - warto odświeżyć!

! Odpowiedz
0 1 1as odpowiada jacyna2017

No właśnie, autor chyba to uzupełnił później.

! Odpowiedz
64 57 xtyro

tytuł: "Chińcyki trzymają się coraz słabiej". Co to za słowo "Chińcyki"? Żartobliwe, obraźliwe czy analfabeta?

! Odpowiedz
3 53 stokestix

Tak to jest jak lektura się nie czyta w szkole. Ja też nie czytałem, ale przynajmniej googlować umiem...
https://en.wikiquote.org/wiki/Wesele

! Odpowiedz
1 15 stokestix odpowiada stokestix

Lektur*

! Odpowiedz
2 40 skaurus

Wystarczy przeczytać ostatnie zdanie artykułu...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil