REKLAMA

Złagodzenie restrykcji antypandemicznych w USA

2022-08-12 04:05
publikacja
2022-08-12 04:05
Złagodzenie restrykcji antypandemicznych w USA
Złagodzenie restrykcji antypandemicznych w USA
fot. Kit Leong / / Shutterstock

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) złagodziły w czwartek restrykcje dotyczące Covid-19. Nie wymagają kwarantanny i kładą mniejszy nacisk na zachowanie dystansu społecznego, rutynowe badania kontrolne oraz monitorowanie kontaktów zakażonych osób.

"Obecnie pandemia bardzo się różni od występującej wcześniej, w ostatnich dwóch latach" - uzasadniała epidemiolog CDC dr Greta Massetti. Jak dodała, nowe wytyczne są nastawione na ochronę ludzi przed ciężką chorobą.

Zgodnie z przedstawionymi zaleceniami ludzie narażeni na kontakt z wirusem niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu są szczepieni, nie muszą już poddawać się w domach kwarantannie. Powinny jednak w 5 dniu wykonać test na obecność wirusa, a przez 10 dni nosić maseczki. Dla osób bez objawów w większości miejsc nie są już zalecane rutynowe badania kontrolne.

Ci, którzy mają pozytywny wynik testu na obecność Covid, powinni wciąż izolować się w domu przez co najmniej pięć dni. Nie zmieniły się natomiast wytyczne zalecające noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych na obszarach, gdzie jest wysoki poziom zakażeń.

"Wiemy, że Covid-19 jest tutaj i pozostanie. Wysoki poziom odporności populacji w rezultacie szczepień i wcześniejszych infekcji, a także wiele dostępnych środków dla ochrony ludzi przed ciężką chorobą i śmiercią, zmieniły sytuację, w jakiej się znajdujemy" – podkreśliła Massetti, która jest autorką wytycznych.

„New York Times” zwrócił uwagę, że wielu ekspertów uznało nowe wytyczne za pragmatyczne podejście do życia z wirusem w dłuższej perspektywie. Jak jednak ostrzegają, pandemia się nie skończyła i bardziej rygorystyczne wymogi mogą być potrzebne w przypadku pojawienia się nowych wariantów lub nasilenia fali wirusa.

W dobie szybko rozprzestrzeniającej się wersji BA.5 Omicron, Ameryka odnotowuje średnio ponad 100 tys. nowych przypadków wirusa i niemal 500 zgonów dziennie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
xiven
epidemia się skończyła bo zaszczepieni są bezpieczni a niezaszczepieni już umarli :D
polonu
co już te numery zaczynają zawodzić , szatańskie pomysły z piekła rodem . ze szczepionek nie dało się żyć teraz wojna zobaczymy jaki efekt końcowy będzie .co jeszcze nowego się wydarzy .

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki