Ziobro ws. Banasia: Nie mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową

Nie jest tak, że mamy tu do czynienia z jakąś sytuacją wyjątkową - stwierdził w środę szef MS Zbigniew Ziobro pytany o postępowanie wyjaśniające ws. oświadczenia majątkowego szefa NIK Mariana Banasia. Jak dodał, "tego typu procedury dotyczą dziesiątków posłów, zarówno z obozu rządzącego, jak i opozycji".

(fot. Sejm RP / Flickr)

W poniedziałek szef NIK Marian Banaś oświadczył, że w związku z wyjaśnianiem sprawy jego oświadczenia majątkowego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i doniesieniach "Superwizjera" TVN nt. działalności prowadzonej w należącej do niego kamienicy, wystąpi z wnioskiem do marszałek Sejmu o bezpłatny urlop do czasu dogłębnego wyjaśnienia sprawy.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został zapytany o sprawę szefa NIK podczas środowej konferencji prasowej. "Uważam, że ta sprawa wymaga wyjaśnienia i to od początku, dlatego trwa postępowanie CBA, które ma ustalić wszystkie okoliczności związane z oświadczeniem majątkowym" - powiedział szef ministerstwa sprawiedliwości.

Przypomniał, że "tego rodzaju procedury związane z kontrolą oświadczeń majątkowych dotyczą dziesiątków posłów, którzy są dzisiaj parlamentarzystami, zarówno z obozu rządzącego, jak i obozu opozycji". "I te postępowania wielokrotnie trwają długie miesiące, więc to nie jest tak, że mamy tu do czynienia z jakąś sytuacją wyjątkową" - podkreślił Ziobro.

Wskazywał, że nie jest prawdą także to, że - jeśli postępowanie trwa kilka miesięcy - to znaczy, że dochodzi do jakiejś nieprawidłowości. "Po prostu to są procedury administracyjne i one trwają" - podkreślił.

"Znam takich posłów, co do których CBA również miesiącami - zarówno z opozycji, jak i z obozu rządzącego - prowadziło tego rodzaju kontrole i one kończyły się pozytywnie, ze wskazaniem pewnych uchybień, które - zdaniem CBA - nie miały charakteru przestępczego, tylko były wynikiem niestaranności, nierzetelności wymagających uściślenia takiego oświadczenia" - przekonywał. Zastrzegł jednocześnie, że zdarzają się też sytuacje, w których CBA dopatruje się nie tylko uchybień czy nieścisłości i wówczas kierowane są wnioski do prokuratur.

"Jeżeli będzie zakończona ta procedura kontrolna, wówczas dowiemy się, jaka jest ocena CBA i będziemy mogli podjąć decyzje o tym, czy w takim razie będzie prowadzone postępowanie karne" - powiedział. "Ale dzisiaj wychodzimy dwa kroki do przodu, w sytuacji, kiedy nie wiemy jeszcze, jaki będzie rezultat tej kontroli" - zastrzegł. "Nie wiemy, czy zostaną stwierdzone uchybienia - być może tak. Nie wiemy, czy te uchybienia - jeśli będą stwierdzone - to (...) czy będą miały, zdaniem CBA, charakter zachowań, które należy ocenić, jako przekroczenie prawa karnego i kwalifikujących się jako materiał na postępowanie karne" - wskazał. "A już są wnioski o to, aby zmieniać ustawę, która pozwalałaby usuwać prezesa NIK-u" - dodał.

"Superwizjer" TVN poinformował w sobotę, że były minister finansów i nowy szef NIK Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego dwa domy, grunty rolne oraz kamienicę. Kamienicę oraz dwa mniejsze mieszkania wynajmuje - poinformowali dziennikarze programu.

"Superwizjer" podał, że kamienica położona jest w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Według dziennikarzy programu mieści się w niej niewielki pensjonat, który oferuje gościom pokoje na godziny. Jak podkreślono w materiale "Superwizjera", w 2016 r. Marian Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale nigdy do tego nie doszło. Umowa przedwstępna - zaznaczyli dziennikarze "Superwizjera" - została jednak odnotowana w dokumentach sądowych. Jak podano, niedoszłym nabywcą jest 30-letni Dawid O., który jednocześnie prowadzi pensjonat w kamienicy ministra.

Daria Kania, Marcin Chomiuk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil