Ziobro o wyroku ws. AmberGold: Pozwolimy sądom szybciej zamykać takie sprawy

Wprowadzimy rozwiązanie, które pozwoli w takim wypadku zamknąć sądowi sprawę w ciągu jednego dnia, w ciągu krótkiej chwili. Mianowicie będzie musiał streścić istotę sprawy, ująć ją tak, by oddawała sens tego rozstrzygnięcia, a co do reszty odwołać się do stanowiska zawartego na piśmie - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do ogłoszenia wyroku w sprawie Amber Gold.

(fot. Sejm RP / Flickr)

Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpoczął w poniedziałek ogłaszanie wyroku w procesie Amber Gold, uznając, że Marcin P. i Katarzyna P. są winni pierwszego zarzucanego im w akcie oskarżenia przestępstwa tj. oszustwa. Odczytywanie wyroku potrwa prawdopodobnie kilka miesięcy, ponieważ sędzia Lidia Jedynak, w ramach sentencji wyroku, odczytuje nazwiska wszystkich osób pokrzywdzonych w tej sprawie, których jest ponad 18 tysięcy.

"Dzisiaj mamy anachronizm w kodeksie postępowania karnego, który sprowadza się do tego, że sąd musi czytać całe uzasadnienie, wyliczając wszystkich pokrzywdzonych. Jest ich kilkanaście tysięcy i według szacunków sądu w Gdańsku może to zająć kilka miesięcy. Uważamy, że nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby tego rodzaju wymóg utrzymać" - stwierdził Zbigniew Ziobro podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Dodał, że obecnie każda ze stron może bez trudności zapoznać się z tekstem sentencji wyroku. "Można go poprzez kliknięcie dostarczyć do każdego zainteresowanego spośród tych 17 czy 19 tysięcy pokrzywdzonych i odczytywanie go na rozprawie, angażując dodatkowo czas sędziego, sądu, sekretarza jest kompletnie nieracjonalnie i nie jest przez nikogo oczekiwanie" - zauważył minister sprawiedliwości.

Zapowiedział też, że ministerstwo zamierza wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli zamknąć sądowi sprawę w ciągu jednego dnia. "Mianowicie będzie musiał streścić istotne sprawy, ująć ją tak, by oddawała sens tego rozstrzygnięcia, a co do reszty odwołać się do stanowiska zawartego na piśmie" - powiedział Ziobro.

Autor: Aleksandra Kuźniar, Marcin Chomiuk

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 boloilolo

Nam Polakom brakuje genu Uczciwości oczywiście nie wszystkim.
Za czasów Donalda Tuska zostałem w sposób haniebny ,,podły okradziony z odprawy emerytalnej ..Jak do tego doszło jako dyspozytor KONCERNU ::ENERGA:: przed odejściem na emeryturę rozglądałem się gdzie ulokować finanse, Czytałem dużo i naprawdę jestem obeznany z prawem ponieważ byłem administratorem sądowym dla nieruchomości, ,,, i znalazłem ustawę o domach składowych które to domy istnieją w całej EUROPIE a nawet był film Polski o DYZMIE handlarzu przedwojennym zboża. Ponieważ mam dostęp wszystkich aktów prawnych w SEJMIE u umiem znaleźć każdą ustawę i skupiłem się na ustawie o Domach Składowych z dnia 19 listopada 2000 Dz. Ust.Nr.114 poz.1191 i w tej ustawie jak--::: Byk Na Malowanych Wrotach"""" stoi kto ma nadzór nad metalami::: złoto srebro i platyna , stoi tam że odpowiednie Ministerstwo Gospodarki ,,tam stoi jaki ma być Prezes Domu Składowego ,,,ile razy karany, tam stoi jakie ma być zabezpieczenie,i wiele innych funkcji zabezpieczających. Natomiast mnie upewniło że jeżeli ma nadzór Państwo Polskie to jest sprawa pewna i można zaufać państwu ale za czasów Donalda Tuska jak się później wydało że to tamte państwo było KARTONOWE i jak wyszło z Rejestracji rozmów SOWA że :::kamieni kupa i wielka D.....a...Straszliwa podłość oraz Upodlenie Narodu Polskiego w liczbie ok.21 tysięcy pokrzywdzonych a każdy Dziadek Lub Babcia mieli dzieci ,, wnuków i one czekały na coś od Dziadka Babci a tu klapa jak od sedesu. Ale żeby było jaśniej to tą ustawę o Domach Składowych uchylono z dniem 1 lipca 2011 roku i też o tym nikogo z inwestujących nie poinformowano a CI w ministertwie dostali """Zaciemnienia Jasnego""" bo od styczna 2010 do czerwca 2010 aż pół roku trwało ustalenie ile razy był karany As Szulerstwa Polskiego Narodu. teraz kilka zdań oraz przykład o stanie sądownictwa za czasów Donalda Tuska KASTY ludzi nadzwyczajnych jak się wyraziła:::: Prof. KRYSTYNA i minęło ok .6 lat i nie ma wyroku::::Oto przykład jak działa Sąd Amerykański:::::Jak amerykański bankier Bernard Madoff narobił machlojek i oszukał dużą
część społeczeństwa amerykańskiego to Sąd Amerykański zważył dowody i je
ocenił w przeciągu pół roku i zasądził karę 140 lat i żaden adwokat,,
biegły,, lub inne gadostwo nie próbowało mieszać sędziemu który ma niezwykły autorytet ....I choćby Bernard Madoff
zakopał złoto lub dolary to ich nigdy nie zobaczy no chyba że w grobie na
innych falach*
Kazimierz Zgliczyński. żona syn synowa::::posiadający statut osoby pokrzywdzonej oraz okradzionej w majestacie prawa oraz braku odpowiedzialności Konstytucyjnej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 lbolek

Obudził się! Reforma sądownictwa trwa już ponad 3 lata. Co poprawiliście do tej pory? Wymieniliście tylko ludzi na swoich, a wszystko działa gorzej niż kiedykolwiek.

! Odpowiedz
0 1 karbinadel

Nie tylko w sądach tak jest

! Odpowiedz
7 22 grzegorzkubik

Już 4 rok rządzicie.

! Odpowiedz
9 24 mith21

Tylko dlaczego Z. awansował prokuratorów, którzy 'pogubili' dokumenty w tej sprawie?

! Odpowiedz
11 50 glos_rozsadku

to nie gadaj tylko zrób.

! Odpowiedz
27 47 antek10

Znowu Ziobro mówi i nic nie robi. Juz 4 lata siedzi na stołku a naobiecywał ze alimenciarze beda siedzieć, że bedzie cieżko wieźniom itd. I nic. ZERO

! Odpowiedz
13 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
24 27 szlachta-nie-pracuje

Ziobro to gangster polityczny skazuje ludzi bez wyroków mówi sędziom ile lat i kto ma siedzieć :/ ja wiem ze to niektórym się podoba ale nie mi

! Odpowiedz
1 3 (usunięty) odpowiada szlachta-nie-pracuje

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil