REKLAMA

Ziobro o karach nałożonych przez TSUE: Unia okrada Polskę

2022-06-29 17:01
publikacja
2022-06-29 17:01
Ziobro o karach nałożonych przez TSUE: Unia okrada Polskę
Ziobro o karach nałożonych przez TSUE: Unia okrada Polskę
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Mamy do czynienia z bezprawiem w sprawie kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE na Polskę. Unia Europejska okrada Polskę - mówił w środę minister sprawiedliwość Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, decyzje ws. kar zostały wydane bez odpowiednich podstaw prawnych.

Ziobro był pytany w środę przez dziennikarzy w Sejmie, kto odpowie za milionowe kary nałożone na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE. "UE okrada Polskę. UE poprzez polityczny organ - jakim jest TSUE - wydała, niemające traktatowych podstaw prawnych orzeczenie na etapie wstępnym nakładając kary. A traktat wyraźnie mówi, że kary mogą być nakładane na kraje, ale dopiero w wyroku końcowym. Tutaj do wyroku było jeszcze daleko" - mówi Ziobro.

Jego zdaniem, mamy do czynienia z bezprawiem w tej sprawie. "A jeżeli ktoś bezprawnie zabiera komuś pieniądze, to kradnie. Więc UE okrada Polskę w tym zakresie" - ocenił szef MS. Jak podkreślił, w traktacie nie ma zapisu, zgodnie z którym TSUE może nakładać kary przed wydaniem wyroku. "W tym sensie jest to działanie bezprawne" - zaznaczył Ziobro.

We wrześniu 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Decyzja unijnego trybunału była efektem pozwu, jaki złożyły przeciwko Polsce Czechy. Strona czeska uważała, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżyli się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

W lutym br. Polska porozumiała się z Czechami, wypłacając im odszkodowanie w wysokości 35 mln euro oraz przekazując 10 mln euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych. W tym samym miesiącu Komisja Europejska poinformowała Polskę, że przystąpi do potrącenia płatności należnych Polsce z budżetu UE z tytułu kar za Turów.

TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie. 15 lipca w życie wejść ma nowelizacja ustawy o SN, która ma wypełnić oczekiwania Komisji Europejskiej odnośnie systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce.(PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Piotr Śmiłowicz

mm/ pś/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
niedziela16

To, że UE tylko czyha na okazję do pognębienia PiS-u było wiadomo od pierwszych wypowiedzi unijnych włodarzy i polskich sprzedawczyków w brukselce tudzież Luksemburgu. Od początku wiadomo, że tu o kasę idzie tylko pośrednio - bezpośrednio chodzi o dopomożenie PO w odzyskaniu władzy w Polsce.
pstrzezek
Ziobro mówi "Unia okrada Polskę" Ale że co? PiS nie lubi konkurencji? :))
arzab
A co z karami też nakładanymi bezprawnie w czasie tzw pandemii ? Taka podwójna moralność zakłamanego urzędnika !
ebm242
Ziobro i ta jego ekipa idealnie wpisuje się w rosyjską retorykę na temat UE i zgniłego zachodu. Przypadek ? Nie sądzę...
jpelerj
Ziobro zybertoli głupoty, bo zdaje się PIS chce go wyoutować i zbiera szable. Robi sobie reklamę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grzegorzkubik
Ma rację. WUE rządzi ciemne lewactwo i trzeba opuść ten padół.
karbinadel
Ależ opuszczaj Grzesiu, opuszczaj :) Tylko nie zapomnij zabrać ze sobą Ziobry i reszty jego kanapowców
ebm242
Ale was ruskie nikt nie przyjął więc nie macie, co opuszczać......
czerwony_wiewior
Skoro jest taki mocny, to nich się podda weryfikacji w wyborach. Ciekawe, czy jego żałosna partia zbierze więcej głosów, niż wynosi błąd statystyczny

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki