REKLAMA

Ziobro: Weto ws. budżetu UE było konieczne; byłem przekonany, że tak będzie

2020-11-16 22:50
publikacja
2020-11-16 22:50
Ziobro: Weto ws. budżetu UE było konieczne; byłem przekonany, że tak będzie
Ziobro: Weto ws. budżetu UE było konieczne; byłem przekonany, że tak będzie
fot. Arkadiusz Ławrywianiec / / FORUM

Weto ws. budżetu Unii Europejskiej było na tym etapie konieczne; byłem przekonany, że tak będzie - powiedział w poniedziałek wieczorem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, powiązanie środków unijnych z praworządnością zablokowałoby reformę sądownictwa w Polsce.

Państwa członkowskie nie osiągnęły w poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Minister Ziobro w poniedziałek wieczorem w rozmowie w Telewizji Trwam powiedział, że proponowany mechanizm doprowadziłby do fasadowości demokracji w Polsce. "Polacy mogliby sobie iść na wybory, a ostateczne decyzje i tak podejmowaliby urzędnicy w Brukseli. (...) Na taki mechanizm nie możemy się nigdy zgodzić" - zaznaczył minister.

Według Ziobry weto w sprawie unijnego budżetu było konieczne. "Dlatego o to weto apelowałem i dlatego dwa tygodnie wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński również w sposób kategoryczny powiedział, że +jeśli ten element szantażu będzie dalej podtrzymywany, to Polska zastosuje weto+" - wskazał szef MS.

Jak dodał, po deklaracjach polityków PiS nie miał wątpliwości, że Polska zgłosi weto w sprawie unijnego budżetu. "Byłem przekonany, że tak będzie.(...) To jest koniec suwerenności rozumianej do tej pory w Polsce. Temu trzeba powiedzieć twardo +nie+ i weto było na tym etapie konieczne" - podkreślił.

Jego zdaniem, w mechanizmie powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością "nie chodzi o żadną praworządność". "Praworządność jest tu tylko pretekstem. Tu idzie tak naprawdę o mechanizm, który transferuje ogromną, realną władzę, z Polski do Brukseli" - mówił Ziobro.

Jak wskazał, sprowadza się to "do odbierania setek miliardów zł przeznaczonych dla polskiej gospodarki jako element szantażu w sytuacji, kiedy nie będziemy wprowadzać takich zmian (....), na które nacisk będzie kładła Bruksela".

Na pytanie, czy mechanizm powiązania wypłaty środków unijnych z praworządnością zablokowałby reformę sądownictwa w Polsce, odpowiedział: "Tak, byłby to jeden z obszarów, który zostałby definitywnie zabetonowany, i którego nie moglibyśmy w żaden sposób zmienić". Ziobro dodał, że ewentualne sankcje mogłyby zmierzać do cofnięcia zmian wprowadzonych w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś na spotkaniu unijnych ambasadorów przedstawił stanowisko, że Polska odrzuca polityczne porozumienie między negocjatorami PE i niemiecką prezydencją w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich; Polska i Węgry zagłosowały przeciw. UE nie była w stanie osiągnąć jednomyślności ws. budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy.

Następnym proceduralnym krokiem ws. mechanizmu praworządności jest formalne zatwierdzenie tekstu przez Radę UE w procedurze pisemnej (nie potrzeba jednomyślności). O tym, kiedy się to stanie, zdecyduje prezydencja.

W poniedziałek Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej apelował o zgłoszenia przez Polskę weta ws. unijnego budżetu. "Teraz jest ten moment, kiedy Polska może zgłosić weto ws. budżetu UE; jestem przekonany, że weto zostanie zastosowane" - mówił Ziobro. Dodał, że brak weta oznaczałby całkowitą utratę zaufania do premiera "z wszelkimi tego konsekwencjami".

Autor: Mateusz Mikowski

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
demeryt_69
A tego chce dla Europy drużyna, dla której piłki podaje Rudy:

https://www.youtube.com/watch?v=fuo9Oq6s2OU&ab_channel=FIRENews
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Pewnie do jakiegoś marxistowskiego :)
jarekzbyszek
Banda Ziobry. Ile będą jeszcze kraść?
demeryt_69
Bredzisz, lewacki POmiocie!
darius19
otwieraja szampana na Kremlu
demeryt_69
Rudy po raz kolejny wystąpił przed szereg grożąc Polsce 'odspawaniem' od kasy unijnej - wstyd!
jarekzbyszek
Nie kłam pisowski trollu.
demeryt_69
Wczoraj znowu dobrze pisali o Polsce!

https://www.breitbart.com/europe/2020/11/16/populist-govts-of-hungary-poland-veto-eus-globalist-power-grab-budget/

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki