REKLAMA

Ziobro: Prace nad projektem ustawy chroniącej wolność w internecie nabierają tempa

2021-01-22 22:42
publikacja
2021-01-22 22:42
fot. Jerzy Dudek / FORUM

Prace nad projektem ustawy chroniącej wolność w internecie nabierają tempa, przechodzą do fazy negocjacji międzyresortowych - podkreślił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak zaznaczył, ufa, że proponowane przez jego resort przepisy wejdą w życie i uregulują tę materię w Polsce.

W ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości przedstawił projekt ustawy dotyczącej ochrony wolności słowa w internecie, którego główne założenia to m.in.: powołanie Rady Wolności Słowa złożonej z pięciu członków wybieranych przez Sejm oraz możliwość wniesienia reklamacji od decyzji serwisów społecznościowych o blokowaniu treści.

W piątek Ziobro opublikował na Facebooku nagranie, na którym poinformował o dalszych decyzjach dotyczących projektu. "Ustawa chroniąca wolność w internecie, wolność w mediach społecznościowych nabiera tempa w zakresie prac. Przechodzi do tzw. negocjacji, które prowadzą poszczególne ministerstwa, do fazy negocjacji międzyresortowych, które w finale mają zakończyć się przedłożeniem projektu na posiedzeniu rządu i później już nadaniem mu biegu w polskim parlamencie" - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, ufa, że przygotowane przez resort sprawiedliwości przepisy wejdą w życie i pozwolą uregulować tę materię. "Tak, aby Polacy mieli pewność, że państwo prawnie broni ich wolności w internecie" - dodał.

"Ta ustawa powstała, aby nie było tak, jak dzisiaj, kiedy ktoś protestuje wobec cenzurowania jego wpisu, to niczym w studnię bez dna kieruje pytania, wnioski, nawet jeśli jego rację potwierdzi sąd w Polsce, to nie ma to żadnego przełożenia na działania tych wielkich mediów społecznościowych" - tłumaczył Ziobro.

Jego zdaniem, z tego względu jest to ważna wiadomość dla całej społeczności internetu, dla polskiej demokracji i dla każdego, kto chce dbać o wolność i jasne kryteria. "Ufam, że niezależnie od tego, jakie Polacy mają poglądy, jakie różnią ich spory światopoglądowe, na kogo głosują, wszyscy powinniśmy być zwolennikami tego, aby w Polsce według jasnych reguł, były przestrzegane obowiązujące w naszym kraju zasady prawa, by nikt nie został zaskoczony tym, że pewnego dnia, rano, albo wieczorem, otwiera internet i nie ma jego wpisów na jego stronie internetowej albo zablokowane jest jego konto i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie odblokowane" - podkreślił minister.

Ziobro zwrócił także uwagę, że internet odgrywa coraz większą rolę w komunikacji Polaków, którzy często też korzystają z mediów społecznościowych. "Nie ma demokracji bez wolności słowa, bez wolności debaty. +To truizmy+ - ktoś powie. To prawda, ale o tych truizmach trzeba pamiętać, trzeba o nich mówić wtedy, kiedy ta wolność jednak jest zagrożona" - zaznaczył.

"Bo skoro jest tak, ze większość sporów politycznych, światopoglądowych dyskusji i debat toczy się dzisiaj w internecie, to musimy troszczyć się o to, aby ten internet gwarantował, w ramach obowiązującego w Polsce prawa, wolność debaty, wolność poglądów, wolność myśli wolność słowa" - podkreślił minister.

Według niego jednak "wielkie korporacje internetowe, globalne, mające siedzibę poza Polską, w sposób niejasny, arbitralny, bez jakichkolwiek kryteriów cenzurują w coraz większym stopniu wypowiedzi Polaków i aktywność Polaków w internecie". "Gdyby to jeszcze czyniły w ramach obowiązującego w Polsce prawa, chroniąc przekroczenie pewnych granic, w stosunku do innych, ale tak nie jest. Decyzje są niejasne i podejmowane wielokrotnie z pobudek politycznych bądź też ideologicznych. Znikają wpisy, blokowane są konta, i to nie jest rzecz, na którą powinno pozwolić sobie cywilizowane państwo, jeśli nie jest republiką bananową" - powiedział Ziobro.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (28)

dodaj komentarz
track
Ciekawe czy Bankier dołączy do Liberalnego Bolszewizmu (LB) , i wzorem fb i twiterra, ograniczy wolność słowa,
wizytator
O już się ujawniły kikuty w dół. Jak już będzie wprowadzona ta "wolność w necie" to pewnie na Bankierze pierwsi się o tym dowiemy. Od moderów.
trooper
Ziobro boi się, że facebook jego kłamstwa okrasi podobną plakietką jak okraszał kłamstwa Trumpa, albo ze jak będzie pałować za dużo ludzi to go zupełnie zbanuja. Jest rozwiazanie panie ziobro. Znacjonalizujcie sobie Naszą-Klase pewnie kupicie po taniości, zbanujcie facebooka i bedziecie dyktować treści swrmu narodowi.Ziobro boi się, że facebook jego kłamstwa okrasi podobną plakietką jak okraszał kłamstwa Trumpa, albo ze jak będzie pałować za dużo ludzi to go zupełnie zbanuja. Jest rozwiazanie panie ziobro. Znacjonalizujcie sobie Naszą-Klase pewnie kupicie po taniości, zbanujcie facebooka i bedziecie dyktować treści swrmu narodowi. Może się uda lol
and00
Czyli jesteś antyliberalnym, lewakiem?
Wolność głoszenia swoich poglądów tak, ale o ile są dostatecznie lewicowe?
W sumie cała lewica taka jest
Demokracja tak, ale tylko jak wybierają naszych
Żałosne
trooper
Ziobro ze swą partią - niemalże zerowe poparcie suwerena a najwięcej miesza w rządzie. "Nie ma mocnych"
karbinadel
Zawsze gdy facet typu Ziobro robi coś "dla mojego dobra" zapala mi się czerwona lampka. Wolność jest wartością pierwotną, każda próba regulowania musi oznaczać jej ograniczenie
antybolszewik
Najpierw wprowadzali wolność w TK, potem w prokuraturze i w sądach. Teraz Ziobro wprowadzi nam wolność w internecie :(
trooper odpowiada antybolszewik
On nie chce wolności, on chce przyzwolenia na propagowanie faszyzmu na portalach społecznościowych.
and00 odpowiada trooper
Przypomnę że najwięcej ludzi zginęło wcale nie przez faszystów a przez lewaków
Mao i Stalin, każdy ma więcej ofiar na koncie niż Hitler
o Polpocie, Kim Ir Senach, i innych mniejszych przedstawicieli lewicy nie wspomnę
karbinadel odpowiada and00
Najwięcej ofiar ma na swoim koncie kościół katolicki

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki