REKLAMA

Ziobro: Podniesiemy kwestię cen węgla na posiedzeniu rządu

2022-06-06 15:43, akt.2022-06-06 17:15
publikacja
2022-06-06 15:43
aktualizacja
2022-06-06 17:15
Ziobro: Podniesiemy kwestię cen węgla na posiedzeniu rządu
Ziobro: Podniesiemy kwestię cen węgla na posiedzeniu rządu
fot. MARCIN BANASZKIEWICZ / / FORUM

We wtorek podczas Rady Ministrów ministrowie reprezentujący Solidarną Polskę podniosą kwestię związaną z drastycznymi wzrostami cen węgla, jest to problem dotyczący milionów Polaków - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, minister Ziobro zwrócił uwagę na kwestie rosnących cen węgla podkreślając po raz kolejny, że "problem dotyczy bardzo wielu mieszkańców Polski, milionów ludzi". "Radykalny wzrost cen węgla, który poniekąd jest pokłosiem wojny za naszą wschodnią granicą, jednak w rzeczy samej jest spowodowany irracjonalną, szaloną polityką Unii Europejskiej" - ocenił szef MS.

”Mimo, że Polska jest krajem najbogatszym i najbardziej zasobnym, jeśli chodzi o złoża węgla, UE podejmowała politykę blokady rozwijania inwestycji węglowych" - zauważył Ziobro.

Jak zaznaczył "Solidarna Polska, konsekwentnie realizując swoją politykę, będzie chciała ten temat na jutrzejszej Radzie Ministrów poddać dyskusji". "SP sprzeciwiała się polityce Brukseli i polityce opozycji - PO, PSL i Lewicy - które forsowały założenia ideologiczne polityki energetyczno-klimatycznej i chciały, żeby Polska jeszcze bardziej uzależniała się od gazu i odchodziła od węgla" - powiedział minister.

"Jest to temat absolutnie niecierpiący zwłoki i dlatego chcemy go postawić na Radzie Ministrów i zwrócić uwagę na działania doraźne i natychmiastowe, aby dać Polakom poczucie bezpieczeństwa w tym obszarze" - zapowiedział szef MS.

Minister odniósł się też do gospodarki Japonii, która - jak powiedział - po katastrofie elektrowni atomowej 11 lat temu zaczęła powracać do tradycyjnych metod wytwarzania energii elektrycznej i buduje 23 elektrownie węglowe, mimo, że - jak zaznaczył - kraj ten nie ma złóż węgla i importuje go m.in. z Indonezji i Australii.

"Skoro Japończycy nie wybrali innych form produkcji elektryczności i zdecydowali się postawić na stabilne źródło energii, jakim jest węgiel, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod spalania tego surowca, to nas też na to stać" - ocenił Ziobro. "A w przeciwieństwie do Japonii, Polska ma bardzo bogate złoża węgla i to najwyższej jakości" - dodał.

"Ulegając jednak presji Unii Europejskiej Polska zaprzestała inwestycji w wydobycie własnego węgla" - zaznaczył minister. "Polska powinna podejmować suwerenne decyzje, przede wszystkimi w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Pamiętajmy, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna mająca swoje konsekwencje w sferze energetyki" - zaznaczył lider SP.

Ziobro jako złe określił poprawki senackiej większości do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. "To są poprawki, które zmierzają do anarchizacji polskiego sądownictwa, do chaosu. Platforma Obywatelska i tzw. totalna opozycja jest też opozycją fatalną, bo nie bierze odpowiedzialności za własne działania" - podkreślił.

"Zmiany wprowadzone w Sejmie w ramach szantażu unijnego też są złe, tylko nie aż tak dramatycznie złe, jak skutki rozwiązań proponowanych przez opozycję" - ocenił Ziobro. (PAP)

Autorzy: Hubert Bekrycht

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (12)

dodaj komentarz
prawnuk
Bardzo mądrze - w USA kopalnie sprzedają węgiel po 100 USD, płacąc ok 40 USD podatków.
Kiedy TANI węgiel z polskich kopalń?
anty12
Ziobro, ty leipej nie fikaj do gornikow bo wezna Cie do siebie :D
anty12
Co ma do tego minister sprawiedliowosci ?! Ziobro zajmij sie wszadzaniem mateuszka za kratu. Zbadaj jego wszystkie przekrety.
jacek-19
"Ziobro: Podniesiemy kwestię cen węgla na posiedzeniu rządu" - to podniescie tez kwestię cen paliwa.
lukkiee
I z kolan też się podnieście.
powiemwamcomysle
Na glosy zwiazkowcow liczy. Dlaczego urzedujacy minister sprawiedliwosci wypowiada sie na takie tematy publicznie i w dodatku szerzy nieprawde, czy to jest domena jego resortu czy jak?
Ziobro, podnies lepiej kwestie swojej dymisji na posiedzeniu rzadu
endes
Czy wy nie rozumiecie ze węgiel to tylko wierzchołek góry lodowej!?… chodzi o całokształt tych tragicznych rządów i suwerenność polski we wszelkich decyzjach!
lubsuburbs
Właśnie o to chodzi, żeby ten wierzchołek trochę schować pod wodę, aby nie raził wyborców.
mknowak
Nie kłam lewaku mamy rząd tysiąclecia, najuczciwszy i najbardziej rzetelny o początku istnienia Polski a Ty narzekasz wstydź się.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki