REKLAMA

Ziobro: Negocjowanie przepisów ws. praworządności jest niezgodne z polskim interesem

2020-12-07 10:00
publikacja
2020-12-07 10:00
Ziobro: Negocjowanie przepisów ws. praworządności jest niezgodne z polskim interesem
Ziobro: Negocjowanie przepisów ws. praworządności jest niezgodne z polskim interesem
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Negocjowanie interpretacji przepisów dot. powiązania środków unijnych z kwestią praworządności nie jest zgodne z polskim interesem - powiedział w poniedziałek szef MS Zbigniew Ziobro. Zapewnił o poparciu premiera przez Solidarną Polskę w realizacji założeń zgodnych z interesem Polski.

Minister Ziobro był pytany w poniedziałek w rozmowie w Radiowej Trójce o kwestię mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności i negocjacji nad budżetem UE.

Szef resortu sprawiedliwości powiedział, że w tej sprawie mamy do czynienia z polską racją stanu. "Niezależnie od tego, czy mogą być różne opinie w różnych sprawach [...] to pan premier może liczyć tu na stuprocentowe poparcie Solidarnej Polski, realizując założenia zgodne z polskim interesem; realizując program stanowczego sprzeciwu wobec próby złamania traktatów i narzucania Polsce rozwiązań, które uderzają w nasze żywotne interesy, które zagrażają Polsce jako państwu" - wskazał Ziobro.

Minister zauważył też, że na spotkaniu koalicyjnym Zjednoczonej Prawicy premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarowali swój sprzeciw i brak zgody. "Taka polityka ma moje pełne wsparcie, ponieważ nie ma innej drogi. Musimy twardo bić się o nasze racje i interesy" - dodał Ziobro.

Ziobro pytany, czy negocjowanie odpowiedniej interpretacji przepisów w tej sprawie, o czym mówił wicepremier Jarosław Gowin, jest zgodne z polską racją stanu odparł, że nie jest to zgodne z polskim interesem. "Tego typu deklaracje nic nie znaczą w praktyce działania organów UE" - dodał.

Według Ziobry tzw. zasada praworządności zmierza do radykalnego ograniczenia samodzielności państw takich jak Polska. "Aby sprowadzić do +landyzacji+ ich pozycji. [...] To jest arogancja, to jest agresja pewnego rodzaju w obszarze ubarwiania polityki" - dodał.

"Gdyby doszło do zgody [...] to byłby punkt zwrotny dla polskiej polityki, który na dziesięciolecia definiowałby tych, którzy nie dochowali wierności Rzeczpospolitej i nie bronili jej interesów wtedy, kiedy było oczywiste dla każdego, że tylko tak można się zachowywać, że trzeba stanąć w obronie pozycji Polski w UE, w obronie naszej suwerenności" - mówił Ziobro.

Ziobro był też pytany o słowa szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Massa, który mówił, że "podważanie zasad mechanizmu praworządności nie jest możliwe". Minister, odnosząc się do tej wypowiedzi, powiedział, że "wychodzi tu znana z historii duża pewność siebie polityków niemieckich w realizacji własnych interesów też kosztem innych państw".

"Niemieccy politycy powinni mieć na uwadze, że historia dowodzi, iż działanie nawet z mandatu demokratycznego, ale w sposób sprzeczny z prawem, doprowadziło do dramatycznych scenariuszy i długich momentów ciemnej nocy w historii Europy" - wskazał Ziobro. Jak dodał proponowane przez niemiecką prezydencję w UE rozwiązania są "łamaniem prawa".

"To jest realizowana bezwzględna polityka niemiecka, która uderza w podstawowe polskie interesy i my nie możemy pozwolić na to, aby w sposób bezprawny była taka agenda realizowana. Musimy skorzystać z naszych praw. Bo prawem naszym jest wynikające z traktatów użycie weta" - zaznaczył Ziobro.

Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 musi być przyjęty w pakiecie z Funduszem Odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.

Tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw UE. Polska i Węgry zagłosowały przeciw uważając m.in., że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe. Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Komentarze (1)

dodaj komentarz
siema123
Przestań gwałcić kraj chwytając co chwila za jego interes.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki