REKLAMA

Ziobro: KE chce opłat za samochody benzynowe; nie ma na to naszej zgody

2022-06-13 14:16, akt.2022-06-13 15:23
publikacja
2022-06-13 14:16
aktualizacja
2022-06-13 15:23
Ziobro: KE chce opłat za samochody benzynowe; nie ma na to naszej zgody
Ziobro: KE chce opłat za samochody benzynowe; nie ma na to naszej zgody
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FotoNews

Komisja Europejska domaga się wprowadzenia opłat od samochodów benzynowych i diesli; to wymuszanie ze strony UE, by Polacy kupowali bardzo drogie samochody elektryczne. Nie ma na to zgody Solidarnej Polski - mówił w poniedziałek szef SP, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Szef MS podczas konferencji prasowej w Zielonej Górze ocenił, że "Komisja Europejska rozpoczęła szantaż od wymuszeń na polskich samorządach, aby wycofały się od uchwał prorodzinnych z uwagi na żądania środowisk LGBT".

"Następnie KE zaczęła wymuszać zmiany w polskim sądownictwie, a teraz już wiemy, że w kamienicach milowych (związanych z KPO) są zapisy, które uzależniają wypłatę kolejnych transz pieniędzy od zmian, które uderzą w kieszenie niemal wszystkich Polaków" - mówił Ziobro.

Jak dodał, z dokumentów dotyczących tzw. kamieni milowych wynika, że KE domaga się wprowadzenia opłat rejestracyjnych, a później emisyjnych zarówno od diesli jak i samochodów benzynowych. "Celem KE jest eliminacja z przestrzeni publicznej tych samochodów w ogóle do 2035 r. Wymuszanie, szantaż ze strony UE by Polacy kupowali docelowo bardzo drogie i drogie w eksploatacji samochody elektryczne, to coś na co Solidarna Polska nie zgadzała się i nie zgodzi się" - powiedział Ziobro. Według niego dodatkowe opłaty uderzą w obywateli, a także w duże firmy transportowe.

Zdaniem Ziobry dzieje się to, przed czym politycy Solidarnej Polski przestrzegali. "Nie można dać dodatkowej władzy Komisji Europejskiej wykraczającej poza ich kompetencje traktatowe. KE będzie chciała tę władzę wykorzystywać. Nie będą to cele dobre i zgodne z polską racją stanu, z naszymi interesami. Inne grupy interesu i lobby mają wpływ na decyzje Brukseli" – podkreślił minister.

Ocenił, że Bruksela jest miejscem starcia i gry o wielkie interesy i wielkie pieniądze. „Pieniądze z KPO to są pieniądze z kredytu. To nie są pieniądze KE czy UE. To są pieniądze z zaciągniętego przez KE tylko dlatego, że wszystkie państwa, w tym Polska, zgodziły się ten kredyt żyrować, czyli go spłacać. Co więcej, płacimy teraz większa składkę, a więc my już rozpoczęliśmy spłacanie tego kredytu” – zaznaczył szef MS.

Jak dodał, mimo że nasz kraj żyruje kredyt biorąc odpowiedzialność za to, że inne państwa mogą go nie spłacać i już płaci raty, to KE stawia Polsce warunki. „KE mówi nam: nie – wy nie dostaniecie tych pieniędzy, jak nie zrobicie tego, tego i tego. Z tego powodu Solidarna Polska przestrzegała przed tymi rozwiązaniami i z tego właśnie powodu w Sejmie byliśmy tym ugrupowaniem, które głosowało przeciwko tym rozwiązaniom. Nie, dlatego że byliśmy przeciwni tym pieniądzom. Nie, dlatego że byliśmy przeciwni zaciąganiu kredytu. To jest normalna rzecz” – powiedział Ziobro.

Według niego ludzie czy państwa mogą i powinny zaciągać kredyty, jeśli jest taka potrzeba, ale na warunkach gwarantujących kontrolę nad tym kredytem. Dodał, że w całym kraju jego ugrupowanie robi akcje i wspiera wszystkich, którzy myślą podobnie.

„Nasze przestrogi się potwierdzają i ta rozpędzona Platforma Obywatelska, SLD, PSL, które z takim zacietrzewieniem wymuszały przyjęcie tych warunków, mówiły wręcz o zdradzie stanu, jeśli te warunki nie byłby przyjęte. Niestety, powinny dzisiaj wytłumaczyć się przed polskimi obywatelami, na przykład właśnie posiadaczami samochodów – co oni na to? Bo dzisiaj za sprawą tych rozwiązań, które zostały przyjęte, Polacy będą zmuszani do łapania się za portfel, za własne kieszenie, kiedy przyjedzie płacić za narzucane przez KE ciężkie pieniądze za używanie samochodów benzynowych czy samochodów diesla. Nie mówiąc już o polskich dużych firmach transportowych. Przecież to też ich dotyczy” – dodał szef Solidarnej Polski.

Towarzysząca na konferencji ministrowi Ziobrze wicewojewoda lubuska Olimpia Tomczyk-Iwko nawiązując do pomysłu wprowadzenia opłat za auta spalinowe mówiła, żeby nie dać się zwieść szeroko pojęta ekologią.

„Bo pamiętajmy, że Europa emituje w skali świata jedynie 8 proc. dwutlenku węgla. Więc nie jest tak, że jeśli Europa stanie się zeroemisyjna, to problem smogu zniknie. To jest nieprawda. Możemy to wsadzić sobie między bajki. Także pamiętajmy, że to przekształcenie na energię elektryczną, na samochody elektryczne no niestety, ale będą nas bardzo dużo kosztować. Nie stać nas najzwyczajniej na to. Ten problem dotyczy nas wszystkich. Pod zasłoną ekologii europejscy eurokraci, lobbyści próbują przeforsować swoje interesy” – powiedziała Tomczyk-Iwko.

Autorzy: Mateusz Mikowski, Marcin Rynkiewicz

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (16)

dodaj komentarz
polonu
macie odpowiedz czemu Anglia opuściła UE wiedzieli na przód co się będzie działo , szczepionki wojna, system się wali , na przód wiedzieli że dojdzie do wojny ,ale i tak są w to wmieszani i tak ,tylko w mniejszym stopniu i sami decydują kiedy się z tego wycofać Ameryka tonie , jak tytanic , ciągnie Europe za sobą i to jest niebezpieczne macie odpowiedz czemu Anglia opuściła UE wiedzieli na przód co się będzie działo , szczepionki wojna, system się wali , na przód wiedzieli że dojdzie do wojny ,ale i tak są w to wmieszani i tak ,tylko w mniejszym stopniu i sami decydują kiedy się z tego wycofać Ameryka tonie , jak tytanic , ciągnie Europe za sobą i to jest niebezpieczne .coraz więcej opłat danin , cała Europa płaci , w paliwie opłatach , tylko są tłuste i chude koty . co Ziobro ma do tego , pogadać sobie może wolno mu . Polska już oddała Ameryce ciało serce i dusze , wszystko co było nawet te dusze zadłużyli na najbliższe 100 lat ,tylko czy coś to da , tytanic już nabrał ostro wody . ratunek oddalić się bo wiry wciągną na dno.
arzab
Ten szkodnik niestety w formie - podjudzanie, szczucie, manipulacja i zero konstruktywnych pomysłów !
darius19
ciekawe ze, opinia Pana Ziobro jest w tym samym duchu jak propagandzistow Putina. Bo OZE i zmniejszenie zaleznosci od surowcow energrtycznych to duze zagrozenie dla bandyckiej Rosji
xyzq
Bez żartów, nie możesz być aż tak naiwny. Kto cisnął na szybką rezygnację z węgla i zastąpienie go gazem? Niemcy. Kto miał u siebie dużą rurę i budował kolejną? Niemcy. Kto miał gaz? Rosja. Kto ciśnie na samochody elektryczne? Niemcy. Czy UE na surowce do produkcji komponentów? Nie ma. A kto ma? No właśnie... Nie mamy więc ani sieci Bez żartów, nie możesz być aż tak naiwny. Kto cisnął na szybką rezygnację z węgla i zastąpienie go gazem? Niemcy. Kto miał u siebie dużą rurę i budował kolejną? Niemcy. Kto miał gaz? Rosja. Kto ciśnie na samochody elektryczne? Niemcy. Czy UE na surowce do produkcji komponentów? Nie ma. A kto ma? No właśnie... Nie mamy więc ani sieci do ładowania elektryków ani surowców do budowania kluczowych podzespołów (baterie). Rosja ma. Idzie więc powtórka z rozrywki. Albo rządzą nami idioci nie potrafiący się uczyć na własnych błędach albo bardzo cyniczni gracze chcący się dorobić na kilkuset milionach Europejczyków.
jan888
Ziobro mówi, że "nie ma na to zgody" - no ale zgoda już została przez Zjednoczoną Prawicę udzielona, a kamienie milowe narzucone przez Komisję Europejską zaakceptowane.
jan888
Właśnie przeczytałem to ;):
- Wszystkie wskaźniki, cele i kamienie milowe zostały przyjęte 30 kwietnia 2021 roku przez całą Radę Ministrów. Wszyscy, którzy wtedy zapoznali się z dokumentem, doskonale wiedzą, co w nim jest - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Myszkowie (woj. śląskie). To odpowiedź
Właśnie przeczytałem to ;):
- Wszystkie wskaźniki, cele i kamienie milowe zostały przyjęte 30 kwietnia 2021 roku przez całą Radę Ministrów. Wszyscy, którzy wtedy zapoznali się z dokumentem, doskonale wiedzą, co w nim jest - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Myszkowie (woj. śląskie). To odpowiedź na zastrzeżenia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który stwierdził, że kamienie milowe "nie były ustalane na poziomie rządowym ani politycznym".
Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-morawiecki-odpowiada-ziobrze-kamienie-milowe-zatwierdzil-cal,nId,6089986
inwestor.pl
Któy samochód preferujesz?

Zielony - Na silnik spalinowy
Czerwony - Na silnik elektryczny

(SONDA NIESPONSOROWANA)
max5000
Spokojnie, niemcy z PO z Donaldem Fur Deutschland zrobią wszystko by Polska płaciła te podatki. Po to niemiecka partia CDU w 2001 r wyłożyła pieniądze na założenia partie o nazwie Platforma Obywatelska zeby teraz politycy tej parti dbali o interesy Niemiec w Polsce. Wszystkie partie Thuska zostały założone z niemieckich pieniedzy.Spokojnie, niemcy z PO z Donaldem Fur Deutschland zrobią wszystko by Polska płaciła te podatki. Po to niemiecka partia CDU w 2001 r wyłożyła pieniądze na założenia partie o nazwie Platforma Obywatelska zeby teraz politycy tej parti dbali o interesy Niemiec w Polsce. Wszystkie partie Thuska zostały założone z niemieckich pieniedzy. Kongres liberalno demokr. w 1991 r z niemieckich pieniedzy i PO w 2001 r.
interstellar
Panie Ziobro, twoje zdanie nie ma większego znaczenia. Nikt tam wysoko się z tobą nie liczy, a przez twoją Izbę Dyscyplinarną unia potrąciła nam miliony Euro. Sam powinieneś to zapłacić z własnej kieszeni.

Możesz być podwórkowym "krzykaczem", ale do dużej polityki się nie nadajesz. Tu trzeba dyplomacji, żeby coś
Panie Ziobro, twoje zdanie nie ma większego znaczenia. Nikt tam wysoko się z tobą nie liczy, a przez twoją Izbę Dyscyplinarną unia potrąciła nam miliony Euro. Sam powinieneś to zapłacić z własnej kieszeni.

Możesz być podwórkowym "krzykaczem", ale do dużej polityki się nie nadajesz. Tu trzeba dyplomacji, żeby coś ugrać. Taka jest prawda.
men24a
Ziobro, naszej zgody też nie było jak wprowadzaliscie 50 podatków ! A wystarczyło tylko nie kraść
Podatki które wprowadził czy podwyższył PiS
"1. podatek bankowy, czyli od kredytów
2. podatek handlowy, czyli od zakupów
3. danina solidarnościowa
4. opłata emisyjna od paliw
5. opłata przejściowa
6. tzw.
Ziobro, naszej zgody też nie było jak wprowadzaliscie 50 podatków ! A wystarczyło tylko nie kraść
Podatki które wprowadził czy podwyższył PiS
"1. podatek bankowy, czyli od kredytów
2. podatek handlowy, czyli od zakupów
3. danina solidarnościowa
4. opłata emisyjna od paliw
5. opłata przejściowa
6. tzw. opłata mocowa za prąd
7. podatek „galeryjny” – początkowo od galerii handlowych i biurowców
8. następnie od wszelkich nieruchomości komercyjnych
9. w tym nawet od budynków z mieszkaniami na wynajem"
10. opłata za wpis do rejestru BDO
11. opłata recyklingowa
12. podwyższenie i rozszerzenie zakresu obowiązywania opłaty recyklingowej
13. opłata denna od przystani
14. opłata wodna
15. opodatkowanie wkładów pieniężnych wnoszonych do firm
16. oraz przychodów z dziedziczonego majątku lub otrzymanego jako darowizna, którego nie będzie można już amortyzować
17. opłata jakościowa za badanie techniczne pojazdów
18. podwyżka VAT na wiele produktów spożywczych
19. utrzymanie wyższych stawek VAT do 8% i 23% do 31 grudnia 2018r.
20. a następnie na czas nieokreślony
21. podwyżka podatku akcyzowego o 10 proc. na alkohole
22. na wyroby tytoniowe
23. i na e-papierosy
24. podwyżka opłat za wywóz śmieci
25. zamrożenie progów PIT
26. likwidacja liniowego PIT dla przedsiębiorców których dochody roczne przekraczają 1 milion złotych
27. obniżenia do zera kwoty wolnej od podatku od wysokich zarobków
28. pozbawienie wiele grup podatników możliwości korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów
29. likwidacja możliwość pomniejszania przychodów z działalności operacyjnej o koszty uzyskania przychodów kapitałowych
30. podatek deszczowy
31. zaostrzenie sposobu opodatkowania farm wiatrowych
32. zaostrzenie sposobu naliczania akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy
33. podwyżka opłaty paliwowej
34. podatek od serwisów VOD
35. podatek cukrowy
36. coroczna podwyżka składek ZUS
37. podwyżka opłaty OZE
38. podatek od tzw. małpek (czyli małych napojów alkoholowych)
39. podwyżka abonamentu RTV
40. podatek od przekształcenia spółek w celu skorzystania z estońskiego CIT, podatek wynosi 19 proc.
41. podatek od plastiku (unijny podatek, poparty przez premiera Morawieckiego na szczycie UE, naliczany jest od 1 stycznia)
42. Podwyżka opłat sądowych
43. ograniczenie ulgi abolicyjnej
44. podwójne opodatkowanie spółek komandytowych
45. podwyżka stawek maksymalnych opłat lokalnych; decyzją rządu zwiększone zostały maksymalne stawki podatków od nieruchomości, od środków transportu, od psa oraz od opłaty uzdrowiskowa i reklamowej.
46. Odebranie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od PIT (w ramach #NowyWał rządu, obowiązuje od 1 stycznia 2022r.)
47. Podwyżka akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe (wchodzi w życie od 1 stycznia 2022r.)
48. Wzrost mandatów nawet o kilkaset procent dla każdego a nie recydywistow.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki