REKLAMA

Ziobro: Czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE i realizowali reformę sądów

2021-10-18 20:51
publikacja
2021-10-18 20:51
Ziobro: Czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE i realizowali reformę sądów
Ziobro: Czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE i realizowali reformę sądów
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FORUM

Myślę, że teraz czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na Unię Europejską, tylko realizowali w ramach naszej konstytucji reformę sądownictwa - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że "destabilizująca rola UE w tym obszarze powinna się zakończyć".

"Jest przygotowana zmiana dotycząca Sądu Najwyższego, podobnie jak i sądów powszechnych, natomiast proszę się nie gniewać, ale szczegółów w tej chwili nie ujawnię, bo wymaga tego lojalność wobec członków rządu, którzy jako pierwsi powinni dowiedzieć się o całości reformy" - zastrzegł w poniedziałek minister w radiowej Trójce.

Wskazał, że "fakt, że dziś sądy są dziś tak słabo wewnętrznie zorganizowane, że jest strajk włoski części sędziów i rozprawy się wydłużają, jest jednym z powodów, dla których powinniśmy tę reformę sądownictwa przeprowadzić, dokończyć".

"Destabilizująca rola UE w tym obszarze powinna się zakończyć. Ja rozumiem, że w interesie innych państw jest słaba Polska (...), zdestabilizowane sądownictwo, ale my musimy zadbać o to, aby inni nam nie mieszali w naszych wewnętrznych sprawach" - mówił Ziobro.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński o planowanych zmianach w sądownictwie mówił w sobotę w RMF FM. Zmiany te, jak tłumaczył, będą częścią Polskiego Ładu i zakładają m.in., że sądy, które dotąd były sądami rejonowymi, będą filiami sądów okręgowych. Z kolei - jak kontynuował - "jeśli chodzi o wyższe instancje, to będziemy mieli przeniesienie kasacji (z Sądu Najwyższego - PAP) na poziom dużych sądów regionalnych, może nie wszystkich, części sądów regionalnych".

"I będziemy mieli Sąd Najwyższy - tu trwa jeszcze pewna dyskusja, ale generalnie rzecz biorąc, to będzie sąd niewielki, którego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa" - zaznaczył Kaczyński. "Trzeba opanować tę anarchię, która dziś panuje w polskich sądach, i trzeba jednocześnie zlikwidować te instytucje, które całkowicie się nie sprawdziły" - powiedział. Dodał, że "Izba Dyscyplinarna SN się nie sprawdziła". O reformie mówił, że "to zostanie wprowadzone bardzo niedługo".

"Reforma wymiaru sprawiedliwości w wielu obszarach udała się i udało się ją dokończyć" - ocenił zaś Ziobro w Trójce. Wskazał w tym kontekście na "reformę działania komorników; reformę, jeśli chodzi o zapisy vat-owskie; reformę, jeśli chodzi o walkę z dopalaczami".

"Ale bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym, elementem wymiaru sprawiedliwości jest rzeczywiście sądownictwo i reforma w tym obszarze została zatrzymana, zablokowana, cztery lata temu, między innymi na skutek presji międzynarodowej" - mówił minister.

Wskazał, że "zaczęło się od decyzji pana prezydenta, jaką było weto, a potem od negocjacji premiera Morawieckiego z Fransem Timmermansem, który stworzył złudzenia, że będzie kompromis, a to było granie fałszywymi, znaczonymi kartami i oszustwo".

"Myślę, że teraz czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE, tylko realizowali w ramach naszej konstytucji reformę sądownictwa. Niestety po drodze w sądownictwie wiele złych rzeczy się wydarzyło, do polityki wciągniętych zostało wielu sędziów, między innymi poprzez działania nie tylko opozycji, ale też takich krajów jak Niemcy i polityków niemieckich. To prowadziło do destabilizacji systemu sądownictwa" - ocenił Ziobro.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
seamen
Gdyby ekipa Ziobry miała choć minimalne kompetencje mogli uzyskac kontrole na TK bez całej afery z UE i skłócania Polaków. Ale oni z bajki zrobię co chcę i kiedy chcę.
lobotomek
To, co mówi, i robi Ziobro, to kryminał w najczystszej postaci. W cywilizowanym kraju już by siedział w kiciu. Ogłupili naród i robią, co chcą. Gdyby konstytucja była przestrzegana, nie byłoby pseudoreformy. Sądy działają słabo, bo Ziobro wstrzymuje konkursy na stanowiska sędziowskie. Ten ustrój to zwykła samowola To, co mówi, i robi Ziobro, to kryminał w najczystszej postaci. W cywilizowanym kraju już by siedział w kiciu. Ogłupili naród i robią, co chcą. Gdyby konstytucja była przestrzegana, nie byłoby pseudoreformy. Sądy działają słabo, bo Ziobro wstrzymuje konkursy na stanowiska sędziowskie. Ten ustrój to zwykła samowola i bezprawie. Ci nieudacznicy nie mają żadnych kompetencji, żeby cokolwiek reformować a już na pewno nie sądy. Do tej pory je podporządkowywali. To nie jest żadna reforma. Sprawy się przewlekają przez takich bandytów jak Ziobro.

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki