REKLAMA

Ziobro: Będzie wsparcie dla gmin szykanowanych przez KE z przyczyn ideologicznych

2020-08-18 12:09, akt.2020-08-18 14:28
publikacja
2020-08-18 12:09
aktualizacja
2020-08-18 14:28
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wsparcie dla gmin, którym Komisja Europejska nie przekazała środków unijnych z przyczyn - w jego ocenie - ideologicznych. Zapowiedział też wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie utworzenia stałego mechanizmu takiego wsparcia.

Komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała pod koniec lipca o odrzuceniu sześciu wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast". W ich składanie, jak wskazała komisarz, zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące "stref wolnych od LGBTI" lub "praw rodzinnych".

Minister sprawiedliwości na wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie resortu, zapowiedzianej pod tytułem "Wsparcie dla gmin skrzywdzonych przez komisarz Dalli" mówił m.in. o związanej z taką decyzją sytuacją gminy Tuchów (woj. małopolskie).

Jego zdaniem, radni tej gminy stali się przedmiotem unijnych sankcji ponieważ "mieli odwagę upomnieć się o podstawowe wartości związane z ochroną rodziny, wolności, tradycji, decydowania rodziców o wychowaniu ich dzieci". Kwota, której nie przyznano gminie, to - jak mówił Ziobro - ok 80 tys. zł.

"Mamy dobrą wiadomość dla tej gminy, ale też i w przyszłości dla każdej gminy, która byłaby szykanowana w ten sposób przez Komisję Europejską z przyczyn ideologicznych" - podkreślił minister. Jak wyjaśnił, resort sprawiedliwości uwzględnił wniosek gminy Tuchów o wsparcie finansowe i przyznał jej kwotę trzykrotnie wyższą niż tę, którą "odebrała pani Dalli". Przedstawiciele gminy Tuchów odebrali symboliczny czek na kwotę 250 tysięcy złotych. Pieniądze mają zostać spożytkowane na rzecz ochotniczych straży pożarnych, które "zajmują się bezpośrednio bezpieczeństwem i pomocą udzielaną mieszkańcom".

W ocenie Ziobry, to wsparcie ma wymiar podwójny. "Udzielamy wsparcia dla gminy, która ma tu agendę prorodzinną i angażuje się we wsparcie dobrze funkcjonujących rodzin, sprzeciwiając się narzucaniu sprzecznej z polską kulturą, tradycją, ale też i polskim porządkiem prawnym, ideologii LGBT+, ideologii gender, którą forsuje Komisja Europejska" - powiedział. Dodał też, że wspierane są działania dla mieszkańców, związane z "szeroko zakreśloną misją zapobiegania przestępczości".

Ziobro poinformował ponadto, że w sprawie tej wystąpi także do szefa rządu. "Skieruję wniosek do pana premiera Morawieckiego, abyśmy pomyśleli nad stworzeniem takiego stałego mechanizmu wsparcia dla tych gmin, które - zgodnie z zapowiedziami pani komisarz Dalli - mają być w przyszłości szykanowane ewentualnie za to, że wspierają politykę prorodzinną, za to, że udzielą wsparcia dla tradycyjnie rozumianej rodziny, czyli związku między kobietą i mężczyzną. (...) Dlatego, że chcą gwarantować, aby to rodzice mieli wpływ na kształt wychowania i edukacji swoich własnych dzieci" - zapowiedział.

"Takie gminy muszą wiedzieć, że polskie państwo stoi za nimi" – dodał Ziobro, określając przy tym unijnych polityków jako "rozgorączkowanych", którzy działają "wbrew elementarnym zasadom".

Głos w tej sprawie zabrał także wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. "Uchwała gminy Tuchów, podobnie jak wielu polskich samorządów, nie ma charakteru dyskryminującej, jak wynikało z wypowiedzi pani komisarz Dalli oraz polityków komisji europejskiej" – powiedział. Według Romanowskiego, w uchwale przyjętej przez gminę Tuchów były zapisy "wprost odwołują się do polskiego standardu prawnego, ochrony rodziny, małżeństwa, macierzyństwa, rodzicielstwa i prawa do wychowywania dzieci zgodnie z przekonaniami".

Działania, z którymi się spotkała m.in. gmina Tuchów określił jako "sprzeczne z regulacjami traktatowymi Unii Europejskiej. Nie będzie zgody państwa polskiego na to, żeby naruszać traktaty ze szkodą dla gmin, które w tak wspaniały sposób wspierają polską rodzinę".

Radni z Tuchowa, którym minister Romanowski wręczył symboliczny czek na kwotę 250 tysięcy złotych podziękowali i zapewnili, że pieniądze zostaną "w bardzo dobry sposób spożytkowane". Jeden z przedstawicieli samorządu Mateusz Janiczek dodał, że przyjęcie uchwały nie miało na celu dyskryminowania jakiejkolwiek grupy. "Nie chcemy nikogo szykanować, chcemy stanąć w obronie polskiej rodziny. Tylko to nam przyświecało, gdy podejmowaliśmy tę uchwałę" – powiedział. Oświadczył, że radni Rady Miejskiej w Tuchowie nie wycofają się z podjętej uchwały mimo "różnych nacisków", bo – jak podkreślił – "polska tradycja i wartości chrześcijańskie są bezcenne".

Podczas konferencji minister Ziobro poinformował, że na ten moment wsparciem resortu sprawiedliwości została objęta tylko jedna gmina. Początkowo mówiło się o sześciu samorządach, które ze względu na przyjęte uchwały miały zostać pozbawione unijnych środków. Ustalono, że pozostałe gminy albo nie ubiegały się o środki z UE, albo nie zostały im przyznane, chociaż nie podejmowały uchwał o tzw. strefach bez LGBT+.

"Wiele wskazuje na to, że tych kolejnych samorządów nie ma. Staraliśmy się ustalić, czy są jeszcze jakieś inne samorządy, o których wspominała pani komisarz Dalli. Jeżeli takie ustalimy, wyciągniemy do nich rękę" – zapewnił minister sprawiedliwości.(PAP)

Autorki: Agnieszka Ziemska, Hanna Dobrowolska

agzi/ hd/ aj/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (79)

dodaj komentarz
plutarch
Do Bankier.pl: jeśli post, który zgłosiłem do usunięcia, i który usunęliście, dostaje 30 plusów i 2 minusy, to dlaczego dopuszczacie manipulowanie tymi ocenami? Wychodzi na to, że nie można napisać świństwa (usuwacie), ale świństwo można propsować bezkarnie. Przemyślcie kwestię, bo od dawna Wam tłukę, że na Do Bankier.pl: jeśli post, który zgłosiłem do usunięcia, i który usunęliście, dostaje 30 plusów i 2 minusy, to dlaczego dopuszczacie manipulowanie tymi ocenami? Wychodzi na to, że nie można napisać świństwa (usuwacie), ale świństwo można propsować bezkarnie. Przemyślcie kwestię, bo od dawna Wam tłukę, że na forum jest masa "zwykłych internautów" - prywatnie uważam, że za sprawą Kremla. Do roboty!
oilman
Widze, ze Kolega bawi sie w Cenzora-Skarzypyte:) Jak juz napisalem, prawdziwy Plutarch tak by sie nie zachowywal:)
plutarch odpowiada oilman
Za to ja widzę, że bawisz się w spamera-stalkera.
oilman odpowiada plutarch
Staram sie odpowiadac na nonsensy, jakie tu sa wypisywane:) No, ale co tu duzo wymagac?:) Edukacja klasyczna w Polsce lezy, i oto mamy owoce tego!:) Poza tym jestem wrogiem "politycznej poprawnosci":) Zapewniam Cie, ze na forum Bankiera wchodza w wiekszosci Inwestorzy, a Ci przewaznie maja zdrowy rozsadek, wiec nigdy nie Staram sie odpowiadac na nonsensy, jakie tu sa wypisywane:) No, ale co tu duzo wymagac?:) Edukacja klasyczna w Polsce lezy, i oto mamy owoce tego!:) Poza tym jestem wrogiem "politycznej poprawnosci":) Zapewniam Cie, ze na forum Bankiera wchodza w wiekszosci Inwestorzy, a Ci przewaznie maja zdrowy rozsadek, wiec nigdy nie zaakceptuja tworu "chlop z chlopem" lub "baba z baba" jako cos normalnego:)
plutarch
Forum opanowane przez Kaję Godek, przybocznych i, jak zawsze w takiej sytuacji gdzie można wsadzić kij w mrowisko, putinowskich komentatorów. Patrz po plusach i zrozumiesz, co piszę.
oilman
Jasne:) Jak "fakty nie pasuja do rzeczywistosci to tym gorzej dla faktow":) Szkoda, ze masz takiego nicka:) Prawdziwy Plutarch raczej by dyskutowal na argumenty a nie skarzyl sie Bankierowi:)))
trooper
To nie gminy są szykanowane, to gminy szykanują Polaków, szykanują mniejszości ze względu na ich "odmienność" od przyjętych "standardów". Chore to i nie-sprawiedliwe.

Ziobro pogubił się kto tu jest ofiarą a kto oprawcą. Gminy w starciu z obywatelami są tutaj zdecydowanymi i jedynymi oprawcami.
wielblad13
ciekawe... to podaj te gminy do sądu i domagaj się sprawiedliwości! jeśli masz rację to sąd powinien ukarać tych przestępców... a jeśli nie masz racji??????????????
wielblad13
ten świat dziczeje... odbiera się Polsce pieniądze bez wyroku sądu! robią to urzędnicy decyzjami politycznymi! nawet gdy są przekonani o swojej nieomylności to i tak powinni takie sprawy rozwiązywać poprzez sąd! bo czy nasze gminy popełniły jakieś przestępstwo? jak tak to czy nie powinny być za to ścigane? a jeśli ten świat dziczeje... odbiera się Polsce pieniądze bez wyroku sądu! robią to urzędnicy decyzjami politycznymi! nawet gdy są przekonani o swojej nieomylności to i tak powinni takie sprawy rozwiązywać poprzez sąd! bo czy nasze gminy popełniły jakieś przestępstwo? jak tak to czy nie powinny być za to ścigane? a jeśli nie to z jakiego powodu są szykanowane? i okradane?
kolejna sprawa to czego tak na prawdę żądają osoby lgbt? w Polsce prawnie chronimy rodziny bo to podstawa każdego cywilizowanego społeczeństwa! to stąd małżeństwa! akt ślubu to ochrona rodziny! a nie przywilej heteroseksualnych! jeśli pozbawimy rodzinę ochrony (np małżeństwo dotyczyć będzie każdego rodzaju związku seksualnego czy też tylko na tle społecznych kontaktów) to zagrozi to naszemu istnieniu w dłuższym terminie niż życie jednego człowieka... czy taka ochronna lgbt jest tego warta? jak przesadzimy z przywilejami to sam się zgłoszę jako lgbt!
ja tego nie rozumiem... żadnym prawem nikt nigdy nie wymusi na nikim akceptacji kogokolwiek i czegokolwiek! takie działania są formą przemocy a każda przemoc rodzi nienawiść! o to chodzi? co ciekawe aktywiści lgbt atakują państwo i jego instytucje równolegle domagając się upaństwowienia życia i związków lgbt! czy to nie jest chore?

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki