REKLAMA

Zielono na WIG20. Indeks rósł najmocniej w Europie

2022-11-24 17:18
publikacja
2022-11-24 17:18

Pod nieobecność inwestorów z Wall Street i mniejszej zmienności na rynkach bazowych najbardziej rosnącym indeksem w Europie okazał się WIG20. Przy stabilnej postawie złotego w portfelu największych spółek dominowała zieleń i mocne wzrosty Allegro oraz PZU.

Zielono na WIG20. Indeks rósł najmocniej w Europie
Zielono na WIG20. Indeks rósł najmocniej w Europie
fot. Krzysztof Kuczyk / / FORUM

Czwartkowa sesja była pod wpływem środowych informacji z USA, gdzie opublikowano protokół z ostatniego posiedzenia Fedu, który wskazuje, że tempo podwyżek stóp procentowych zostanie ograniczone i to prawdopodobnie już na grudniowym posiedzeniu. Gołębi wydźwięk minutek osłabił dolara i wsparł scenariusz tzw. piwotu Fedu. Na niekorzyść byczo nastawionych inwestorów przemawiają jedynie informacje o rosnącej liczbie nowych przypadków koronawirusa w Chinach.

Z uwagi na Święto Dziękczynienia i brak sesji w USA europejskie indeksy bazowe zachowały się umiarkowanie pozytywnie, rosnąc w granicach poniżej 1 proc. Na  ich tle zwyżka WIG20 była bardziej okazała i pozwoliła indeksowi zyskać najwięcej spośród europejskich benchmarków w czasie czwartkowej sesji.

WIG20 zyskał 2,35 proc. przy wzroście WIG o 1,79 proc. Z kolei mWIG40 był wyżej o 0,86 proc. a sWIG80 o 0,15 proc. Obroty wyniosły 846 mln zł, z czego 670 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Wzrosty zaliczyło 9 indeksów sektorowych z największymi zmianami chemii (3,97 proc.) i odzieży (3,4 proc.). Najmocniej do wzrostów szerokiego rynku przyczynił się sektor bankowy (2,16 proc.) oraz górnictwo (1,43 proc.). Spadki były udziałem motoryzacji (-2,39 proc.), energii (-1,38 proc.) oraz leków, mediów i nieruchomości, które spadły o mniej niż 1 proc.

W WIG20 aż 19 spółek zaliczyło wzrosty z liderującym pod tym względem PZU (6,6 proc.), którego zysk w trzecim kwartale na poziomie 660 mln zł okazał się o 13 proc. powyżej oczekiwań rynku.

Pod względem skali wzrostów niewiele mniej zyskało Allegro (6,56 proc.), które szło w górę trzecią sesję z rzędu.

Wyraźnie lepiej od średniej zachowały się także walory detalistów jak CCC (4,89 proc.) i LPP (3,45 proc.), co wpisuje się w lepszy sentyment do branży zakupowej przed gorącym okresem wydatków konsumpcyjnych.

Mocne były także największe banki z przewodnią rolą PKO (2,85 proc.). Po wynikach o 2,19 proc. wzrósł kurs Asseco, którego przychody wyniosły blisko 4,5 mld zł i były o 28,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zysk spółki zamknął się na poziomie 127,5 mln zł.

Na minusie były tylko akcje PGE (-1,82 proc.) dalej tracące po wynikach z wtorku.

Wynik napędziły za to kurs STS (8,62 proc.) z mWIG40, które zaraportowało w III kw. 49 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Wyniki były lepsze od oczekiwań analityków.

Na szerokim rynku wyróżnił się kurs Suneksu (16,27 proc.), którego raport kwartalny pokazał najlepsze wyniki w historii. Także po wynikach mocno wzrosły akcje Pekabeksu (12,61 proc.).

Michał Kubicki

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (11)

dodaj komentarz
langdon25
Dopóki prezes będzie jeździł po kraju giełda będzie rosła , w przeciwieństwie do dzietności .
simonsoft8
naganiacz na tanie akcje
jbl_fan
Przed nami hossa , wojna jest dobra dla gospodarki , ukraińcy kupują produkty spółek , a nasza giełda jest niedowartościowana .
itso_czowiek_zlasu
dokładną wartość widać na wykresie
akcjoinm
a PKN ORLEN w porównaniu do średnich C/WK i C/Z dla spółek z WIG20 jest dalej niedowartościowany co najmniej kilka a do niektórych kilkanaście razy. Po tym jak będą już po 3 i 4 kwartale konsolidować wyniki i kapitały własne przejętych LOTOS i PGNIGe to wartość księgowa będzie ok 120 zł na akcje.
ronald_tysk
Pamiętam jak kiedyś Petrolinvest był 'gorący' - niektórych nawet mocno poparzyło :)
ronald_tysk
Rzekomo działał głównie w Kazachstanie, gdzie miał poszukiwać 'czarnego złota' - to se ne vrati :)
akcjoinm
Za rządów PO-PSL było pełno takich "biznesów" jak Petroinnvest i może dlatego teraz podobno kandydat na ministra hahahahaha sprawiedliwości niejaki mecenas Giertych miał układ jakiś z Krauze ?
ronald_tysk
Podobno Moskwa zapowiada wymuszenie głosowania w sprawie cen gazu :)
simonsoft8
sesja na wall st dopiero jutro. widok pchać indeks w górę, co ma sprawiać że jest lepiej albo jest hossa.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki