REKLAMA

Zielono na GPW. WIG i WIG20 śrubują wieloletnie maksima

2018-01-16 13:19
publikacja
2018-01-16 13:19
fot. Krystian Maj / FORUM

Polska giełda udanie rozpoczęła 2018 rok. Na wtorkowej sesji WIG20 oraz WIG poprawiły swoje wieloletnie maksima. 

Aż o 1,4 proc. rośnie we wtorek wczesnym popołudniem WIG20. Od początku 2018 roku indeks największych polskich spółek zyskał już 4,8 proc. Niezły grudzień i udane wejście w nowy rok sprawiły, że po blisko trzymiesięcznej zadyszce, WIG20 znów powrócił do śrubowania wieloletnich maksimów. Obecnie indeks ten jest notowany najwyżej od grudnia 2013 roku, a więc od przeszło czterech lat. 

WIG20 z kolejną szansą na wyrwanie się z wieloletniego trendu bocznego / Bankier.pl

Dobra forma największych spółek przekłada się także na WIG. Dziś indeks ten rośnie niemal równo o 1 proc., od początku roku zyskał zaś 3,9 proc. Także tutaj udało się wspiąć na wieloletnie maksima. Po raz pierwszy od 2007 roku, a więc przeszło dziesięciu lat, WIG notowany jest powyżej 66 100 punktów. Na wyciągnięcie ręki jest także historyczny rekord - 67 772 punktów z lipca 2007 roku. Pokonanie go byłoby wydarzeniem epokowym na GPW - WIG w końcu byłby notowany wyżej niż przed wielkim kryzysem.

WIG bliski historycznych maksimów / Bankier.pl

Słabiej radzą sobie pozostałe główne indeksy warszawskiej giełdy. Ledwie o 0,4 proc. rośnie mWIG, indeks ten pozostaje jednak w tyle od początku roku. W 2018 urósł ledwie o 1,5 proc., co na tle blisko 4 proc. wyników WIG-u i WIG20 jest osiągnięciem słabym. Poważny ciężar dla mWIG-u stanowi jednak Kruk. Ta siódma "najcięższa" w indeksie średnich spółek firma od początku roku straciła już 18,6 proc. 

Pod kreską zaś znajduje się dziś sWIG (-0,1 proc.). Warto dodać, że sytuacja na małych spółkach jest aktualnie nieco inna niż jeszcze w 2017 roku, gdy stanowiły one najsłabsze ogniwo warszawskiego parkietu. sWIG znajduje się obecnie na trzymiesięcznych maksimach, od początku roku urósł zaś 3,3 proc. Istnieje więc szansa, że dzisiejsza sesja to jedynie wypadek przy pracy, a rok 2018 wciąż ma szansę być - jak przewidywało wielu analityków - rokiem małych spółek. Odpowiedź czy tak rzeczywiście będzie da dopiero sezon wynikowy, który pokaże, czy firmy z sWIG-u uporały się z problemem spadających zysków.

Wtorkowe mocne wzrosty na szerokim rynku to przede wszystkim zasługa takich spółek jak CD Projekt (+3,6 proc.), PGNiG (+3,4 proc.), BZ WBK (+3,3 proc.), PGE (+2,4 proc.), LPP (+2,3 proc.), mBank (+2,2 proc.) oraz Dino (+2,1 proc.). O 0,6 proc. rośnie także Play, które poinformowało, że ma ma opcję kupna Virgin Mobile Polska. O 4,8 proc. spadają zaś notowania Investment Friends, które otrzymało 400 tys. złotych kary od KNF.

Na dzisiejszej sesji może się jeszcze sporo wydarzyć. Po południu do gry na światowych rynkach wejdą Amerykanie, którzy wczoraj świętowali dzień Martina Luthera Kinga. Wall Street w poniedziałek więc nie pracowała i dziś tamtejsi inwestorzy, lokujący również pieniądze w Europie, będą musieli uwzględnić w swoich decyzjach nie tylko bieżące wydarzenia, ale także wiadomości z weekendu i poniedziałku.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Hossa na giełdzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki