REKLAMA

Zidentyfikowano nowy wariant SARS-CoV-2. Może wywołać kolejną epidemię

2021-11-25 07:34
publikacja
2021-11-25 07:34
Zidentyfikowano nowy wariant SARS-CoV-2. Może wywołać kolejną epidemię
Zidentyfikowano nowy wariant SARS-CoV-2. Może wywołać kolejną epidemię
fot. Rouzbeh Fouladi / / ZUMA Press

W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, który zdołał przedostać się do RPA i Hongkongu. Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie naukowców z Imperial College London - informuje w czwartek australijski portal news.com.au.

Wariant B.1.1529, który prawdopodobnie zostanie nazwany szczepem Nu, został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

"Ogromna liczba kolców wirusa sugeruje, że nowy szczep może stanowić poważny problem" - stwierdził dr Tom Peacock z Imperial Colleague of London i dodał, że "B.1.1529 może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza potencjał tego wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu".

Nieznany dotąd wariant koronawirusa "mógł wyewoluować podczas przewlekłej infekcji osoby z obniżoną odpornością, prawdopodobnie u nieleczonego pacjenta z HIV/AIDS" - zauważa prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki University College London, który swoimi spostrzeżeniami dzieli się z Science Media Center.

Eksperci, choć wyrażają wysokie zaniepokojenie potencjałem nowego szczepu do przechodzenia kolejnych mutacji, zaznaczają, że "trudno przewidzieć, na ile B.1.1529 będzie zdolny do transmisji". "Może to być na tyle nietypowy w wewnętrznej konstrukcji twór, że okaże się niezbyt przenośny" - komentuje dr Peacock, który równocześnie na Twitterze zaznacza, że "ten wariant wirusa powinien być monitorowany z wyjątkową uwagą".

Naukowcy podkreślają, że nowe zagrożenie nadchodzi w czasie, gdy wiele państw otwiera swoje granice dla międzynarodowych podróżnych, a Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że Europa pozostaje „w mocnym uścisku” pandemii. Prognozy WHO przewidują do 1 marca 2022 roku śmierć kolejnych 2,2 mln osób chorych na Covid-19. (PAP)

mnw/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (19)

dodaj komentarz
marekpoznan
Czyli co, HIV będzie się roznosić jak Covid?
kenn
"Zidentyfikowano nowy wariant SARS-CoV-2. Może wywołać kolejną epidemię"

- ZMODYfikowano nowy wariant SARS-CoV-2. MożeMY wywołać kolejną epidemię
kenn
Innymi słowy, nowa szczepionka, z nowym wirusem, już w drodze :P
samsza
Widocznie ten przywoływany chory z HIV, choć nie był w stanie wyprodukować przeciwciał, był w stanie zsyntetyzować białko kolca z mRNA z amerykańskiej szczepionki, a wirus sobie to po prostu dolepił... innej możliwości nie widzę, bo żaden egzemplarz, nie dałby rady tych kolców odebrać drugiemu.
karbinadel
Trzeba zrobić zapas spirytusu
bhaha
nu nu pagadi
bhahahahahahhaahhahhha
piwic
Jak ma tyle kolców to można przecież przez rękawiczkę...
ameba1
ojej, lecę po makaron i do piwnicy!

Dajcie mi tego wirusa, będę pierwszym "chorym bezobjawowo" :)
piwic
Choroba bezobjawowa to taka, która kończy się (czyli człowiek zdrowieje) wtedy, gdy pojawiają się objawy.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki