Zezwolenia firmom z uniiZezwolenia firmom z unii

NIERUCHOMOŚCI

Po wejściu w życie zmian w przepisach dotyczących obrotu nieruchomościami minister miałby obowiązek wydania europejskiemu przedsiębiorcy zezwolenia na nabycie nieruchomości, jeśli byłoby to konieczne dla prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzenie takich ułatwień do polskiego prawa wymaga od nas Układ Europejski. Senat debatował wczoraj nad zawierającą odpowiednie postanowienia ustawą.

Ustawa ma zagwarantować przedsiębiorcom pochodzącym z Unii Europejskiej takie same prawa, jakie przysługują w zakresie nabywania nieruchomości polskim podmiotom gospodarczym. Ułatwienia te nie dotyczyłyby osób działających w Polsce na zasadzie samozatrudnienia. Minister spraw wewnętrznych i administracji mógłby odmówić wydania przedsiębiorcy unijnemu zezwolenia na nabycie nieruchomości potrzebnej do prowadzenia działalności gospodarczej tylko w przypadkach uzasadnionych względami polityki społecznej, bezpieczeństwa publicznego lub zdrowia społeczeństwa.

Senacka Komisja Legislacji Europejskiej zgłosiła do ustawy liczne poprawki. Poszerzeniu ulec ma definicja cudzoziemca. Obecna nie obejmuje m.in. zagranicznych spółek osobowych oraz polskich osób prawnych i spółek prawa handlowego kontrolowanych przez zagraniczne spółki osobowe. Drugą propozycją jest wzmocnienie pozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji w zakresie kontroli legalności obrotu ziemią w Polsce.

PAWEŁ WRZEŚNIEWSKI

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil