REKLAMA

Zerowy VAT na żywność. Premier Morawiecki zdecydował o podpisaniu rozporządzenia

2023-12-07 18:12
publikacja
2023-12-07 18:12

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o 0 VAT na żywność; na wypadek, gdyby opozycja się z tego chciała wycofać; widzę że chcą, by żywność była droższa - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie.

Zerowy VAT na żywność. Premier Morawiecki zdecydował o podpisaniu rozporządzenia
Zerowy VAT na żywność. Premier Morawiecki zdecydował o podpisaniu rozporządzenia
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Premier odniósł się również do kwestii przedłużenia obowiązywania zerowej stawki podatku VAT na żywność. "Grupa posłów PiS zaproponowała przedłużenie zerowego VATu na żywność. Słyszałem z tej izby, że gdybyśmy naprawdę chcieli to zrobić, to byśmy przyjęli rozporządzenie, bo wy nie zdążycie tego zrobić. Widzę teraz, że chcecie, aby żywność była droższa, aby ta ustawa zaproponowana przez PiS nie przeszła" - mówił, kierując się do polityków opozycji.

"Zdecydowałem o tym, że jutro lub pojutrze będziemy pracować do samego końca; podpiszemy rozporządzenie o zerowym VAcie na żywność. Na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego" - zadeklarował premier.

Jak stwierdził, w pierwszej kolejności przez Sejm "powinno być przyjmowanie to, co korzystne dla Polaków". "Realna tarcza energetyczna, zerowy VAT na żywność i realne wakacje kredytowe, z których będzie mógł skorzystać przynajmniej milion Polaków, a może i więcej; zachęcam, by te wakacje kredytowe był jak najbardziej szczodre. To są najważniejsze realne sprawy, a nie czekanie na jakiś +srebrny guzik+ czy licytowanie się tym, kto powiedział jakiś lepszy żarcik" - powiedział premier.

Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzone od 1 lutego 2022 r. w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych, których celem była ochrona społeczeństwa przed podwyższoną inflacją, wynikającą ze wzrostu cen, który poprzedził rosyjską napaść na Ukrainę. Zerowa stawka obowiązuje do końca bieżącego roku.

20 listopada posłowie PiS wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakładający przedłużenie zerowego VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 roku.

W środę premier Mateusz Morawiecki zamieścił na ten temat nagranie w mediach społecznościowych. "Ustawa o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowa, ale nowa większość sejmowa ma problem z jej przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu" - powiedział w nagraniu. "Wymyśla różne tłumaczenia, na przykład, że nie zabezpieczyliśmy na to pieniędzy w budżecie. To oczywiście nieprawda, bo te pieniądze są" - zapewnił.(PAP)

mml/ mir/tgo/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (8)

dodaj komentarz
akcjoinm
mina Tuska jak Morawiecki mówił i podpisania 0 stawki na żywność była bezcenna...fur-deutschland jakoś tam nerwowo zaczął się kręcić. Drugie kręcenie nerwowe zauważyłem, jak 100% posłów zagłosowało za komisją sejmową do wyborów kopertowych :) poseł Budka aż mu się łysa glaca zaczęła od potu świecić :)
kaczyslaw_
Wcześniej musieli przegłosowywać ustawy a teraz wystarczy rozporządzenie? Na podstawie jakiej ustawy będzie to rozporządzenie? Aoże pinokio na koniec chce po raz kolejny olać prawo?
grzegorzkubik
Ewentualny podatek dla Orleniu 15 mld plus brak zamrożenia cen energii dla przedsiębiorców. To nam proponuje nowy rząd. Przedsiębiorcy zadowoleni. Wyższa cena paliwa plus prąd? Oni tego by nie zapłacili tylko klient końcowy czyli szary obywatel w cenie produktów. Tymczasem Hołownia proponuje nam popcorn bo chce robić show a posłowie Ewentualny podatek dla Orleniu 15 mld plus brak zamrożenia cen energii dla przedsiębiorców. To nam proponuje nowy rząd. Przedsiębiorcy zadowoleni. Wyższa cena paliwa plus prąd? Oni tego by nie zapłacili tylko klient końcowy czyli szary obywatel w cenie produktów. Tymczasem Hołownia proponuje nam popcorn bo chce robić show a posłowie zajmują się tworzeniem bezsensownych komisji śledczych no i oczywiście najważniejsze jest in vitro. Jeszcze dobrze nie zaczęli rządzić a już widać jak oszukują naród.
okragly_stol
PGG potrzebuje 7 mld żeby nie zbankrutować
bha
Przecież i tak już panuje od dawna w detalu wysoka, najwyższa nadal tam cenowa i % inflacyjna drożyzna!. Więc rynkowe coraz mocniej dojne ceny bez dalszego przedłużenia żywności na zerowy vat jeszcze bardziej i szerzej dla wielu, wielu osób stały by się coraz mniej dostępne na ich posiadany portefel czy posiadane konto. Prawidłowo Przecież i tak już panuje od dawna w detalu wysoka, najwyższa nadal tam cenowa i % inflacyjna drożyzna!. Więc rynkowe coraz mocniej dojne ceny bez dalszego przedłużenia żywności na zerowy vat jeszcze bardziej i szerzej dla wielu, wielu osób stały by się coraz mniej dostępne na ich posiadany portefel czy posiadane konto. Prawidłowo lepiej póżno jak wcale.
jas2 odpowiada bha
Jarząbek też tak mówił.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki