REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zerowy PIT dla młodych zostanie wdrożony latem 2019 r.

2019-03-05 08:18
publikacja
2019-03-05 08:18

Wdrożenie zerowej, pierwszej stawki PIT dla osób poniżej 26 roku życia nastąpi latem bieżącego roku - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, w Programie I Polskiego Radia. W ocenie premiera, ewentualna nowelizacja budżetu na 2019 r. nie byłaby "niczym nadzwyczajnym", choć "najprawdopodobniej" nie będzie to konieczne.

fot. Michał Kaźmierczak / / FORUM

Zapytany o to, czy zmiany podatkowe zaproponowane przez PiS, w tym zerowa stawka PIT dla osób poniżej 26 r. w miejsce 18-proc., będą obowiązywać już w 2019 r. Morawiecki powiedział: "W niedzielę byłem w Katowicach. (...) Jeden młody człowiek zaczepił mnie i zapytał, czy te zmiany - bez PITu dla młodych osób pracujących do 26 r. życia - wejdą jeszcze teraz, w tym roku, powiedziałem, że tak. Tego lata chcemy wdrożyć nowe rozwiązania" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że w związku z pakietem fiskalnym ustawa budżetowa na 2019 r. "najprawdopodobniej" nie będzie musiała być znowelizowana, a gdyby wystąpiła konieczność nowelizacji - nie byłaby ona "niczym nadzwyczajnym" - zaznaczył.

Premier poinformował, że spośród propozycji wyborczych PiS jako pierwsze trafią do Sejmu projekty ustaw dotyczące rozwoju połączeń autobusowych oraz "trzynastej emerytury".

"Już w kwietniu, w maju my będziemy gotowi po stronie budżetu państwa, żeby dystrybuować środki do poszczególnych powiatów. Tych, które będą w stanie logistycznie, operacyjnie obsłużyć odbudowę linii, nazwijmy je umownie PKS-owymi. Nie chodzi o to, żeby dawny PKS wszędzie jeździł, bo to mogą być prywatne firmy przewozowe" - powiedział.

W trakcie ostatniej konwencji Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało nowe propozycje programowe. Zgodnie z nimi od 1 lipca 2019 r. świadczenie 500+ obejmie pierwsze dziecko w rodzinie, a maju wszyscy emeryci otrzymają "trzynastą" emeryturę w kwocie 1100 zł. Dodatkowe świadczenie ma obowiązywać również w kolejnych latach.

Ponadto, jeszcze w 2019 r. ma zostać obniżona pierwsza stawka PIT dla wszystkich osób pracujących (do 17 proc. z 18 proc.), natomiast dla pracowników do 26. roku życia pierwsza stawka zostanie obniżona do zera. W 2019 roku koszt uzyskania przychodów ma zostać co najmniej dwukrotnie podwyższony.

Wśród propozycji programowych znalazła się także odbudowa połączeń autobusowych, głównie dla małych miast i wsi.

W ubiegłym tygodniu szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przedstawił koszt powyższych propozycji programowych - wyniesie on łącznie do 42 mld zł.

Odbudowa połączeń autobusowych to koszt 800 mln zł rocznie, zwolnienie z PIT osób do 26 roku życia wyniesie 2-3 mld zł rocznie, niższy PIT i wyższa kwota wolna oznacza niższe wpływy do budżetu o ok. 7-10 mld zł. Z kolei koszt dodatkowej emerytury wyniesie 9-10 mld zł, a dodatkowe 500 zł na każde dziecko to 18,5 mld zł rocznie.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska powiedziała w poniedziałkowym wywiadzie, że łączne wydatki na "trzynastą" emeryturę mogą sięgnąć nawet 10,8 mld zł, z czego 9,1 mld przypadnie na wydatki ZUS. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nowa piątka PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki