Do końca 2023 r. ma zostać przedłużona stawka 0 proc. dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w wojnie na Ukrainie, a są dokonywane na rzecz RARS, samorządów lub podmiotów leczniczych – wynika z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia MF.


Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w 2023 roku.
"Celem niniejszego projektu jest przedłużenie do 31 grudnia 2023 r. okresu obowiązywania stawki 0 proc. dla nieodpłatnych dostaw towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego – przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie" – podano w opublikowanym w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji uzasadnieniu do projektu.
Wyjaśniono, że przedłużenie obowiązywania zerowej stawki VAT jest konieczne ze względu na przedłużającą się inwazję Rosji na Ukrainę oraz dużą liczbę uchodźców przebywających w Polsce. Chodzi o przedłużenie stawki 0 proc. dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w tym konflikcie, dokonywanych na rzecz wskazanych w rozporządzeniu podmiotów.
"Warunki stosowania preferencji pozostają niezmienione - tak jak dotychczas, stawka 0 proc. będzie miała zastosowanie pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem a jednym ze wskazanych wyżej podmiotów, z której będzie wynikało, że darowane towary lub usługi będą związane z pomocą poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę" – stwierdzono w uzasadnieniu.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Projektowane rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2023 r., "aby zapewniona była kontynuacja obowiązywania preferencji". (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ mk/