REKLAMA
BADANIE

Zełenski dziękuje UE za wspieranie Ukrainy i jej aspiracji

2023-02-09 13:11, akt.2023-02-09 13:50
publikacja
2023-02-09 13:11
aktualizacja
2023-02-09 13:50

Dziękuję za wspieranie naszego kraju i naszych aspiracji - powiedział w czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który był gościem unijnych przywódców zgromadzonych na szczycie Rady Europejskiej.

Zełenski dziękuje UE za wspieranie Ukrainy i jej aspiracji
Zełenski dziękuje UE za wspieranie Ukrainy i jej aspiracji
/ Parlament Europejski

"Naszą aspiracją jest życie w zjednoczonej, wolnej Europie" - podkreślił Zełenski.

"Wszyscy bronimy Europy przez reżimem, który chce zniszczyć jej wolność. (...) Nie traktujemy Europy jako terytorium z zasobami, tak jak czyni to Rosja. Dla nas to europejski dom. Rosja próbuje przejmować kontrolę nad terytorium, by eksploatować zasoby i narody" - dodał.

Przekonywał, że Rosja ma szeroki wachlarz środków, za pomocą których próbuje wywierać wpływ na inne państwa - od brudnych pieniędzy po cyberataki.

"Nie ogranicza się tylko do krajów bałtyckich i Polski. Widzieliśmy to na Bałkanach i będziemy widzieć w innych regionach, jeśli tylko Rosja tego zechce. Dlatego potrzebujemy szybkich decyzji" - ostrzegł ukraiński przywódca.

"W tym momencie nasza wolność, nasza jedność wymaga dodatkowego składnika: bezpieczeństwa. Bez niego reszta jest zbyt krucha. Jeśli osiągniemy to bezpieczeństwo w Europie i je zagwarantujemy, to obiecuję wam: wasze imiona zapiszą się w historii Europy" - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

"Jestem wam wszystkim wdzięczny za wszystko, co zrobiliście w ciągu tego strasznego roku. W ciągu mijającego roku, od początku agresji, Europa stała się silniejsza. Dzięki waszym osobistym decyzjom. Dziękuję wam, że rozumiecie, że Europa nie powinna mieć szarych stref. Że nasz cały kontynent powinien być otwarty dla europejskiego przeznaczenia. Nie powinien być destabilizowany. Jedność Europy to fundamentalna droga do bezpieczeństwa. Wolna Europa jest niemożliwa bez wolnej Ukrainy. Dziękuję za przyznanie mojemu krajowi statusu państwa kandydującego" - powiedział prezydent Ukrainy.

Podziękował za wsparcie wojskowe, dzięki któremu Ukraińcy stawiają czoła Rosji.

"Ta agresja powinna ponieść klęskę tak szybko, jak to możliwe. (...) Dziękuję, że nas rozumiecie i nas wspieracie. Że rozumiecie, jak bardzo potrzebujemy artylerii, amunicji, czołgów, rakiet dalekiego zasięgu i nowoczesnych myśliwców. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wsparcie wojskowe. Musimy zwiększyć dynamikę naszej współpracy. Musimy to robić szybciej niż agresor, który stara się mobilizować swój potencjał" - apelował Zełenski.

"Jestem wdzięczny wszystkim europejskim narodom, które rozumieją, że nasi dzielni żołnierze walczą z waszą pomocą z rosyjskim terrorem. Mówimy o agresji nie tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciwko Europie" - podkreślił.

Wyraził także wdzięczność za wsparcie ekonomiczne i solidarność energetyczną. "Europa w końcu zrozumiała, że Rosja używa energii jako broni" - ocenił prezydent Ukrainy.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
prawda_
Ten konflikt szybko sie nie skonczy. Ukraina juz dawno przegrala a problemem jest Zelenski, ktory nie przyzna sie do przegranej i bedzie przeciagal ten konflikt tak dlugo jak to mozliwe. I oczywiscie nie chodzi mu o dobro Ukrainy, tylko jego osobiste ambicje i instrukcje od USA i UK. Dla wszystkich ktorzy jeszcze nie wiedza, jak Ten konflikt szybko sie nie skonczy. Ukraina juz dawno przegrala a problemem jest Zelenski, ktory nie przyzna sie do przegranej i bedzie przeciagal ten konflikt tak dlugo jak to mozliwe. I oczywiscie nie chodzi mu o dobro Ukrainy, tylko jego osobiste ambicje i instrukcje od USA i UK. Dla wszystkich ktorzy jeszcze nie wiedza, jak narodzil sie ten konflikt:
https://www.youtube.com/watch?v=suxa1c-YMl0
zene
To dowcip

UKR dostaje wlasnie
masakre wszedzie
I OK
zene
14:00
"Drogi do Bakhmut zostały odcięte,
czas uciekać UKR, ale nie ma gdzie uciekać,
za nami jest goły step".
dawid_gmyrek
Dlaczego nie podziękuje Izraelowi za wsparcie jakiego od początku tego konfliktu udziela swoim braciom w Kijowie?
trpaslik
Wydaje się, że takie obiecywanie Ukraińcom szybkiej ścieżki akcesji jest nieuczciwe. Kiedy Polska była przyjmowana do Unii, wiele państw unijnych, takich jak Holandia czy Francja, było przeciwnych, ponieważ ich obywatele uważali, że Polska jest zbyt duża żeby przystąpić w grupie 10 nowych członków. To Niemcy przekonali, że Polskę Wydaje się, że takie obiecywanie Ukraińcom szybkiej ścieżki akcesji jest nieuczciwe. Kiedy Polska była przyjmowana do Unii, wiele państw unijnych, takich jak Holandia czy Francja, było przeciwnych, ponieważ ich obywatele uważali, że Polska jest zbyt duża żeby przystąpić w grupie 10 nowych członków. To Niemcy przekonali, że Polskę pomimo ryzyka trzeba przyjąć, ponieważ nie chcieli mieć takiej "Ukrainy" za swoją wschodnią granicą. Chcieli żeby skończyły się żarty "jedź na urlop do Polski, twój samochód już tam jest". Teraz większość członków Unii postrzega Polskę jako takiego awanturnika, który co chwilę straszy wetem, a nie ma ochoty się dogadywać. Wyobraźcie sobie jakim awanturnikiem w Unii byłaby Ukraina.
dawid_gmyrek
Wniosek jest dość oczywisty: ojcom i matkom założycielom tej organizacji zabrakło wyobraźni i zdrowego rozsądku. Dziś jest już za późno by robić korekty, bo jest znacznie bliżej końca niż początku jej istnienia :)
darius19
Dziwne. Nie widać trolli. Moze czekaja na dyrektywy. Bo wspieranie Ukrainy to najlepszy sposob obrony Polski
dawid_gmyrek
Ładnie się tu wszystkim przedstawiłeś :)

Powiązane: Ukraina w Unii Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki