Zełenski prosi USA o nasilenie sankcji wobec Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił USA o nasilenie sankcji wobec Rosji – poinformowała jego administracja po rozmowach z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych, którzy przybyli na jego inaugurację do Kijowa.

(fot. Valentyn Ogirenko / Reuters)

Zełenski spotkał się z ministrem energetyki Rickiem Perrym, specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. Ukrainy Kurtem Volkerem oraz senatorem Ronem Johnsonem.

"Stany Zjednoczone są ogromnym i poważnym partnerem dla Ukrainy przede wszystkim w walce z agresją Rosji. Samodzielnie nie możemy pokonać rosyjskiej agresji w Donbasie i na Krymie, dlatego potrzebna jest nam wasza pomoc. Chciałbym wezwać USA do dalszego nasilania sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej" – oświadczył nowy prezydent.

Zełenski podziękował Amerykanom za ich pomoc we wzmacnianiu bezpieczeństwa jego kraju i zapewnił, że nowe władze Ukrainy nadal będą przeprowadzały demokratyczne reformy.

"Mamy świetny przykład - jest nim wasz kraj. Reformy na Ukrainie we wszystkich dziedzinach będą odbywały się nie po zakończeniu walk w Donbasie, lecz jednocześnie z nimi. Jest to nam potrzebne. Chcemy stać się europejskim państwem pod względem wartości i transparentności" – powiedział.

Zełenski przekazał również podziękowania za gratulacje od prezydenta USA Donalda Trumpa i wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie będzie mógł się z nim spotkać.

Zełenski, showman i producent telewizyjny, wygrał II turę wyborów prezydenckich, która odbyła się 21 kwietnia, zdobywając 73 proc. poparcia. Na jego rywala, odchodzącego prezydenta Petra Poroszenkę, głosowało niecałe 25 proc.

Zełenski został zaprzysiężony na szóstego prezydenta niepodległej Ukrainy w poniedziałek.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ cyk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 7 ajwaj

Advokat prez. Trumpa Rudi Guliani odwolal wizyte w UKR, ze wzgl. swojego bezpieczenstwa M.in. oligarch Kolomojski ojciec chrzestny Zelenskiego rodzi obawy

Chodzi o UKR-gate, wmieszywania sie w wybory po stronie Hilaryji C., a tez dowody na kompromitacje Bidenów (Joe Biden jest kandydatem demsów na wybory 2020)

Rosja od 5 lat jest sprawca wszystkiego i wybiera prezydentów na calym swiecie. Malo kogo to juz obchodzi. Jest zmeczenie Ukraina w UE i USA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 ajwaj

Wlasnie jest MFW w Kijowie.
UKR ma do zaplaty w 2019 "niewiele" bo 15,5 mld. $
Potrzeba nowych kredytów nie na rozwój, a na obsluge starych dlugów. Kasa w wiekszosci i tak ukradziona przez oligarchów.
Odciecie UKR od tranzytu do UE to dodatkowe straty 3 mld.$/r. Przemyslu nie ma, sprzedaja czarnoziem i okraglaki drzew
Nawet zakl. ANTONOW (m.in. legendarny An-2 kukuruznik) pracujace w II woj. swiatowej ZAORANE na zawsze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 5 ajwaj odpowiada ajwaj

Bo w infantylno-jaskiniowych snach NEOCON mialo byc tak pieknie :)
Zainwestowali 7 mld $ w przepisanie histtorii UKR, odrodzenie Banderyzmu itd. a potem mieli wziac po Majdanie Sevastopol dla wladzy na Morzu Czarnym i nastawiac rakiet m.in. na Donbasie

A wyszlo jak ostatnio wszystko kal-bojom = LIPA

! Odpowiedz
6 2 ajwaj odpowiada ajwaj

Chmurki nad Pornoszenkiem ciemnieja :) Przygotowanie post. o zdrade panstwa:

""We wtorek, 21 maja, Państwowe Biuro Śledcze (RRT), zgodnie z oświadczeniem Andrzeja Portnova, wprowadziło do jednolitego rejestru dochodzeń przedprocesowych informacje na temat ewentualnego popełnienia przestępstw przez byłego prezydenta Ukrainy Poroszenkę.

Informacja ta została zgłoszona przez pierwszego zastępcę dyrektora rejestru państwowego Olgę Varchenko na swojej stronie sieci społecznościowej.

Wyjaśniła, że ​​śledztwo dotyczy przypadków przewidzianych w artykułach 109, 111, 426-1 kodeksu karnego Ukrainy („Działania zmierzające do przymusowej zmiany lub obalenia ustroju konstytucyjnego lub zajęcia władzy państwowej”,""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 12 nowerozdanie

ujawnił się oficjalnie z czyjego nadania jest

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil