Zełenski o akcji przeciw ewakuowanym z Chin: jak Europa w średniowieczu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w piątek, że protesty mieszkańców przeciwko przywiezieniu do ich miejscowości ewakuowanych z Wuhanu, chwilami wyglądały jak w średniowiecznej Europie. Uczestnicy akcji m.in. zablokowali drogi i rozpalili ognisko.

(fot. paparazzza / Shutterstock)

Szef państwa życzył ewakuowanym z Chin zdrowia i podkreślił, że cieszy się z ich przyjazdu na Ukrainę. Zaznaczył przy tym: "Ciągle mówimy, że Ukraina to Europa, a niestety wczoraj, powiem wam szczerze, chwilami wydawało się, że jesteśmy Europą epoki średniowiecza".

Zełenski odniósł się do czwartkowej sytuacji w miejscowości Nowi Sanżary w obwodzie połtawskim, dokąd trafili ewakuowani.

Lokalni mieszkańcy sprzeciwiali się ich przyjazdowi, więc zorganizowali akcję protestu, podczas której palono opony i próbowano zablokować dojazd do ośrodka medycznego. Na zdjęciach zamieszczonych w mediach widać, że w jednym z autobusów, którym podróżowali ewakuowani, wybito szybę.

Doszło do starć z policją; zatrzymano 24 osoby. Po pomoc medyczną zwróciło się dziewięciu funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i jeden uczestnik akcji.

Media informują, że w piątek rodzice nie puścili do miejscowe szkoły prawie połowy uczniów.

Na Ukrainę z Wuhanu, centrum epidemii koronawirusa, przybyło 45 Ukraińców i 27 obcokrajowców, w tym dzieci. W ośrodku w Nowych Sanżarach, który ma być całodobowo pilnowany przez policję i Gwardię Narodową, przejdą 14-dniową kwarantannę.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 3 czajos

U nas też tak było, tyle że 30 lat temu jak MONAR otwierał nowe ośrodki leczenia uzależnień.
Ciemnota wówczas też protestowała.

! Odpowiedz
17 18 kkk1111

inaczej będziesz mówił jak z chin zaczną uciekać do Rosji a potem dalej tak z 100 milionów ludzi wtedy sie okaże gdzie ta Europa nowoczesna sie zaczyna ,jezeli nie znajda szczepionki to do tego może dojść, zacznie sie eksodus niestety większość wymrze ,to będzie taka naturalna selekcja przetrwają tylko najsilniejsi najbardziej odporni .Osobiście to pomnożyłbym to co podają chiny przez jakieś 10,iec co sie dziwić ze ludzie sie boja tak bylo zawsze i tak będzie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 18 drabio

Ukraina = średniowiecze, sam ich prezydent to mówi, więcej nie trzeba komentować, kto choćby odrobinę zna ten kraj wie co chodzi. Co do rozprzestrzenienia się wirusa to do Polski przyjechali studenci z Wuhan przeszli kwarantannę i nikt nie rozpalał z tego powodu ognisk i nie robił zadymy tylko służby medyczne mogły działać. Tak samo dzieje się w Niemczech i innych cywilizowanych krajach. Nienawisc, szowinizm i podejrzliwość, obskurantyzm, brak zdrowego rozsądku to wirus który ogarnął ten kraj chyba już do cna... Oby u nas nie pojawili się tacy mędrcy narodu bo głupocie należy stawiać czoło w pierwszej kolejności tej własnej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 41 33karol33

i wyjątkowo tzw.lud miał rację! Sprowadzanie ludzi potencjalnie zarażonych tysiące kilometrów od Wuhan jest epidemiologiczną głupotą, wystarczy jeden błąd, niedopatrzenie i wirus może się rozprzestrzenić po całej Ukrainie

! Odpowiedz
14 70 lightning_network

"chwilami wydawało się, że jesteśmy Europą epoki średniowiecza"

Polacy na Wołyniu przekonali się o tym już dawno temu...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil