REKLAMA

Zełenski: Rosja blokuje eksport 22 mln ton zboża

2022-05-21 17:35
publikacja
2022-05-21 17:35
Zełenski: Rosja blokuje eksport 22 mln ton zboża
Zełenski: Rosja blokuje eksport 22 mln ton zboża
fot. Ukraine Presidency/Ukraine Presi / / ZUMA Press

Rosja blokuje nasze porty i dlatego wywóz 22 mln ton zboża jest obecnie niemożliwy - powiedział w sobotę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Portugalii Antonio Costą.

Zełenski dodał, że problem mogący wywołać kryzys żywnościowy na całym świecie można rozwiązać środkami wojskowymi i zaapelował w związku z tym do partnerów zagranicznych o dostarczenie Ukrainie niezbędnej broni.

Prezydent wskazał także, że Rosja kradnie i eksportuje ukraińskie plony, a władze w Kijowie wiedzą, gdzie dostarczane są skradzione produkty. Wyjaśnił, że prace w tej sprawie trwają na szczeblu MSZ Ukrainy. Wskutek inwazji Rosji na Ukrainę eksport zboża z tego kraju spadł z 5 mln ton miesięcznie przed 24 lutym do 500 tys. ton obecnie.

Ukraiński premier Denys Szmyhal w komentarzu do wizyty w Kijowie premiera Portugalii poinformował o wsparciu finansowym w wysokości 250 mln euro, jakie kraj ten udzieli Ukrainie. Kijów ma w tym roku otrzymać od Lizbony pierwszą transzę pomocy sięgającą 100 mln euro, które "pomogą Ukrainie w utrzymaniu stabilności makroekonomicznej w czasie wojny i umożliwią szybszą odbudowę". (PAP)

jbw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
endes
Kto traktuje jeszcze poważnie tego gościa?
faramir_z_gondoru
Akurat port w Odessie to Ukraina sama sobie zaminowała. A tak na marginesie, broń na Ukrainę dociera bez przeszkód, to dlaczego w drodze powrotnej nie można zabrać zboża?

Powiązane: Kryzys żywnościowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki