Zełenski: Porozumienie gazowe z Rosją możliwe przed końcem roku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie w wypowiedzi telewizyjnej, że nowe porozumienie o tranzycie rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy będzie możliwe przed końcem br. Dodał, że dostrzega pole do kompromisu między stanowiskami obu stron.

(fot. Valentyn Ogirenko / Reuters)

Zełenski poinformował też, że opcja porozumienia na okres jednego roku została zdjęta z porządku dziennego a on wystąpił z propozycją porozumienia na okres 10 lat.

"Myślę, że znajdziemy coś pośrodku" - powiedział Zełenski po spotkaniu w cztery oczy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Dodał, że kwestia tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy została w rezultacie paryskich rozmów "odblokowana" oraz, że eksperci obu stron zajmą się opracowaniem szczegółów nowego porozumienia.

Putin oświadczył na konferencji prasowej, że gaz dla Ukrainy mógłby być tańszy gdyby obie strony ze sobą współpracowały. W ub. tygodniu strona rosyjska stwierdziła, że Kijów domaga się zbyt wysokich opłat za tranzyt rosyjskiego gazu.

Ukraina i Rosja prowadzą już od dłuższego czasu negocjacje na temat nowego porozumienia o tranzycie rosyjskiego gazu, który zastąpiłby obecne 10-letnie porozumienie wygasające z końcem br. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 donkojot

No prosze, dwa skonfliktowane kraje dogaduja sie by osiagnac gospodarczy kompromis korzystny dla obu stron. Ciekawe w takim razie czy Ukraina odkupi od Polski gaz z USA o ktorym mowi sie ze bedzie taki tani. Brawo dla nszych geniuszy typu Naimski. Zaserwowal Polakom drogi gaz z USA i kataru na najblizsze 20 lat.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil