REKLAMA

Zełenski: Ci, którzy oddali Krym, poniosą odpowiedzialność

2020-10-20 10:41
publikacja
2020-10-20 10:41
fot. Alexei Pavlishak / TASS

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział we wtorek podczas dorocznego wystąpienia przed Radą Najwyższą (parlamentem), że osoby, które oddały Krym, poniosą odpowiedzialność. Dodał, że Ukraina poszukuje nowych instrumentów mających przywrócić jej terytoria.

"Ci, którzy bez walki oddali Krym, mają ponieść odpowiedzialność" - oznajmił szef ukraińskiego państwa. Zaznaczył, że nie jest to kwestia "zemsty, a sprawiedliwości". Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Zełenski poinformował też, że w Donbasie już od 86 dni utrzymuje się rozejm. To najdłuższe zawieszenie broni od początku konfliktu - oświadczył. W tym okresie, jak wskazał, zginął jeden ukraiński żołnierz. Poinformował, że w środę do Donbasu uda się 120 deputowanych jego partii Sługa Narodu.

Prezydent podkreślił, że po zakończeniu konfliktu w Donbasie Kijów rozpocznie "bezpieczną reintegrację" terytoriów, które obecnie nie znajdują się pod jego kontrolą. Zwrócił przy tym uwagę na sprawę amnestii, która, jak wskazał, nie obejmie osób należących do nielegalnych zbrojnych formacji w Donbasie.

"Straszne słowo +amnestia+ - nie dotyczy to wszystkich i nie oznacza ucieczki przed odpowiedzialnością. Dotyczy milionów naszych obywateli, na czyich rękach nie ma krwi i którzy teraz faktycznie sami są zakładnikami okupanta" - oświadczył Zełenski.

Podczas wystąpienia Zełenski zapewnił także, że Ukraina kontynuuje współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Dodał, że ruchowi bezwizowemu z UE "nic nie zagraża". Zapowiedział też, że "postawi kropkę" w sprawie wdrożenia podatku od wyprowadzonego kapitału (podatku od dywidend) i amnestii podatkowej.

Prezydent wyraził niezadowolenie z pracy organów antykorupcyjnych. Ocenił, że nie ma "prawdziwych wyników" ich działania.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Czyżby komuś się ten obecny raj na Ukrainie podobał? Tak tam jest fajnie dla rentierów. Za 500 tys zł da się tam żyć jak król i jest to jedyny sposób na dobre życie na Ukrainie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Patrząc na wpisy po tym artykułem 'ałtorstawa' jakże licznych frustratów można dojść do jedynie słusznego wniosku, że to forum śmieszy, tumani, przestrasza!
marxs
wg ekonomistów Ukraińcy potrzebuja 20-30 lat ciężkiej pracy żeby odzyskać poziom życia jaki mieli za Janukowycza a więc na rzaie niech dadzą sobie spokój z Krymem i zaPISdalają do roboty analogicznie mieszkańcy skansenu Polaczkuf
khh
A jaki to tam poziom zycia byl za Janukowycza? Tak samo oni siedzieli na naszych budowach, a one sprzataly nasze domy, tyle ze wszystko na czarno. Juz nie sciemniaj.
marxs odpowiada khh
masz troche racji ale za Janukowycza bylo ich może ze 20-30% tego co jest teraz ,teraz to jest ich zalew w Polsce tak jak tych w pontonach w Grecji i Włoszech
samsza
Za 90 lat znajdzie się "naukowiec", który przyjmie nazwisko Grabowski i orzeknie, że tak właściwie to za Krym odpowiedzialni są polscy chłopi. Tak prosili i naciskali, że Rosja nie miała innego wyjścia... A polityk o nazwisku Korwin będzie chodził i opowiadał, że nie ma żadnego dokumentu, że Putin o aneksji Za 90 lat znajdzie się "naukowiec", który przyjmie nazwisko Grabowski i orzeknie, że tak właściwie to za Krym odpowiedzialni są polscy chłopi. Tak prosili i naciskali, że Rosja nie miała innego wyjścia... A polityk o nazwisku Korwin będzie chodził i opowiadał, że nie ma żadnego dokumentu, że Putin o aneksji Krymu wiedział.
ajwaj
poruszenie tu ukrainców natychmiastowe :)
a moze na Donbas i na Krym o "swoje" walczyc

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki