REKLAMA
WEBINAR

Zegarek ostatniego cesarza Chin sprzedany na aukcji za rekordową kwotę

2023-05-27 10:03
publikacja
2023-05-27 10:03

Zegarek firmy Patek należący w przeszłości do ostatniego cesarza chińskiej dynastii Qing, Aisin-Gioro Puyi, został sprzedany na aukcji za 6,2 mln USD - poinformował portal Al-Dżazira.

Zegarek ostatniego cesarza Chin sprzedany na aukcji za rekordową kwotę
Zegarek ostatniego cesarza Chin sprzedany na aukcji za rekordową kwotę
/ Dom aukcyjny Phillips

Londyński dom aukcyjny Phillips przekazał, że nabywcą modelu Reference 96 Quantieme Lune jest azjatycki kolekcjoner mieszkający w Hongkongu, który brał udział w aukcji telefonicznie. Model ten został wyprodukowany w bardzo małej liczbie egzemplarzy. Ostatni cesarz podarował go swojemu rosyjskiemu tłumaczowi, gdy był więziony w Związku Radzieckim (w latach 1045-1950 - PAP). Obecnie znane są na świecie trzy egzemplarze tego typu czasomierza.

Cena zegarka przekroczyła zakładane szacunki - oczekiwano, że zostanie sprzedany za ok. 3 mln USD. Thomas Perazzi, szef działu zegarków w domu aukcyjnym Phillips powiedział, że był to najdrożej sprzedany cesarski zegarek w historii. Wcześniej zegarek, który należał do ostatniego cesarza Etiopii, Hajle Syllasje I (również firmy Patek) został sprzedany w 2017 roku za 2,9 mln dolarów. Natomiast zegarek marki Rolex, który należał do ostatniego cesarza Wietnamu, Bao Dai, sprzedano - również w 2017 roku - za 5 mln USD.

Urodzony w 1906 roku Puyi był ostatnim cesarzem chińskiej dynastii Qing, który rozpoczął panowanie w wieku dwóch lat i został zmuszony do abdykacji w 1912 roku. Od 1934 roku cesarz marionetkowego państwa Mandżukuo, a od 1945 roku więzień – najpierw radziecki, a potem chiński. Po uwolnieniu w 1959 roku został zwykłym obywatelem Chińskiej Republiki Ludowej i pracował jako ogrodnik, a potem archiwista. (PAP)

sm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zoomek
zdecydowanie za dużo majooo piniundzy

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki