REKLAMA

Zdrowie czy pieniądze? Senatorowie podzieleni ws. noweli o podatku akcyzowym

2021-11-24 20:43
publikacja
2021-11-24 20:43
Zdrowie czy pieniądze? Senatorowie podzieleni ws. noweli o podatku akcyzowym
Zdrowie czy pieniądze? Senatorowie podzieleni ws. noweli o podatku akcyzowym
/ Senat RP

Ustawa akcyzowa nie ma wyłącznie charakteru fiskalnego, ale też prozdrowotny - zwracali uwagę podczas środowych obrad Senatu przedstawiciele PiS. Nie chodzi o kwestie zdrowotne, tylko o ściągnięcie z rynku dodatkowych miliardów - przekonywali senatorowie opozycji.

Senat podczas środowego posiedzenia zajmował się ustawą o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, której celem jest m.in. podniesienie stawek akcyzy na wyroby alkoholowe oraz papierosy i tytoń w 2022 r.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski przedstawiając stanowisko rządu ws. ustawy stwierdził, że "MF nie zidentyfikowało sprzeczności ustawy z konstytucją", na co - podczas senackiej dyskusji nad nowelą - wskazywali przedstawiciele opozycji, m.in. senator Leszek Czarnobaj (KO). "Ustawa została negatywnie zaopiniowana pod względem konstytucyjności" - przypomniał.

Jak zaznaczył Sarnowski, ustawa akcyzowa nie ma wyłącznie charakteru fiskalnego, ale też prozdrowotny, a także musi być dostosowany do wysokości podobnych danin w innych państwach oraz regulacji prawa unijnego. "Jeżeli w przypadku wyrobów nowatorskich obciążenie jest najniższe wśród 19 krajów UE, które w ogóle obciąża tego rodzaju towar, to zmiana wysokości stawki będzie większa niż w przypadku e-papierosów, gdzie jesteśmy na 9. miejscu na 14 w UE" - stwierdził.

Wiceszef MF stwierdził, że siła nabywcza Polaków przez ostatnie lata wzrosła i zwiększyła się też dostępność używek. "W 2015 r. można było za przeciętne wynagrodzenie kupić 166 półlitrowych butelek wódki, w 2020 r. - 215. Sąd dostępność używek wzrosła aż o 33 proc." - powiedział. Dodał, że o 1/3 tańszy alkohol w Polsce jest dostępny tylko w Bułgarii i Rumunii i na Węgrzech, a tańsze papierosy niż w Polsce są wyłącznie w Bułgarii.

Sarnowski wskazał też, że rosnąca dostępność używek to problemem dla młodzieży. "Aż 15 proc. nastolatków w ciągu ostatniego miesiąca korzystało z używek, a aż 50 proc. z nich zaczyna swoją przygodę z używkami od najtańszych papierosów - podkreślił. Dodał, że rozwiązywanie problemów zdrowotnych związanych z konsumpcją alkoholu to koszt dla całej gospodarki w wysokości nawet 30 mld zł rocznie. Sarnowski zarekomendował przyjęcie przepisów bez poprawek. Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek złożył też Jacek Bogucki (PiS).

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO) stwierdził, że rządowi nie chodzi o kwestie zdrowotne, tylko o ściągnięcie z rynku dodatkowych miliardów zł. "Na papierosy i alkohol jest popyt sztywny. Było rozdawnictwo, a teraz trzeba szukać pieniędzy" - zaznaczył. Według niego podwyżka akcyzy doprowadzi nie tylko do wyższej inflacji, ale spowoduje też wyższą opłacalność przemytu tego typu towarów. "Nie mogę poprzeć tej ustawy w kształcie, w jakim została przeprocedowana" - stwierdził.

Jak powiedział Jan Maria Jackowski (PiS), skoro celem rządu jest działanie prozdrowotne powinno się równo podchodzić do wszystkich producentów używek, a nie stosować większe obciążenie dla producentów tańszych wyrobów. "Mamy do czynienia z zastanawiającym systemem" - stwierdził Jackowski. Zwrócił uwagę, że osoby lepiej sytuowane mniej odczują podwyżkę tych produktów niż mające skromniejsze dochody i chcące kupować tańsze produkty. "Skoro celem rządu jest działanie prozdrowotne, to należało jednolite zasady przyjąć do wszelkich podmiotów" - zaznaczył. Wskazał, że nie może poprzeć ustawy w obecnym kształcie.

Celem ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw jest podniesienie stawek akcyzy na wyroby alkoholowe oraz papierosy i tytoń w roku 2022 oraz wyznaczenie ścieżki podwyżki stawek na lata 2023-2027.

Zgodnie z proponowanymi zapisami, od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Przepisy przewidują wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. Stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

W noweli została zapisana tzw. mapa drogowa, czyli harmonogram podwyżek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku o 5 proc., a w przypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego - podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bober87
"Alkohol nie powienien mieć podatku akcyzowego i powienien być tani, bo jak jest drogi, to w rodzinach alkoholowych nie ma pieniędzy na zeszyty i kredki dla dzieci do szkoły" WC.

Powiązane: Podwyżka akcyzy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki