Zdrojewski: założenia do ustawy medialnej nie później niż w połowie lipca

Prace nad założeniami do ustawy medialnej zostały w ministerstwie kultury zakończone, przedłożymy je do konsultacji nie później niż w połowie lipca - zapowiedział minister kultury podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Zdrojewski poinformował, że ministerstwo kultury będzie postulować wprowadzenie w Polsce opłaty audiowizualnej, która ma zastąpić dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny. "Proponujemy też odejście od rejestracji odbiornika telewizyjnego i radiowego" - przypomniał Zdrojewski.

Uściślił, że wysokość opłaty audiowizualnej - w założeniach - waha się od kilku do maksimum 11 zł. Zdaniem ministra nowa opłata będzie mniej więcej o 50 procent niższa od opłat obowiązujących obecnie.

"Co do finansowania telewizji publicznej - jest zgoda polityczna, przynajmniej tak mi się wydaje. Wydaje mi się, że jedyna rzecz, która będzie przedmiotem debaty, to sposób egzekucji i wysokość opłaty" - ocenił Zdrojewski. "Stosowny komunikat w tej sprawie przedstawię (...) pomiędzy 7 a 15 lipca" - zapewnił.

W maju br. Zdrojewski informował, że projekt założeń ustawy medialnej może powstać - w roboczej wersji - już pod koniec czerwca. W czwartek w Sejmie minister tłumaczył jednak, że ważne jest, aby Polska przyjrzała się, jak z przepisami dotyczącymi mediów publicznych radzą sobie inne państwa.

1 stycznia br. opłata audiowizualna została wprowadzona w Niemczech. "Obecnie w Niemczech trwa spór dotyczący kilku punktów ustawy, chcemy sprawdzić, jak on się zakończy. Kłopoty ma też Francja, która postanowiła telewizję publiczną dotować wprost z budżetu" - tłumaczył minister. W przypadku Francji uznano pomoc telewizji bezpośrednio z budżetu za niedozwoloną pomoc finansową.

"W tej sprawie toczy się postępowanie przeciwko Francji; dlatego chcę się dowiedzieć, do jakiego stopnia pomoc finansowa ze strony państwa byłaby akceptowana ze strony Brukseli" - mówił Zdrojewski.

Minister przewiduje, że prace nad nowelizacją ustawy medialnej będą mogły rozpocząć się po wakacyjnej przerwie. (PAP)

agz/ ula/ bk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil