Zdecydowane podwyżki cen ON i LPG

2019-11-22 12:55
publikacja
2019-11-22 12:55
fot. ThePowerPlant / Shutterstock

Mijający tydzień przyniósł zdecydowane podwyżki detalicznych cen oleju napędowego i autogazu. Bez zmian pozostały za to ceny benzyny.

Autogaz podrożał trzeci tydzień z rzędu. Według danych BM Reflex skala podwyżki wyniosła 8 gr/l po wzroście o 6 gr/l tydzień wcześniej i 4 gr/l na początku miesiąca. W rezultacie przeciętna cena tego paliwa podniosła się do 2,15 zł/l wobec 1,97 zł/l obserwowanych jeszcze pod koniec października.

/ Bankier.pl

O 6 groszy na litrze wzrosła też średnia cena detaliczna oleju napędowego. Kierujący „dieslami” zapewne już zauważyli, że na stacjach coraz częściej widać stawki z piątką z przodu. Średnia cena ON wyniosła 5,01 zł/l i była najwyższa od sierpnia.

To o tyle ciekawe, że hurtowe ceny oleju napędowego od tygodni pozostają stabilne. 22 listopada PKN Orlen sprzedawał ON po 4023 zł za m3, co po doliczeniu podatku VAT daje ok. 4,95 zł/l. To o 2 gr/l mniej niż tydzień temu i tyle samo co miesiąc temu. A jednak ceny detaliczne wyraźnie poszły w górę.

To może być dopiero początek procesu odbudowy marż detalicznych na tym paliwie. Biorąc pod uwagę oficjalny cennik płockiej rafinerii i dane dotyczące średniej ceny detalicznych właściciele stacji paliw, przez poprzednie trzy miesiące nie zarabiali na sprzedaży ON. Implikowana marża detaliczna na oleju napędowym była zerowa lub wręcz lekko ujemna. Teraz wciąż jest niska i wynosi raptem 7 gr/l.

Zupełnie inna jest sytuacja na detalicznym rynku benzyny. Średnia cena przy dystrybutorze za litr Pb95 czwarty (!) tydzień z rzędu utrzymała się na poziomie 4,92/l. Ale w przypadku benzyny marże detaliczne od trzech miesięcy są w miarę stabilne i wynoszą kilkanaście groszy na litrze.

- W dniach między 25 listopada i 1 grudnia spodziewamy się, że cena benzyny 98-oktanowej znajdzie się w przedziale 5,17-5,28 zł/l. Jeśli chodzi o benzynę 95-oktanową, przewidujemy średni poziom cen 4,88-4,99 zł/l. Cena średnia dla paliwa dieslowskiego wyniesie natomiast 4,97-5,08 zł/l. Najwyraźniejsza zmiana "na plus" dotyczyć będzie LPG, które może kosztować między 2,11 i 2,17 zł/l – prognozują analitycy e-petrol.pl.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
eagleeye
To jest nic ja jużw mojej okolicy gdzie panuje przekonanie i diesel to najlepsze auto ON byl tańszy o 2 gr od Pb95. Tym miastemi zagłembiem szrotu z DE,FR i B jest Pierwsza Stolica Polski.

Pytam się jeszcze raz dlaczego ja dotuje ich złomy w cenie benzyny domojego auta
pluto85md
Od stycznia rosnie oplata paliwowa. Benzyna wzrosnie o 6, diesel o 12 groszy. Jak nalozy sie na to wzrost cen ropy, to chyba o 5,50 zachaczymy juz w styczniu/lutym. Inflacja 5% w I kw. niemal pewna.
1as
Znowu benzyniarzy w ciula robią.
Z cen hurtowych wynika, że ON powinien być droższy o ok. 15 gr, a jest o 3-5 gr, a gdzieniegdzie po równo.
Dlaczego mamy dopłacać właścicielom blachosmrodów?
1as odpowiada (usunięty)
Bardziej martwi mnie to, czym oddycham jadąc za takim paseratti 1,9 tdi zza Odry, spod koca Niemca, przebieg "139 tys."

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki