Zdaniem Morawieckiego polska gospodarka błyszczy najmocniej od 30 lat [Sprawdzamy]

Mateusz Morawiecki stwierdził, że po raz pierwszy od 30 lat wzrost gospodarczy Polski jest na wysokim poziomie w porównaniu do innych krajów. Sprawdzamy, czy dane potwierdzają tezę premiera.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

- Pierwszy raz od 30 lat polski wzrost gospodarczy jest na wysokim poziomie w porównaniu do innych krajów - cytuje wypowiedź premiera Morawieckiego z Kongresu 590 profil Prawa i Sprawiedliwości na Twitterze.

Tymczasem z ostatnich dostępnych danych i szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że Polska mogła się w 2018 r. pochwalić 38. miejscem na świecie (z niemal 200 krajów) w rankingu najszybciej rosnących gospodarek świata. Brylują Libia, Rwanda czy Bangladesz, a w pierwszej dziesiątce znalazły się również m.in. Etiopia, Kambodża, Wietnam i Indie.

Dużo lepiej wypadamy w porównaniu z krajami rozwiniętymi, zrzeszonymi w OECD. A to właśnie na dobrą sytuację Polski na ich tle zwracało w maju uwagę Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, błędnie twierdząc wówczas, że "w 2019 r. Polska będzie 4. najszybciej rozwijającym się krajem świata". W rzeczywistości Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród państw OECD pod względem tempa wzrostu PKB, za Irlandią (dla której PKB jest marnym miernikiem) i Węgrami. Przypuszczalnie to właśnie tę grupę "konkurentów" miał na myśli premier Morawiecki, mówiąc o "wysokim poziomie w porównaniu do innych krajów".

Która perspektywa jest bardziej właściwa? Powinniśmy się porównywać do wszystkich państw - w tym tych na bardzo wczesnym etapie rozwoju, które dynamicznie rosną, ale mają jeszcze bardzo długą drogę do nadgonienia - czy tylko tych rozwiniętych - w tym tych, które osiągnęły już wyraźnie wyższy niż Polska poziom rozwoju i naturalne, że rosną obecnie dużo wolniej? To pytanie na osobną dyskusję.

Nawet przyjmując domniemaną perspektywę premiera, który mógł zestawić Polskę z krajami rozwiniętymi, cała jego teza wciąż nie znajduje potwierdzenia w danych. Nic nie wskazuje na to, że polska gospodarka błyszczy na tle innych "po raz pierwszy od 30 lat". Z podobną sytuacją, gdy przez kilka kwartałów Polska utrzymywała się w czołówce wzrostu, mieliśmy do czynienia w latach 2008-2009, gdy w kraje rozwinięte uderzyła pierwsza fala kryzysu finansowego. Na podium rankingu byliśmy również w dwóch pierwszych kwartałach, za które OECD raportuje wzrost PKB Polski, czyli w pierwszej połowie 1996 r.

Marcin Zieliński z Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotował zestawienie z krajami UE i wykazał, że większa różnica w tempie wzrostu gospodarczego na korzyść Polski występowała w ostatnich 30 latach kilkukrotnie.

Z danych makroekonomicznych wynika, że polska gospodarka faktycznie rośnie w relatywnie szybkim tempie, ale na pewno nie należy do najszybciej rosnących na świecie ani nie błyszczy "po raz pierwszy od 30 lat".

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 trooper

"Gospodarka błyszczy" a polski rynek kapitałowy (GPW) szoruje po dni i w trendzie spadkowym podczas gdy światowe rynki biją kolejne szczyty. Halo, czy tu ktoś nie kuma??

! Odpowiedz
0 0 meryt

WIG20TR

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 2 jko55

Pytanie do moderatora - dlaczego z jednego ip mozna głosowac w waszym portalu wiele razy??
czy nabijacie sobie w ten sposob statystyki???

! Odpowiedz
47 72 endes

można tylko współczuć niektórym tu piszącym braku jakiejkolwiek refleksji na temat rządów III RP... "dojono" i zubożono Polskę jak nigdy a nadal znajdują się między nami tacy co poprą stary złodziejski układ... proponuję jeszcze powierzyć takim ludziom oprócz władzy własne pieniądze... na pewno pomnożą na "-".
kompletny brak wizji i przyszłościowego myślenia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
51 31 django

Nowy złodziejski układ jest przecież dużo lepszy.

! Odpowiedz
4 5 trooper

Nakradli, nie mówię, ale zaczęło się robić powoli coraz lepiej, coraz transparentniej. A teraz przyszedł PIS i przestało robić się lepiej, robi się bardzo szybko gorzej. Jaka transparentność została wypracowana powoli od 1989 roku tak teraz zostaje dramatycznie zaprzepaszczana. Ta sprawa jest jeszcze do odkręcenia, możemy wrócić na dobre tory, ale trzeba się pozbyć autorytarnych, zachłannych szkodników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 bt5

Do grzegorzkubik. Niby dlaczego niemieckie firmy miałyby w warunkach spowolnienia otwierać kolejne odziały w Polsce. Jakiś dziennikarz z PB napisał taką rzecz a ty bezmyślnie powielasz. Po pierwsze w Niemczech firmy mają już dostęp do tanieć siły roboczej - to azylanci i tolerowani - ich się skierowuje na różne szkolenia, staże, i inne subsydiowane zatrudnienie. A co do długości trwania spowolnienia skąd takie arbitralne określenie że 2 lata. Są dwa czynniki powodujące osłabianie popytu: obciążenie spłatami kredytów , i stagnacja płac. Zważywszy że w krajach wysokorozwiniętych gro zadłużenia ludności to długie i wysokie kredyty hipoteczne to szybko te raty nie zejdą ludziom z kosztów. Nawet nakręcanie inflacji nie pomoże bo by musiały jeszcze rosnąć pobory , a zarobki w krajach zachodnich rosną rachitycznie gdyż po pierwsze praca ludzka jest mniej poszukiwana niż maszynowa/automatyczna/komputerowa. Po drugie w dalszym ciągu trwa tendencja likwidacji popłatnych stałych miejsc pracy na rzecz słabopłatnych i niepewnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 meryt

"Zważywszy że w krajach wysokorozwiniętych gro zadłużenia ludności to długie i wysokie kredyty hipoteczne to szybko te raty nie zejdą ludziom z kosztów."

Jak zejdą to dla wzrostu PKB będą potrzebne inne wydatki/koszty.

! Odpowiedz
17 29 bha

Błyszczy jeszcze,na razie przez żerowanie na maxa od lat na ciężkiej ,sumiennej pracy ludzkiej i nic więcej.

! Odpowiedz
45 35 jag63

Choćby nie wiem jakie cuda ogłaszali o pisie, i tak na niech nie zagłosuję.

! Odpowiedz
21 18 grzegorzkubik

Uwaga moje proroctwa. Nie czeka nas kryzys a spowolnienie. Niektóre niemieckie firmy mogą u nas otworzyć swoje oddziały. PKB zleci do ok 3% w skali roku ale to dopiero za 2020 rok. To spowolnienie potrwa max 2 lata. Indeksy nieco polecą a złoto jeszcze powędruje na północ po czym znów zacznie stopniowo spadać zatrzymując się na dłuższych konsolidacjach. PIS ma ciągle dobre fundamenty do dalszych wzrostów. Wszelkie dane ekonomiczne podbijają wykres notowań obecnego rządu, który będzie nadal wygrywał wybory. POKO będzie słabło nadal i stworzy się przestrzeń dla nowego bytu ze świeżymi pomysłami. Ten byt może w przyszłości zagrozić PIS-owi. Jednak będą to ludzie spoza układów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
49 33 znawca_inwestor

Partia zamawia. Pisowe trolle minusują. Grosiki wpadają. Podatnicy płacą.

! Odpowiedz
16 33 grzegorzkubik

I ty niby jesteś inwestorem?

! Odpowiedz
41 23 django

Błazen.

! Odpowiedz
38 31 yougurt

Gwiazda najjaśniej świeci przed upadkiem.
Tej już nie ma. Kiedy nadejdzie kolejna ?

„W państwie rządzonym dobrze wstyd jest być biednym. W państwie rządzonym źle wstyd być bogatym.”

! Odpowiedz
40 70 kris74keh

Proszę niech ktoś wymieni takie 3 lub 4 sukcesy ośmiolecia PO, bo pytany o to G.Schetyna zapowietrzył się przy próbie odpowiedzi. Tylko proszę o konkrety a nie pitu-pitu.

! Odpowiedz
67 39 jasiek2017

1. Wzrost gospodarczy nawet kiedy wszystkie kraje w Europie byly na minusie (kryzys)
2. Ok 3000 km autostrad, drog ekspresowych itp (obecnie moze kilkadziesiat kilometrow a i tak wykonawcy uciekaja z placow budowy)
3. Przyjacielskie stosunki dyplomatyczne z chyba wszystkimi krajami co obecnie nie jest mozliwe.
4. MdM czyli mieszkanie dla mlodych. Ok 100 tys mlodych Polakow kupilo mieszkania. Za PiS i jego mieszkanie + oddano przez 4 lata mniej niz 500 mieszkan.
5. Najwyzsze w historii Polski fundusze unijne ktore za rzadow PiS sa co raz mniejsze.
dobra mialy byc 3-4

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 41 silvio_gesell odpowiada jasiek2017

1. Kosztem wzrostu zadłużenia, bo rozszczelniono system podatkowy, więc musieli ukraść OFE
2. Te inwestycje drogowe rozpoczęły się w latach 2005-2007 i to PiS załatwił ich finansowanie
3. Lubili nas bo mogli wyprowadzać większe zyski unikając podatków
4. MdM sztucznie zawyżało ceny mieszkań
5. Ilość środków z UE zależy od tempa i poziomu rozwoju, więc słaby argument

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 25 kris74keh odpowiada jasiek2017

Zielona wyspa, bo GUS zaliczył do PKB dochody z prostytucji i przestępstw.Szkoda,że nie zaliczyli jeszcze opadów atmosferycznych. 2 Przy tych budowanych autostradach zbankrutowało większość polskich podwykonawców. 3 Litwa rozebrała tory do Możejek, Komorowski dostał jajem na Ukrainie. 4 MdM był pomyślany dla wąskiej grupy bogatych,których i tak było stać na mieszkanie. 5 Fundusze z Uni , które mogły być wyższe, bo to nam przypadło to była najniższa pula jaka była w grze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada kris74keh

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
82 66 jkendy

Ten gość wzbogacił się na handlu działkami z kościołem a teraz wciska ciemnotę ludziom na wschodzie Polski tylko żałość bierze. W rzeczywistości traktują biznes jak dojną krowę byle tylko wygrać wybory, za wszelka cenę, choćby nawet zmarnować dorobek ostatnich 30 lat.

! Odpowiedz
11 10 teken

Tylko Konfederacja mogłaby coś zmienić ale nie dopuszczą jej do sejmu ani PO ani PIS. Zerknijcie na tą sondę: https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019/autorskie/news-na-kogo-zaglosujesz-wyborcza-mapa-preferencji,nId,3224686

! Odpowiedz
3 5 meryt

Od 2004.

(PKB per capita2018)/(PKB per capita 2004)

Litwa 1,822
Polska 1,699
Łotwa 1,685
Słowacja 1,677
Irlandia 1,518
Malta 1,510
Estonia 1,495
Czechy 1,375
Węgry 1,305
Słowenia 1,263
Niemcy 1,217
Szwecja 1,187
Holandia 1,156
Austria 1,139
Luxemburg 1,109
UK 1,106
Belgia 1,103
Portugalia 1,097
Finlandia 1,096
Dania 1,094
Francja 1,090
Hiszpania 1,083
Cypr 1,067
Włochy 0,957
Grecja 0,852

2004 2018
Luxemburg 75300 83500
Dania 43500 47600
Irlandia 38200 58000
Szwecja 36900 43800
Holandia 35900 41500
Finlandia 33400 36600
Austria 33200 37800
Belgia 32000 35300
Francja 30100 32800
Niemcy 29500 35900
UK 29300 32400
Włochy 28000 26800
Hiszpania 23000 24900
Cypr 22300 23800
Grecja 20900 17800
Portugalia 16500 18100
Słowenia 16000 20200
Malta 14300 21600
Czechy 12800 17600
Estonia 10100 15100
Chorwacja 9800 11900
Węgry 9500 12400
Słowacja 9300 15600
Łotwa 7300 12300
Litwa 7300 13300
Polska 7300 12400
Rumunia 4900 8700
Bułgaria 3900 6500

https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/sdg_08_10/default/table?lang=en

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 18 meryt

_jasko "Od kiedy "pod względem tempa wzrostu PKB per capita Polska jest w czołówce krajów UE"?"

! Odpowiedz
47 47 4mirek

Tak jest a najbardziej błyszczą spółki energetyczne PGE razi po oczach

! Odpowiedz
2 18 meryt

4mirek "Tak jest a najbardziej błyszczą spółki energetyczne PGE razi po oczach"

Podwyższyć cenę energii, czy cenę akcji PGE?

! Odpowiedz
15 12 mknowak odpowiada meryt

KGHM, PGNiG, JSW i cała reszta SP też dołuje............. nie wiem czy trzeba podwyższać ceny czy przestać kraść i dawać Misiewiczom odprawy

! Odpowiedz
0 0 meryt odpowiada mknowak

mknowak "nie wiem czy trzeba podwyższać ceny czy przestać kraść i dawać Misiewiczom odprawy"

Jaka jest sygnatura i sentencja orzeczenia o tej kradzieży?

! Odpowiedz
60 50 grab

Złotousty zawsze mija się z prawdą. Taka natura niestety.

! Odpowiedz
13 0 zops

Military Hash-nowa broń (Military Hash-new weapon). Właściwie to nie kryptowaluty bo portfel z kryptowalutami być może się odnalazł chociaż jeszcze niezupełnie.
.
.
_________________________________________________________________________________________
.
ciapaty odpowiada biedronka123 2019-10-09 20:43
.
Niezły edytor tekstu. Ktoś tu jest milionerem. Silvio. Pozostaje 4347 zł bo chcieli się już bić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 16 bt5

Jest tak: 1. Na tle 30- lecia to ostatnie 4 lata jakby nie patrzeć najlepiej się prezentują. Ale wydaje się że to efekt historycznie niskich stóp procentowych - co ratuje budżet państwa i poszczególnych ludzi w kwestii kosztów obsługi zadłużenia . No i pozwala na stosunkowo łatwe zadłużanie które nakręca koniunkture. 2. Na tel krajów wysokorozwiniętych jest jednak w Polsce dalej brednie. Już pisałem jak o tej porze roku gdy już wieczorem się świeci światło po domach , to obok mnie jest osiedle domków deweloperskich i tam na wìększości ciemności. I się okazało po zbadaniu sprawy że cena n.a. tle zachodu stosunkowo nawet śmieszna bo 70.000€, a domki wiszą na portalach od 2013 Roku. 3. Sytuacja na rynku pracy i zarobki to w Polsce tak naprawdę dno, kto w dobrym kraju widział żeby na oferty typu magazynier kierowca za 600€ miesieczmie spływało 300 aplikacji. Na inne oferty powyżej płac minimalnej to przynajmniej w Mimi rejonie wygląda w ten sam deseń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 27 open_mind

Dokładnie jak USA gospodarka kwitnie bezrobocie niskie a ludziom się żyje coraz biedniej!

! Odpowiedz
1 8 charger

Tak tak towarzyszu oczywiscie, trzeba im znowu spiwory wyslac

! Odpowiedz
77 91 grisza476

Wystarczy wokul siebie popatrzec, pojezdzic po Polsce pointeresowac sie jak funkcjonuje gospodarka to nie potrzeba stwierdzen ze jest lepiej bo jest. Komu jest zle: zlodziejom i tym co peplaja a jak sie spytasz o fakty nic nie umieja powiedziec.

! Odpowiedz
63 36 psokal

Niesamowite. W jednej chwili oceny Twojego komentarza zmieniły się z 0-8 na 33-8. Gratulacje! Chodziaż osobiście wstydziłbym się być beneficjentem takich putinowskich metod.

! Odpowiedz
45 18 marxs odpowiada psokal

a co Cię tak dziwi? analfabeci głosują na analfabetów

! Odpowiedz
11 29 meryt odpowiada marxs

marxs "a co Cię tak dziwi? analfabeci głosują na analfabetów"

Ciebie nie przeczytają. Poparcie mniejsze niż 0,2%.

"analfabetyzm brak umiejętności czytania ... u osób, które osiągnęły określony wiek"

"W 1988 w Polsce wskaźnik analfabetyzmu wyniósł 2%, zmniejszając się 2003 do 0,2%."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 8 madarot

Mi jest gorzej pracuje razem z żoną i na utrzymaniu mamy 2 córki 19 i 20 lat, które studiują poza domem, trzeba je utrzymać a 500+ nie ma bo już dzieci wg PiS nie mamy.

! Odpowiedz
32 10 mknowak odpowiada psokal

Ostatnio na bankierze same takie cuda z podbijaniem ocen, dział propagandy działa w PiS perfekcyjnie....... tylko po co tego nikt nie wie i tak wygrają te wybory i tak a naród i tak za to zapłaci i tak zapłaci.

! Odpowiedz
1 12 charger odpowiada madarot

Towarzyszu, nie macie dzieci wg art. 10 Kodeksu cywilnego, a nie wg PiS.

! Odpowiedz
92 77 fjestis

Propaganda jak za komuny.

! Odpowiedz
47 64 silvio_gesell

Jeśli popatrzeć na na Produkt Narodowy Brutto (czyli PKB plus dochody Polaków za granicą minus dochody zagranicy w Polsce), to rzeczywiście od 30 lat nie było tak dobrze. Widać uszczelnienie systemu podatkowego.

! Odpowiedz
22 30 gronostaj

Raczej dobrą koniukturę światową.

! Odpowiedz
18 28 silvio_gesell odpowiada gronostaj

No właśnie nie, bo na zachodzie jest prawie recesja.

! Odpowiedz
32 26 histeryk

Policzono, że 87 mld zł wyciekło z VAT w ostatnich 4 latach. Czy to oznacza, że ktoś je rozkradł?

! Odpowiedz
43 14 histeryk odpowiada silvio_gesell

W kilku państwach UE jest spowolnienie, mniej więcej od czwartego kwartału ubiegłego roku. I to spowolnienie dociera do Polski. Wcześniej w UE była bardzo dobra koniunktura co odbiło się korzystnie na dynamice wzrostu w Polsce. Ale ten wzrost też nie był jakiś nadzwyczajny.

! Odpowiedz
38 21 psokal odpowiada silvio_gesell

I tutaj dochodzimy do porównania z kryzysem 2008-2009. Gigantyczna recesja na zachodzie (dzisiejsze spowolnienie to pikuś) zbiła polską gospodarkę do 1%. To był najlepszy wynik w Europie, co nie przeszkadza zwolennikom PiS głosić że teraz gospodarka rozwija się o 4-5, a za PO o 1% rocznie. Tak samo teraz nasza gospodarka reaguje względnie spokojnie na problemy zachodu. I tutaj dochodzimy do meritum sprawy. Czy oboje uznajemy że względna odporność na kryzys w 2009 jest tryumfem PO, a w 2019 - tryumfem PiS? Czy stwierdzamy że to zasługa ciężkiej pracy Polaków a politycy wykorzystują to do własnych celów?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 37 silvio_gesell odpowiada psokal

„Czy oboje uznajemy że względna odporność na kryzys w 2009 jest tryumfem PO, a w 2019 - tryumfem PiS? Czy stwierdzamy że to zasługa ciężkiej pracy Polaków a politycy wykorzystują to do własnych celów?”

Odporność na kryzys w 2009r była z dwóch powodów: 1) PO mogło utrzymać niskie bezrobocie osłabiając złotówkę, bo PiS ją wcześniej umocnił w latach 2005-2007. 2) PO stymulowało fiskalnie przez 7%-owe deficyty co skutkowało skokowym wzrostem zadłużenia z 45% do 55%, a byłoby nawet 65% gdyby nie kradzież oszczędności z OFE. Zasługa PiS, że umocnił złotówkę i Polaków, że od 2008r harowali w pocie czoła na eksport za przysłowiową miskę ryżu. PKB było na 1%, ale PNB na -10%.

Natomiast obecna odporność na spowolnienie na zachodzie to w 100% zasługa uszczelnienia systemu podatkowego, dzięki czemu PiS może stymulować fiskalnie zmniejszając równocześnie deficyt. I trudno przecież argumentować, że to możliwe dzięki PO, gdyż rozszczelnił system i można go teraz uszczelnić, prawda?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 6 psokal odpowiada silvio_gesell

Aha. Jeśli dobrze zrozumiałem to odporność na kryzys w 2009 i 2019 to zasługa PiS, ale wzrost deficytu (podobnie jak w całej Europie) to wina PO. Nie będę polemizował, zwłaszcza z teorią o wpływie uszczelniania podatkowego (<10mld rocznie) na wzrost PKB. Wiesz, przypominasz mi mojego dawnego znajomego, betonowego zwolennika prawicy. Gdy przed dekadą uniknęliśmy recesji zarzekał się że to zasługa obniżenia podatków dochodowych przez PiS. Jednocześnie twierdził że spadek dochodów z obniżonych podatków to wina PO. Dziś, od grudnia, pobiera bardzo wysoką pensję za dyrektorskie stanowisko w podlaskim samorządzie, pomimo że nigdy wcześniej nie pracował.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 5 psokal odpowiada silvio_gesell

Hej, Silvio, zauważyłeś? W jednej sekundzie dostałeś 27 plusów a ja 30 minusów. Gratki :) Chociaż na Twoim miejscu spaliłbym się ze wstydu.

! Odpowiedz
7 9 silvio_gesell odpowiada psokal

„wzrost deficytu (podobnie jak w całej Europie) to wina PO”

W całej Europie rządziły w czasie kryzysu partie PO-podobne, które stymulowały deficytami, bo wydawały pieniądze tak, że nie wracały do budżetów. No może oprócz Węgier gdzie w 2010r wygrał PiSo-podobny Fidesz i zredukował deficyt.

„ Nie będę polemizował, zwłaszcza z teorią o wpływie uszczelniania podatkowego (<10mld rocznie) na wzrost PKB.”

Uszczelnili na jakieś 60mld PLN przez trzy lata, o tyle więcej wpłynęło niż wynikałoby tylko z koniunktury. Co przekłada się na wydatki państwa wyższe o 20mld rocznie, i przy PKB na poziomie 2bln PLN daje ok. 1% wyższą dynamikę PKB rdr. Wpływ uszczelnienia na dynamikę PNB jest zdecydowanie wyższy, bo mniejsze zyski zagranicznych firm to wyższe PNB. W 2017r dynamika PNB wynosiła 7,2%. Z niecierpliwością czekam na dane za 2018r.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 5 psokal odpowiada silvio_gesell

Niestrudzenie brniesz dalej :) wszystko co dobre w europejskiej gospodarce pochodzi od partii PiSo-pododobnych, a wszystko co złe - od partii zbliżonych do PO.

! Odpowiedz
4 7 silvio_gesell odpowiada psokal

Na to wychodzi. Lepiej wychodzą państwa, które myślą o sobie jak Niemcy czy Węgry, a nie liberalne, które liżą d... zagranicznym korpo.

! Odpowiedz
0 0 meryt odpowiada silvio_gesell

silvio_gesell "Uszczelnili na jakieś 60mld PLN przez trzy lata, o tyle więcej wpłynęło niż wynikałoby tylko z koniunktury."


A dane swoje. 42,7 mld zł

2016 6,0
2017 9,5 (+6,0 efekt przeniesienia 2016)
2018 5,7 (+9,5 efekt przeniesienia 2017 (+6,0 efekt przeniesienia 2016)
42,7 mld złstrona 13
Figure 3. VAT gap (in %) and compliance effect (in PLN billion)
https://www.gov.pl/documents/3297389/3574417/Aktualizacja_2019_EN.pdf/156eead1-a2a7-d7a8-bb02-ea4b49360b17

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 meryt odpowiada histeryk

histeryk "Policzono, że 87 mld zł wyciekło z VAT w ostatnich 4 latach. Czy to oznacza, że ktoś je rozkradł?"

Inny termin: oszustwo.

W latach (mln EUR): 32565, czyli 130 mld (4 EURPLN)
2014 9485
2015 9555
2016 7761
2017 5764
https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/vat- gap-full-report-2019_en.pdf

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
81 66 psokal

Analzując wykres warto zwrócić uwagę na Grecję - jest bardzo dobrze widoczna. Dekadę temu, dzięki hojnemu rządowi i sztucznemu pompowaniu gospodarki konsumpcją Grecy długo opierali się recesji. W pierwszym kwartale 2009 byli przedostatnią "zieloną wyspą" w Europie. I właśnie wtedy nastąpiło czołowe zderzenie ze ścianą. Do 2014 roku Grecy stracili 1/4 swojej gospodarki i uniknęli bankructwa wyłącznie dzięki ratunkowi innych krajów Strefy Euro. To nie było dziełem przypadku tylko efektem wieloletniej, nieodpowiedzialnej polityki gospodarczej oraz przejedzenia środków wygenerowanych za szczytu koniunktury. Dobrze by było gdybyśmy wyciągnęli wnioski z błędów sąsiadów. Tym bardziej że Polacy powinni doskonale pamiętać czym skończyła się dekada Gierka - beznadzieją lat 80-tych. Nie wierzmy cudakom obiecującym złote góry - im bardziej napompujemy gospodarkę socjalnym sterydem, tym mocniejsze będzie czołowe zderzenie z rzeczywistością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
54 20 mknowak

Trzeba mieć wiarę, że jak się zacznie kryzys to się pójdzie do kościoła i będzie się prosić o mannę z nieba....... gorzej, że ten co jest u góry najpierw karze pokutować za grzechy...... Wierzący powinni pamiętać, że jest 7 lat tłustych a potem 7 lat chudych i przez te 7 lat tłustych trzeba gromadzić zapasy i to mnie zastanawia bo rządzący tak biegają do tego kościoła ale jakoś nic z tych nauk do nich nie przemawia.
Tak na marginesie w KK nie wierzę ale w Boga owszem i w stare przysłowia również a jak to było "Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą" o tym też patrioci zapomnieli strasznie wybiórcza ta wiara i patriotyzm

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 18 kryzysio odpowiada mknowak

Właśnie te 7 lat chudych było skutkiem rabunkowego gromadzenia zapasów przez wcześniejszych 7 lat przez Państwo, tako rzecze Michalkiewicz.

! Odpowiedz
25 13 psokal odpowiada mknowak

Nawet w Biblii jest wzmianka o koniunkturze gospodarczej, a w XXI wieku połowa narodu wierzy że kryzysy i rozkwity zależą od tego czy rządzi ich partia czy "ci drudzy".

! Odpowiedz
20 10 mknowak odpowiada psokal

No właśnie jest i jest napisane co masz robić w czasie tej koniunktury...... pytanie dlaczego rządzący którzy uważają się za takich wielkich katolików i patriotów tego nie robią tylko trwonią pieniądze...... a do tego naród chodzący do kościoła głosuje na tych ludzi.....
I nie chodzi o to że inni są lepsi bo jak się poczyta programy to wszyscy są po jednych pieniądzach....... cudzych pieniądzach i cudze pieniądze chcą rozdawać i to jest najbardziej przerażające.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 silvio_gesell odpowiada psokal

Istnienie cyklu „7 lat tłustych / 7 lat chudych” nie oznacza, że jest bez znaczenia kto rządzi. Otóż siedem lat chudych wychowuje twardych ludzi, którzy robią siedem lat tłustych gdy dojdą do władzy. Z kolei tłuste lata wychowują miękkich ludzi, którzy robią lata chude bo nie umieją rządzić.

! Odpowiedz
2 3 mknowak odpowiada silvio_gesell

Od 30 lat przy władzy cały czas te same miernoty więc ta teoria akurat niewiele jest warta.
Ja bym powiedział że 7 lat zaciskania powoduje, że następni przy dobrym otoczeniu przez kolejne 7 mogą rozdawać ile wlezie co się właśnie dzieje a po tym rozdawnictwie jak przychodzi dołek to następni przez 7 lat siedzą i nic nie robią a naród zasuwa żeby odrobić to rozdawnictwo...... i potem znowu przychodzą eksperci od rozdawania i kółko się zamyka.
Problem w tym że ci pracujący powoli mają dosyć zasuwania i zaczynają odpuszczać na zasadzie "ja przeżyję a sąsiad któremu nie chce się robić zdechnie i nie będę musiał na niego robić to może się poprawi"...........

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 silvio_gesell

Grecy mają euro. Gdy przestali być konkurencyjni z powodu zbyt wysokich kosztów pracy, to nie byli w stanie obniżyć realnych płac osłabiając waluty, więc wzrosło bezrobocie. Scenariusz grecki nie grozi Polsce, ani żadnemu krajowi który ma własną walutę. Grozi nam natomiast scenariusz ukraiński - gdyby doszło do destabilizacji systemu bankowego jak to się stało w 2014r na Ukrainie, gdzie bankructwa banków doprowadziły do Majdanu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 silvio_gesell odpowiada mknowak

Nie ma rozdawnictwa, pierwszy raz od 30 lat deficyt maleje do zera. Wydatki państwa, jak 500+, są kierowane do ludzi którzy wydają, a nie oszczędzają, więc te pieniądze wracają do budżetu w wyższych przychodach podatkowych. Innymi słowy rodzice na bieżąco oddają dług, które w imieniu ich dzieci zaciągnęło państwo. Rozdawnictwem byłoby dawanie zasiłków bezrobotnym, a nie dzieciom, które nie mogą jeszcze pracować, bo są niepełnoletnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
52 78 grzegorzkubik

Pamiętaj. Jak jesteś w PO i masz zarzuty prokuratorski lub wyroki, nic ci nie grozi. Przynależność do PO cię kryje. Będziesz poza PO wtedy kto wie... może jakaś niezależna prokuratura się tobą zajmie. Kompetencje nie maja znaczenia. Trzymaj sztamę z kierownictwem PO i będzie dobrze. TAKI ROZWÓJ PROPONUJE NAM OPOZYCJA.

! Odpowiedz
60 24 psokal

Pisz na temat a jak nie chcesz to wracaj do Kostrzynia.

! Odpowiedz
18 24 grzegorzkubik odpowiada psokal

Toż piszę na temat. A co ty masz do Kostrzyna?

! Odpowiedz
11 4 zenonn

https://ewinia-nowyekran-pl.neon24.pl/post/150976,zbigniew-stonoga-ujawnia-afere-my-widzimy-to-tak

! Odpowiedz
32 9 search

Grzesiu nie marnuj czasu tylko zapie.... bo rzad potrzebuje kasy na moja emeryture na 13 i jeszcze 500+ dla seniora a dodatkowo na leki +. Mam nadzieje ze dozyjesz 65 roku i znajdziesz glupich by pracowali na ciebie.

! Odpowiedz
25 8 histeryk

grzegorzkubik dokonał chyba wielkiej nadinterpretacji słów Neumanna. Myślę, że wręcz praktykę obecnie rządzących chce wmówić przyszłym działaniom opozycji. To podobne do sytuacji gdy totalnie upartyjniona telewizja TVP sugeruje, że telewizje niezależne od jakiejkolwiek partii są opozycyjne (pewnie dlatego, że nie wielbią partii rządzącej).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 26 tristans

Morawiecki po prostu mówi do wyborców: wicie rozumicie, pinądze się znajdą, głosujta !!!

! Odpowiedz
50 23 marianpazdzioch

Powiedziałby prawdę jakby się pomylił. Gierkowska propaganda od rana do wieczora, jak na jakiejś Białorusi czy putinowskich sowietach.

! Odpowiedz
43 23 sel

Pinokio po za uprawianiem własnej propagandy i wciskaniu kłamstw chyba nic nie potrafi..

! Odpowiedz
45 28 jarekzbyszek

Jak premier Pinokio mówi, że gospodarka najmocniej błyszczy to trzeba się bać. Jednego Gierka już przeżyliśmy. Wzrost na sztucznie symulowanej konsumpcji bez inwestycji daleko nad nie zaprowadzi. A miliardy złotych złupione z prywatnych przedsiębiorstw przez Urzędy Skarbowe prędzej czy później trzeba będzie oddać z odsetkami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
44 14 andregru

" wzrost gospodarczy Polski jest na wysokim poziomie " ale na zdjęciu powyżej sam pokazuje gestem że w cudzysłowie !

! Odpowiedz
4 17 meryt

(Poland Gross domestic product per capita, constant prices, Purchasing power parity; 2011 international dollar)/
((G7) Gross domestic product per capita, constant prices, Purchasing power parity; 2011 international dollar)

1990 0,20
1991 0,19
1992 0,20
1993 0,21
1994 0,22
1995 0,23
1996 0,25
1997 0, 26
1998 0,27
1999 0,28
2000 0,29
2001 0,30
2002 0,31
2003 0,32
2004 0,34
2005 0,36
2006 0,38
2007 0,42
2008 0,44
2009 0,48
2010 0,49
2011 0,52
2012 0,54
2013 0,55
2014 0,57
2015 0,59
2016 0,61
2017 0,64
2018 0,68


(Poland Gross domestic product per capita, constant prices, Purchasing power parity; 2011 international dollar)/
((European Union) Gross domestic product per capita, constant prices, Purchasing power parity; 2011 international dollar)

1990 0,25
1991 0,24
1992 0,25
1993 0,27
1994 0,29
1995 0,31
1996 0,33
1997 0,34
1998 0,36
1999 0,37
2000 0,38
2001 0,39
2002 0,39
2003 0,41
2004 0,43
2005 0,45
2006 0,48
2007 0,52
2008 0,55
2009 0,59
2010 0,61
2011 0,65
2012 0,67
2013 0,69
2014 0,72
2015 0,74
2016 0,76
2017 0,79
2018 0,83

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 meryt

"zgodnie z danymi Eurostatu "w 2018 roku Polska rozwijała się szybciej niż UE i osiągnęła 71 proc. średniej unijnej w PKB na mieszkańca". Rzeczywiście, pod względem tempa wzrostu PKB per capita Polska jest w czołówce krajów UE"

! Odpowiedz
2 5 _jasko odpowiada meryt

Od kiedy "pod względem tempa wzrostu PKB per capita Polska jest w czołówce krajów UE"?

! Odpowiedz
1 3 meryt odpowiada _jasko

Od 2004.

(PKB per capita2018)/(PKB per capita 2004)

Litwa 1,822
Polska 1,699
Łotwa 1,685
Słowacja 1,677
Irlandia 1,518
Malta 1,510
Estonia 1,495
Czechy 1,375
Węgry 1,305
Słowenia 1,263
Niemcy 1,217
Szwecja 1,187
Holandia 1,156
Austria 1,139
Luxemburg 1,109
UK 1,106
Belgia 1,103
Portugalia 1,097
Finlandia 1,096
Dania 1,094
Francja 1,090
Hiszpania 1,083
Cypr 1,067
Włochy 0,957
Grecja 0,852

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 meryt odpowiada _jasko

_jasko "Od kiedy "pod względem tempa wzrostu PKB per capita Polska jest w czołówce krajów UE"?"

Od 2004

Litwa 1,822
Polska 1,699
Łotwa 1,685
Słowacja 1,677
Irlandia 1,518
Malta 1,510
Estonia 1,495
Czechy 1,375
Węgry 1,305
Słowenia 1,263
Niemcy 1,217
Szwecja 1,187
Holandia 1,156
Austria 1,139
Luxemburg 1,109
UK 1,106
Belgia 1,103
Portugalia 1,097
Finlandia 1,096
Dania 1,094
Francja 1,090
Hiszpania 1,083
Cypr 1,067
Włochy 0,957
Grecja 0,852

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
63 34 jag63

No brawo, ku..., brawo.

No panie szanowany, najprawdziwszy cud.
Cud za wstawiennictwem, wiadomo czyim.

W ciągu niecałych czterech lat podnieśli "państwo z ruin" do poziomu światowego lidera.
Po prostu cud.


Tylko dziwna sprawa.
Dlaczego jeszcze dwadzieścia z górą lat będą w zadyszce doganiać Niemcy, tonące w moralnej zgniliźnie i pełne inżynierów z Afryki.

Coś tu się nie skleja pisiorki.
Tak, tak, minusujcie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 52 krrzysiek2

na poparcie swoich wypowiedzi powinien zrobić konferencję na Giełdzie papierów w Warszawie, wszak indeksy szybują w górę bijąc kolejne rekordy , w końcu gpw to barometr gospodarki. Czyż nie?

! Odpowiedz
78 42 histeryk

Twierdzenie, że dynamika PKB w 2016 (2,7%) w 2017 (4,6%) i 2018 (5,1%) i 2019 (przypuszczalnie (4,2-4,3%) to jakiś wyjątkowy okres to zwykła bzdura. Zwłaszcza biorą pod uwagę sytuację makro w UE (bardzo dobra do drugiej połowy 2018 r.). Wcześniej Polska niezmiennie była na podium dynamiki PKB, a przez wiele lat poprzedniego rządu jedynym państwem UE, w którym nie było recesji. To był większy sukces.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
66 55 tom979

I realną inflację najwyższą od chyba 20 lat. Tak naprawdę to doświadczamy spadku poziomu życia. Głównie doświadczają tego emeryci i ci co nie dostali 500+. Siła nabywcza ich dochodów spadła znacząco. Tylko na papierze jest tak ładnie.

! Odpowiedz
22 18 andregru

Ale dziś prezydent podpisał podwyżki dla wojska po 570zł - https://www.defence24.pl/prezydent-zatwierdzil-podwyzki-dla-zolnierzy . Bo im się należy za siedzenie w koszarach i szybkie przechodzenie na emerytury .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil