Zboże jeszcze na polach

2005-08-10 08:40
publikacja
2005-08-10 08:40
Tegoroczne plony w Łódzkiem są bardzo zróżnicowane – najmniej ucierpiały oziminy, za to duże straty są w zbożach jarych. Susza dała się we znaki głównie rolnikom uprawiającym lekkie gleby, m.in. w powiecie opoczyńskim.

Szczególny spadek plonów w porównaniu z ubiegłorocznymi odnotują rolnicy, którzy uprawiają żyto, jęczmień jary i owies.

Komisje szacujące straty w województwie łódzkim swoje raporty przedstawią 19 sierpnia. W wielu gminach poważne szkody wyrządziły w uprawach gradobicia. – Rolnicy narzekają, że wielu będzie musiało dołożyć do interesu, bo przecież niezależnie od ilości i jakości ziarna, za przejazd kombajnu trzeba jednakowo zapłacić – mówi Zenobia Opala z piotrkowskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W Łódzkiem dobiegają końca zbiory rzepaku i jęczmienia ozimego. Pozostałych zbóż zebrano dopiero nieco ponad 10 proc.

Najszybciej idą żniwa w powiecie tomaszowskim – rolnicy zebrali 30 proc. zbóż, w opoczyńskim – 20 proc. Najwolniejszy zbiór plonów Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach odnotował w powiatach – piotrkowskim (2 proc.), łęczyckim (5 proc.) i zgierskim (6 proc.).

Szacowane w tej chwili plony z hektara zbóż ozimych wahają się w granicach 27 – 34 kwintali, a jarych: 23 – 26 kwintali. Najgorzej obrodziło żyto – prognozuje się, że z hektara będzie nie więcej niż 21 kwintali.

Dziennik Łódzki
(tyka)
Źródło:
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki