Zbiory w Korei Północnej będą najmniejsze od pięciu lat

Z powodu suszy i słabego nawadniania pól zbiory w Korei Północnej będą w tym roku najmniejsze od pięciu lat, co spowoduje poważne niedobory żywności dla 40 proc. mieszkańców kraju – poinformowała w czwartek Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

(fot. Valery Sharifulin / TASS)

W najnowszym kwartalnym raporcie na temat zbiorów i wyżywienia eksperci FAO ocenili, że słabe zbiory głównych zbóż uprawianych w Korei Północnej, ryżu i kukurydzy, pozostawią 10,1 mln osób w pilnej potrzebie pomocy żywnościowej.

Szacuje się, że aby pokryć zapotrzebowanie, Korea Północna musiałaby sprowadzić 1,59 mln ton zbóż z zagranicy. W ubiegłym roku całkowity import zbóż, w tym ich zakup i pomoc żywnościowa, wynosił tylko 641 tys. ton - przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

"Mniejsze od średniej opady deszczu oraz słaba dostępność nawadniania pomiędzy połową kwietnia a połową lipca, w okresie kluczowym dla wzrostu upraw, wpłynęły przede wszystkim na główny sezon zbiorów ryżu i kukurydzy" - napisano w raporcie FAO. Nie podano szacunków dotyczących bezwzględnej produkcji.

Organizacja oceniała niedawno w osobnym sprawozdaniu, że w ubiegłym roku produkcja żywności w Korei Północnej spadła do najniższego poziomu od ponad dekady z powodu utrzymujących się wysokich temperatur, tajfunów i powodzi.

Sytuację żywnościową w Korei Północnej może dodatkowo pogarszać afrykański pomór świń (ASF). Ta niegroźna dla ludzi, ale śmiertelna dla trzody chlewnej choroba została tam wykryta w maju.

ASF pojawił się w Chinach latem 2018 roku i od tamtej pory rozprzestrzenił się również m.in. na Wietnam, siejąc spustoszenie w hodowlach. W tym tygodniu o pierwszych przypadkach choroby poinformowały również władze Korei Południowej. Pierwsze ogniska w tym kraju zlokalizowano w pobliżu granicy z Koreą Północną.

Gospodarka Korei Północnej mierzy się z surowymi międzynarodowymi sankcjami, nakładanymi na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. W ostatnich tygodniach północnokoreański reżim przeprowadził szereg kolejnych prób rakiet krótkiego zasięgu.

Andrzej Borowiak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 19 prs

Ludzi szkoda.
Po Kimie biedy nie widac..

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 19 palestrina

oh, a dopłaty do hektara? preferencyjne kredyty dla rolników? i inne dodatki obowiązujące ? nie ma co narzekać - u nas deszczyk nie popada i odrazu zapomogi z budżetu lecą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil