Zatrudnienie z rekordem. Wzrost wynagrodzeń przyspieszył

Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego pokazały wzrost zatrudnienia i szybszy niż miesiąc wcześniej wzrost wynagrodzeń. W dużych firmach pracuje już blisko sześć milionów ludzi, a przeciętne wynagrodzenie brutto przekroczyło 4.500 zł.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w marcu 4.577,86 zł i było o 5,2% wyższe niż rok wcześniej – poinformował GUS. Liczba zatrudnionych wyniosła 5.981,7 tys., co oznacza wzrost o 4,5% względem marca 2016 roku.

Ekonomiści spodziewali się dynamiki zatrudnienia na poziomie 4,6% i nominalnego wzrostu wynagrodzeń o 4,25%.W lutym wzrost płac wyniósł 4,0% rdr.

Dane w tys.
Dane w tys. (Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

W ujęciu bezwzględnym marzec przyniósł wzrost zatrudnienia o zaledwie 5,5 tys. etatów wobec 16,5 tys. w lutym i aż 160,8 tys. odnotowanych w styczniu. Niemniej jednak w porównaniu do marca 2016 roku liczba zatrudnionych zwiększyła się aż o 255 tys.

Za to pozytywnie zaskoczyły statystyki wynagrodzeń. Tzw. średnia krajowa brutto (od tej wartości należy odjąć ok. 30% podatków i składek) osiągnęła drugi najwyższy wynik w historii tych danych. Trzeba jednak pamiętać, że tę statystykę cechuje wyraźna sezonowość: ze względu na praktykę wypłacania premii w niektórych branżach grudzień i marzec cechują się wynikami wyraźnie wyższymi niż w innych miesiącach.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Mimo to realna dynamika płac pozostała mizerna. Po uwzględnieniu 2-procentowej inflacji CPI realnie przeciętne wynagrodzenie brutto zwiększyło się tylko o 3,14%. Co prawda to wynik wyższy niż w poprzednich trzech miesiącach, ale wciąż zdecydowanie słabszy niż wzrost w granicach 4-6% obserwowany przez poprzednie dwa lata.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego.

Lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Ostatnie wydanie, dotyczące stanu na październik 2014 r., ukazało się pod koniec 2015 r. Według opracowania "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2014 r.", połowa pracowników otrzymywała wynagrodzenie mniejsze niż 3291 zł brutto, czyli 2359 zł netto.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~podatnik

komu te zarobki rosna bo ja wiem że w budżetówce po 10 latach wzrosło o 170 zł w tamtym roku i tyle nic więcej, a oni ciągle pisza że zarobki rosna gdzie nie spojrzeć same kłamstwa

! Odpowiedz
14 4 ~Przeciętny

Jak oni liczą to średnie? Cztery i pół tysiąca? Nikt z moich znajomych nawet trójki nie zarabia. Kpina jakaś!!!

! Odpowiedz
0 1 ~ZUS

ZGADYWANKA

Jeżeli osoba zatrudniona w służbach mundurowych ma na rękę np. 5000 pln to ile brutto musi zarabiać "niewolnik" aby na ręke dostać te 5000 pln

! Odpowiedz
1 4 ~345345

Dziwne, ja pracuję zdalnie i mam prawie 5. Do tego prowadzę własny biznes po godzinach w tej samej branży. Jedni się uczyli, inni siedzieli na trzepaku i marudzą.

! Odpowiedz
1 0 ~aaaawssedd odpowiada ~345345

To chyba Ty zes siedzial na trzepaku bo 5 to ja w pierwszej pracy nawet nie mialem. Czasem sie zastanawiam jak w mozecie zyc z 5 na reke i jeszcze z kredytem i dziecmi.

! Odpowiedz
11 7 ~Janek

A złoty dzis dostał lanie, tyle ta gospodarka jest wart....

! Odpowiedz
0 5 ~Janek

Zamiast gospodarka mialo byc ekonomia ....

! Odpowiedz
0 2 ~ZUS

Lanie to za dużo powiedziane .Po prostu lekko spadł.

! Odpowiedz
3 5 ~seb

@do Grześ
To coś z Tobą jest nie tak. Do mnie do firmy (na slasku), jak przychodzi taka osoba jak opisujesz siebie..wychodzi z zatrudnieniem

! Odpowiedz
5 0 ~asdfasdf

Koles ma wyszktalcenie wyzsze i urpawnienia na wózek. Ja bym takiego nawet na rozmowe nie zaprosił bo to widać że coś nie halo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil