Zatęsknimy za Ukraińcami? W 2020 roku zmniejszy się liczba pracujących

W 2020 r. – po raz pierwszy od początku imigracyjnego boomu – do Polski przyjedzie i podejmie legalne zatrudnienie mniej obywateli Ukrainy niż w roku poprzednim - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Michal Kosc / FORUM)

Swoje prognozy eksperci Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) i agencji pracy Foreign Personnel Service podpierają m.in. analizą ankiet przeprowadzonych przez ukraiński portal OLX Praca. Wynika z niej, że 20 proc. osób, które dotychczas wyjeżdżały do pracy za granicę, nie ma zamiaru dalej tego robić. Tę tendencję wzmacniają też optymistyczne dane z ukraińskiej gospodarki: rośnie ona obecnie w ponad 4-procentowym tempie, z ponad 10-procentowym wzrostem płac i wieloma inwestycjami w większych ośrodkach – pisze gazeta.

Jak zauważa „DGP”, zahamowanie wzrostu migracji z Ukrainy jest złą wiadomością dla polskich pracodawców, zwłaszcza z branży budowlanej, przemysłu, logistyki i handlu. To na te gałęzie przypada aż 64 proc. wakatów, jakie zgłaszają przedsiębiorcy.

Cytowany przez dziennik ekspert podkreśla jednak, że ważniejsze od tego, ilu Ukraińców przyjedzie do Polski, jest to, na jak długo zostaną na rynku. Jak mówi, z danych MRPiPS wynika, że rośnie liczba stałych zezwoleń na pracę. A to oznacza, że imigracja zmienia charakter z krótkoterminowej na długoterminową. (PAP)

kmz/ jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 6 ajwaj

""zahamowanie wzrostu migracji z Ukrainy jest złą wiadomością dla polskich pracodawców""

- ale nie np. rosyjskich (4 mln., jezyk ten sam, uznanie dyplomów, przyjazne srod.) i innych.

"" 18,5 proc. populacji w wieku produkcyjnym, zarabia pieniądze za granicą. Biorąc pod uwagę migrantów tymczasowych, może to być łącznie nawet 9 mln ludzi.MSZ Ukrainy Ołeksandr Miszyn""

KRESY.PL
zawsze cós z przez Magdalenke POPISy itp. ZAKAZANYCH PIOSENEK

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 21 kerad_

Co to jest 4% wzrostu jak oni się odbijają od dna ... powinni mieć w okolicach 10%.

! Odpowiedz
8 17 zzibi2

żona ma koleżankę w pracy z Ukrainy, przyjechała z rodziną 3ka dzieci - czwarte w drodze, i ciągle lament że za małe mieszkanie że za mało pieniędzy i pytania gdzie coś jeszcze można dostać, bo obecnie dostaje [i tu wymiana różne zasiłki i dopłaty z których już korzysta]

! Odpowiedz
0 0 matpoz1 odpowiada zzibi2

Są i takie przypadki, ale większość Ukraińców ma tyle dzieci co Polacy czyli średnio 1,3 i raczej żadne zasiłki po za 500+ im nie przysługuje.

! Odpowiedz
30 16 pluto85md

10% wzrost wynagrodzen na Ukrainie to tylko czesc prawdy. Hrywna do PLN w rok umocnila sie o 20%!

Skutek reform znienawidzonego u nas Balcerowicza, ktory szokowo uwolnil ceny gazu, pradu i wody dla obywateli i wymusil oszczednosci, rozbujal termomodernizacje. Skutkiem sa dzis nizsze rachunki za prad i wode niz przed uwolnieniem. W 2 lata Ukraina zmniejszyla zuzycie gazu o ponad 20%, w 2020 ma byc juz samowystarczalna. W produkcji pradu ma nadwyzke, ktora sprzedaje Polsce, Rumunii, a nawet Rosji. Ukraina poprawia bilans handlowy. Hrywna stala sie stabilna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 9 ajwaj

Stare kotlety :)

2.10.2019 kp.ru
Duża ukraińska spółka Inter RAO, będąca rosyjskim operatorem eksportu i importu energii elektrycznej, wznowiła dostawy energii elektrycznej na Ukrainę, a Kijów przestał kupować energię elektryczną od Moskwy w 2015 roku.
Potwierdzamy wznowienie dostaw, które są przeprowadzane ..tylko na podstawie przedpłaty" - powiedziała ukraińska firma RBC, dodając, że Ukrenergo poinformował o wznowieniu komercyjnych dostaw energii elektrycznej z Rosji 2 października. Wcześniej strona internetowa kp.ru informowała, że Ukraina znalazła nowy sposób na zakup gazu z Rosji w czerwcu. Przedstawiciel ukraińskiego lidera, Wołodymyra Zelenskiego, powiedział, że politycy Jurij Bojko i Wiktor Miedwiedczuk powinni byli podpisać umowę z Moskwą podczas ich wizyty w Rosji.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 13 ajwaj odpowiada ajwaj

Hrywna sie trzymac musi, bo Sorosieta maja i sprzedaja
5 mld. $ oblijacji
A potem potop

! Odpowiedz
16 10 ajwaj odpowiada ajwaj

UKR zmniejszyla zuzycie hazu, bo przemysl jest prawie zaorany a ludzie nie grzeja, bo komornik (od Majdanu cena +1200% > marzna i choruja)
Zostal czarnoziem, surowe drewno i ziemia na sprzedaz milionerom.

Wczoraj ludzie od Zelenskiego > 5 lat przekret z gazem przez 5 lat, straty-kradziez ca 5 mld. $, moze duzo wiecej
Najwiecej gazu na UKR ""eksportowala"" Szwajcaria :)

Prad jak u braci w PIS-PL w ruinie, radzieckie el. atomowe w stanie agonii

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 bt5

Użytkownicy gazu na Ukrainie przestawili się na drewno opałowe . A pradu to tam zawasze było od gorma bo mają 4 elektrownie atomowe i mase węglowych na antracyt.

! Odpowiedz
33 13 ajwaj odpowiada bt5

Dobry pomysl, lyko jak wtargac polano drewna do kaloryfera?

Atomowe elekt.ZSRR sa w stanie gorszym od Czernobyla, jak przywali
to berlinskie wewórki z palmy pospadaja

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne