REKLAMA

Zaszczepieni bez kwarantanny w Norwegii

2021-06-09 16:37
publikacja
2021-06-09 16:37
Zaszczepieni bez kwarantanny w Norwegii
Zaszczepieni bez kwarantanny w Norwegii
fot. Dreamer Company / / Shutterstock

Rząd Norwegii ogłosił w środę zniesienie od piątku od godz. 15 obowiązku kwarantanny przy wjeździe do tego kraju dla ludzi w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 lub osób, które wyzdrowiały po tej chorobie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Jednocześnie, jak przekazano na konferencji prasowej, na granicy lub do trzech dni po przyjeździe należy wykonać test na Covid-19.

"Skrócimy także kwarantannę osobom w wieku 12-18 lat po udokumentowaniu negatywnego wyniku testu Covid-19" - zapowiedział norweski minister zdrowia Bent Hoeie.

Podkreślił, że mimo łagodzenia restrykcji wciąż obowiązuje zalecenie o unikaniu "niekoniecznych" podróży.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego podał, że do tej pory przeciw Covid-19 zaszczepiono 3 mln osób, z czego 1,2 mln dwiema dawkami.

Od 15 czerwca Norwegowie będą mogli także dobrowolnie otrzymać szczepienie preparatem firmy Johnson & Johnson, który nie został przez władze wprowadzony do programu szczepień.

Od piątku ma działać pierwsza wersja cyfrowego certyfikatu covidowego. Początkowo ma on działać w tym kraju, nienależącym do Unii Europejskiej, a po porozumieniu z UE ma obowiązywać także w innych krajach.

W Norwegii od 3 czerwca można przebywać w izolacji domowej zamiast pobytu w hotelu kwarantannowym. Wcześniej kraj ten miał jedne z najbardziej surowych przepisów epidemicznych przy przekraczaniu granicy w Europie. Wielu obywateli UE, w tym Polaków, trafiało na przymusową kwarantannę, za którą musieli zapłacić. Wiosną kilka tysięcy osób zostało odesłanych z granicy, gdyż nie spełniały warunku stałego zameldowania, choć pracowali i wynajmowali w Norwegii mieszkania. (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki