Zaskakujący testament właściciela sieci Biedronka. Nie zostawił nic swoim dzieciom?

Alexandre Soares dos Santos, zmarły w sierpniu właściciel sieci sklepów Biedronka, pozostawił 10 mln euro na pomoc dla biednych dzieci. Środki te mają być głównie przeznaczone na ich edukację.

(fot. Rafael Marchante / Reuters)

Rozdziałem pieniędzy zajmie się przewidziana w testamencie przedsiębiorcy fundacja - poinformował w czwartek tygodnik “Sabado”.

Lizbońskie pismo dowiedziało się, że w testamencie Soares dos Santos wskazał związanych w przeszłości z portugalską Partią Socjaldemokratyczną (PSD) profesorów akademickich, Nuno Crato oraz Miguela Poiaresa de Maduro, jako potencjalnych przewodniczących nowej fundacji. Pierwszy w rządzie Pedro Passosa Coelho odpowiadał za resort edukacji i nauki, a drugi za rozwój regionalny.

Fundacja, która ma pomagać portugalskim dzieciom z biednych rodzin, będzie trzecią powołaną do życia z inicjatywy byłego prezesa koncernu Jeronimo Martins. Dwie inne zajmują się m.in. badaniami nad fauną i florą oceanów, a także wydawaniem publikacji naukowych i organizacją debat.

Soares dos Santos wskazał w testamencie, że nowa fundacja powinna zajmować się pomocą dzieciom i młodzieży z biednych portugalskich rodzin w zdobyciu wykształcenia. Wyznaczył też troje ze swoich siedmiorga dzieci do realizacji tego projektu.

“Sabado” ujawnił, że zgodnie z wolą biznesmena połowa środków znajdujących się na jego trzech kontach bankowych - w Luksemburgu, Genewie i Londynie - przypadnie żonie zmarłego. Tygodnik przypomniał, że Soares dos Santos i jego małżonka mieli rozdzielność majątkową.

W testamencie przedsiębiorca nie przeznaczył żadnych pieniędzy dla swoich dzieci, ale wartość przekazanych im dóbr, m.in. zegarków i biżuterii, “Sabado” oszacował na 2 mln euro. Spadkobiercami przedsiębiorcy jest też 17 jego wnuków, z których każde otrzymało po 25 tys. euro.

W testamencie były prezes Jeronimo Martins przestrzegł rodzinę przed waśniami oraz “fałszywymi przyjaciółmi”. Przyznał, że ma świadomość, iż część potomków może nie być usatysfakcjonowana podziałem spadku.

Zmarły w sierpniu w wieku 84 lat biznesmen od kilku lat plasował się na drugim miejscu listy najbogatszych ludzi w Portugalii. Do 2013 r. przez ponad 40 lat Soares dos Santos był prezesem Jeronimo Martins. Po swoim ustąpieniu przywództwo w grupie przejął po ojcu Pedro Soares dos Santos, który do dziś kieruje firmą.

Na początku lat 90., po jednej z podróży do Europy Środkowo-Wschodniej, Soares dos Santos podjął decyzję o zakupie sieci handlowej w Polsce. Pierwsze dyskonty sieci Biedronka pojawiły się w 1995 r., a założycielem sieci był polski przedsiębiorca Mariusz Świtalski, właściciel Elektromisu.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 18 willy_wonka

Zaskoczenie byłoby gdyby wszystko przepisał na mnie.

! Odpowiedz
0 6 andrew10

Poprawcie ten fragment bo aż oczy bolą „ Po swoim ustąpieniu przywództwo w grupie przejął po ojcu Pedro Soares dos Santos, który do dziś kieruje firmą”. Powinno być „ po jego ustąpieniu przywództwo w grupie przejął ....”

! Odpowiedz
11 17 atari65xe

Jakie sklepy taki spadek ...

! Odpowiedz
5 22 matpoz1

U nas niestety by to nie przeszło bo obowiązuję coś takiego jak "zachowek" i z mocy prawa dzieci by dostały bodajże 25% majątku rodzica.

! Odpowiedz
2 46 Raffmo

Biedronki zakładał Świtalski

! Odpowiedz
15 36 search

Jak dzieciory i wnuki nie chcialy miec kontaktow z ojcem dziadkiem to slusznie postapil.
Jesli nie byl im potzrebny za zycia to tymbardziej jego kasa nie jest im potrzebna. Te 25 k euro to na husteczki.

! Odpowiedz
3 73 doremifa

Droga Redakcjo,
Założycielem sieci sklepów "Biedronki" jest Pan Mariusz Świtalski.

! Odpowiedz
12 8 staryznajomy

Milony euro a wnukom po 25 tys euro haha niezły gosc. Chyba, ze juz ich wczesniej przed testamentem zabezpieczym bo jesli nie to widsc woli obcych niz ze swojej krwi

! Odpowiedz
1 41 jes

Zostawił, zostawił ale tak by fiskus się do tych pieniędzy nie dobrał.

! Odpowiedz
2 34 marianpazdzioch

Co to jest 10 mln przy majątku jaki zgromadził? To jak splunąć. Dziwny socjalista. Taki bardziej kawiorowy. Parę dni temu był tutaj artykuł na bankierze o tym jak szarpał się z portugalskim fiskusem o jakieś zaległe podatki.

! Odpowiedz
14 52 nhl

Mnie osobiście zastanawia fakt iż polskim handlowcom nie udało się stworzyć takiej potężnej firmy handlowej jak Biedronka , Tesco czy Carrefour , co jest powodem ? Brak umiejętności handlowych , przepisy prawa , brak kapitału , próby owszem były , - Społem , Piotr i Paweł . Ciekawe dlaczego ?

! Odpowiedz
25 30 jes

UB-eckie znajomości nie działają gdy wchodzi zachodni kapitał. To jeszcze nie Rosja, ale już niedługo Nieinternowany nam to załatwi.

! Odpowiedz
4 23 marianpazdzioch

Biedrona to właśnie coś co połknęło taką polską sieć. Ktoś ma więcej kapitału, to w ten sposób zamiast budować od zera robi transakcję i ma z miejsca spory kawałek rynku. Poza tym w Polsce nie było uwłaszczenia i prywatyzacji, więc przedsiębiorczość kuleje. Byłby jakiś cud, gdyby na tym kamieniu coś wyrosło.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne