Zarzuty za wyłudzenie ponad 23 mln zł dotacji

Prokuratura Regionalna w Białymstoku prowadzi śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie województw mazowieckiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. W latach 2013-16 wyłudziła ona dofinansowania i dotacje na realizację projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej i Skarbu Państwa na kwotę ponad 23 milionów złotych.

(Parlament Europejski)

Liczne zatrzymania i przeszukania

25 września 2017 roku, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali 4 osoby zamieszane w przestępczy proceder.

W trakcie realizacji w Warszawie, Łomży, Kielcach, Rzeszowie, Olsztynie i Rawie Mazowieckiej przeszukano ponad dwadzieścia pomieszczeń i budynków - zarówno miejsca zamieszkania podejrzanych, jak również prowadzenia działalności gospodarczej oraz przechowywania dokumentacji księgowej.

Jak działali sprawcy

Mechanizm działania sprawców polegał na utworzeniu przez osoby wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej sieci spółek kapitałowych, które zgłaszały się do udziału w programach pomocowych i zyskiwały status ich beneficjentów. Podmioty te można określić jako "wydmuszki". Korzystały one bowiem z tych samych pracowników i środków technicznych, miały zbliżony skład osób wchodzących w skład ich organów, w sposób fikcyjny podwyższano wartość majątku tych spółek.

W ramach tych podmiotów opracowywano szereg projektów, na które uzyskiwano dofinansowanie. Projekty te były tożsame w treści lub wykorzystujące już istniejące i powszechnie dostępne rozwiązania. Zgłaszane były jednak jako inicjatywy samoistne i oryginalne.

Zawyżano koszty funkcjonowania utworzonych spółek w ramach zgłoszonych do dofinansowania projektów, poprzez wystawianie faktur na fikcyjne usługi prawnicze, reklamowe, tworzenia baz danych itp. Umożliwiało to wyprowadzanie pieniędzy z podmiotów, które otrzymały dofinansowanie, do innych podmiotów gospodarczych kontrolowanych przez członków grupy, w tym do podmiotów zarejestrowanych poza granicami Polski.

Wnioski o tymczasowe areszty

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku prokurator ogłosił im zarzuty popełnienia przestępstw: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz doprowadzenia Skarbu Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę ponad 23 milionów złotych (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego).

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztowań. Wnioski te dziś (27 września 2017 roku) mają zostać rozpoznane przez Sąd.

kom/ mgost/ bos/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 13 antek10

Jak w gangu nie mają sedziego to szybko nie wyjdą.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,8% II 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl