REKLAMA

Zarzuty korupcyjne b. burmistrza Włoch i sześciu innych osób

2020-01-30 08:56
publikacja
2020-01-30 08:56

Sześć osób, w tym m.in. jeden z warszawskich developerów, pracownik Urzędu m.st. Warszawy, radca prawny oraz b. burmistrz dzielnicy Włochy Artur W., usłyszało we wrocławskiej Prokuraturze Regionalnej zarzuty korupcyjne w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji.

fot. Jakub Porzycki / / FORUM

W środę CBA poinformowało o zatrzymaniu w Warszawie pięciu osób w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji. To – jak podało CBA - między innymi jeden z warszawskich developerów, pracownik Urzędu m.st. Warszawy, radca prawny oraz osoba zajmująca się handlem roszczeniami.

W czwartek rano rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka przekazała PAP, że prokurator postawił im zarzuty korupcyjne w jednym ze śledztw dotyczących warszawskich reprywatyzacji.

"Osobom tym prokurator przedstawił zarzuty wręczenia urzędnikowi samorządowemu zatrudnionemu na stanowisku głównego specjalisty Pierwszego Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych w Biurze Gospodarki Nieruchomościami korzyści majątkowych w gotówce, w zamian za przychylność przy rozpoznawaniu wniosków o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości warszawskich" - powiedziała prok. Bylicka.

Dodała, że zarzuty wręczenia łapówki postawiono też podejrzanemu, który jest aresztowany w innej sprawie. Chodzi o byłego burmistrza Włoch Artur W. Został on wcześniej zatrzymany przez CBA na gorącym uczynku przyjęcia 200 tys. zł od znanego developera. "W zamian wydawał decyzje administracyjne dotyczące warunków zabudowy. Zatrzymany w październiku były burmistrz Włoch został decyzją sądu tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. W ubiegłym tygodniu sąd zdecydował o przedłużeniu aresztu" - przypomina CBA.

Wrocławska prokuratura ze względu na dobro śledztwa nie chce ujawniać szczegółów dotyczących tożsamości podejrzanych oraz adresów nieruchomości wskazanych w zarzutach korupcyjnych.

Prok. Bylicka przekazała, że wobec jednego z podejrzanych – radcy prawnego – prokurator złożył wniosek od sądu o tymczasowy areszt. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.

Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA prowadzą obecnie pod nadzorem prokuratury około 70 śledztw dotyczących przestępstw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, które dotyczą blisko 200 nieruchomości.

Wrocławska prokuratura podkreśla, że śledztwo, w którym postawiono w środę zarzuty sześciu osobom, ma charakter rozwojowy. Śledczy wskazują, że osoby, które udzielały korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną, w szczególności - urzędnikom m.st. Warszawy - w ramach prowadzonych postępowań reprywatyzacyjnych mogą uniknąć odpowiedzialności karnej korzystając z tzw. klauzuli niekaralności.

Prokuratura podkreśla, że warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcje publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów powołanych do ścigania przestępstw.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki