REKLAMA

Zarzuty dla 35-latka za nielegalne poszukiwanie skarbów

2021-04-07 14:49
publikacja
2021-04-07 14:49
fot. Bartlomiej Kudowicz / FORUM

Policjanci z Garwolina (Mazowieckie) zatrzymali mężczyznę, który na własną rękę i bez wymaganych zezwoleń poszukiwał za pomocą wykrywacza metali zakopanych w ziemi zabytkowych przedmiotów. Mundurowi znaleźli u 35-latka m.in. skorodowany hełm, magazynki do karabinów i bagnety na broń.

Jak poinformowała w środę sierż. szt. Małgorzata Pychner z garwolińskiej policji, w weekend właściciel terenu w gminie Sobolew, na którym znajduje się zabytkowy dworek i park, zawiadomił policję, że dwaj nieznani sprawcy weszli na jego posesję, prawdopodobnie w poszukiwaniu historycznych pamiątek.

"Mężczyźni przeszukiwali ziemię, używając wykrywaczy metali. Na widok właściciela uciekli" – przekazała policjantka.

Dodała, że jeszcze tego samego dnia mundurowi zatrzymali jednego z mężczyzn. 35-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego nie miał wymaganego zezwolenia na poszukiwanie zabytków. Tymczasem w jego domu znaleziono różnego rodzaju stare przedmioty, m.in. skorodowany hełm, korpusy po pociskach, magazynki do karabinów, rączki do granatów przeciwczołgowych, bagnety na broń.

Mężczyzna usłyszał zarzut poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków bez zezwolenia. Grozi mu za to grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Trwają czynności zmierzające do ustalenia drugiego sprawcy.

Rzeczniczka przypomniała, że miłośnicy historii mogą legalnie prowadzić poszukiwania zabytkowych przedmiotów. "Wystarczy zwrócić się do wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków o wydanie odpowiedniego pozwolenia" – zaznaczyła sierż. szt. Pychner.

Autorka: Ilona Pecka

Źródło:PAP
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
innowierca
A to bandyta czyz nie he he. W wielu krajach jest to forma czesto rodzinnej rozrywke.
vincvegas
Jakich zabytków? Po prostu szukał guzików bez zezwolenia!!!! Buachhaaa. Zróbcie z normalnego człowieka kryminalistę! Tego jeszcze brakuje...
pele1982
Wszystko fajnie pięknie.Tylko że otrzymanie zgody na poszukiwania z wykrywaczem metali nie jest takie proste.W recz nie możliwe dla zwykłego poszukiwacza.Masz znajomości to takie pozwolenie otrzymasz.Jak wszystko w tym kraju.Pani redaktor zamiast pisać bzdury najpierw powinna się dowiedzieć jak wygląda kwestia papierologi.Wszystko fajnie pięknie.Tylko że otrzymanie zgody na poszukiwania z wykrywaczem metali nie jest takie proste.W recz nie możliwe dla zwykłego poszukiwacza.Masz znajomości to takie pozwolenie otrzymasz.Jak wszystko w tym kraju.Pani redaktor zamiast pisać bzdury najpierw powinna się dowiedzieć jak wygląda kwestia papierologi.Czekasz do roku czasu na odpowiedź ,w tym czasie mija termin ważności pisma,gdyż dane pismo musi być wypisane na rok obecny.Prosze się wdrożyć w temat.Pozdro!!!!
dlaczegodlaczego
Dlaczego p. Iona Pecka pisze, że podejrzany "poszukiwał na własna rękę"? Skoro tego nie wie nawet sąd i na razie jest tylko podejrzenie przestępstwa oraz zarzuty? Albo to Pani była tą drugąosobą albo proszę o trzymanie się faktów!
uczen_manueli_g
//www.theguardian.com/uk-news/2019/nov/22/detectorists-jailed-for-stealing-12m-viking-hoard-of-gold-and-silver

arzab
Rośnie i rozwija się to urzędniczo-policyjne państewko !
jaredr
"ukryte lub porzucone zabytki" - baaardzo ciekawe sformułowanie. Graty leżące i rozpadające się w ziemi nagle są zabytkami, ale dopiero jak prywatna osoba ich szuka. Wcześniej dla Państwa, które przecież zabytkami się ma opiekować nie istnieją. No tak... Są przecież ukryte.
uczen_manueli_g
538 zielonych w tej chwili.
Macie jakąś technologię na zwyżkę?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki