REKLAMA
PILNE

Zarządy szpitali powinny mieć wpływ na wycenę świadczeń

2021-10-15 11:58
publikacja
2021-10-15 11:58
Zarządy szpitali powinny mieć wpływ na wycenę świadczeń
Zarządy szpitali powinny mieć wpływ na wycenę świadczeń
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Jako pracodawcy uważamy, że wzrost wyceny świadczeń i kształtowanie płac powinny być na poziomie zarządów szpitali. Tam też są przecież lekarze, pielęgniarki. To byłoby optymalne rozwiązanie, ale do tego droga jeszcze daleka – powiedział w piątek prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław Fedorowski.

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie w piątek trwa spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. W czasie obrad przedstawiona ma zostać perspektywa wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

Przed obradami prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław Fedorowski powiedział dziennikarzom, że "pracodawcy w pewnej części poparli postulaty związane z wzrostem finansowania ochrony zdrowia, ponieważ pracodawcom też zależy, aby zapewnić jak najlepsze usługi i móc zapłacić swoim pracownikom godne wynagrodzenia".

"Te nakłady powinny rosnąć dużo szybciej" – podkreślił Fedorowski i zaznaczył, że starają się znaleźć jakiś kompromis.

"Jesteśmy w zespole trójstronnym w ramach reprezentacji Pracodawców RP, czyli największej organizacji pracodawców w Polsce" – wyjaśnił.

Zaznaczył, że rozmowy w zespole "nie są monologiem". "Nam zależy, aby wszystkie strony mogły być reprezentowane w takim forum, które jest bardzo reprezentatywne. Chcielibyśmy, jako pracodawcy, aby reprezentacja wszystkich środowisk była, ale są uwarunkowania związane z ustawą o dialogu społecznym, gdzie z definicji do naszego zespołu wchodzą tylko wielkie centrale związkowe i wielkie organizacje pracodawców.

Zaznaczył, że dyrektorzy szpitali chcieliby mieć narzędzia do zarządzania placówkami. "Te narzędzia są obecnie dyrektorom szpitali odbierane. Trudno się zarządza" – ocenił.

Powiedział, że strona pracodawców współpracowała z pracownikami zarówno z przedstawicielami Naczelnej Izby Lekarskiej, jak też Izby Pielęgniarskiej – te organizacje miały i nadal mają możliwość, aby prezentować swoje zdanie na forum zespołu trójstronnego – wyjaśnił.

Dodał, że głównym problemem jest uzgodnienie przez wszystkie strony wzrostu nakładów.

"Strona pracowników mówi o konkretnych współczynnikach dotyczących wynagrodzeń personelu medycznego. My z kolei – jako pracodawcy – uważamy, że wzrost wyceny świadczeń i kształtowanie płac powinno być na poziomie zarządów szpitali. Tam też są przecież lekarze, pielęgniarki. To byłoby optymalne rozwiązanie, ale do tego droga jeszcze daleka" – ocenił.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki