Zarząd PO: Budka rekomendowany na szefa klubu; na wicemarszałka Sejmu - Kidawa-Błońska

Zarząd krajowy PO rekomenduje Borysa Budkę na szefa klubu KO, na wicemarszałka Sejmu - Małgorzatę Kidawę-Błońską; nominacji kandydata na prezydenta dokonać ma w grudniu Konwencja Krajowa PO - poinformował w piątek rzecznik Platformy Jan Grabiec po posiedzeniu zarządu.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Grabiec poinformował na konferencji prasowej, że podczas posiedzenia zarządu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna rekomendował na stanowisko marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, a na wicemarszałka Senatu - Bogdana Borusewicza. To element ustaleń dotyczących prezydium Senatu, które zapadły w rozmowach liderów ugrupowań opozycyjnych: PO, PSL i SLD.

Zarząd krajowy - jak poinformował Grabiec - rekomendował na szefa klubu Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodniczącego PO Borysa Budkę, a na wicemarszałka Sejmu, pełniącą tę funkcję również w obecnej, kończącej się kadencji, Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Ponadto rzecznik PO poinformował, że ustalono, iż nominacji kandydata na prezydenta dokonają w głosowaniu uczestnicy Konwencji Krajowej PO, która zbierze się 14 grudnia; 19 listopada upłynie termin zgłaszania kandydatów.

14 grudnia ruszy procedura wyborów nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - poinformował po piątkowym posiedzeniu zarządu PO rzecznik partii Jan Grabiec. PO wyłonieniu szefa PO, Rada Krajowa formacji wybierze m.in. sekretarza generalnego i skład zarządu.

"Ustaleniem zarządu jest, że w dniu Konwencji Krajowej (14 grudnia - PAP) ruszy kalendarz jeśli chodzi o wybory wewnętrzne - ogłoszona zostanie przez Radę Krajową decyzja o rozpisaniu wyborów przewodniczącego Platformy" - powiedział Grabiec dziennikarzom po zakończeniu obrad władz PO.

Wybory nowego szefa ugrupowania będą powszechne, co oznacza, że prawo głosowania w nich będą mieli wszyscy członkowie Platformy.

Po zakończeniu procedury wyborczej, gdy znane będzie już nazwisko nowego lidera partii Rada Krajowa PO wybierze sekretarza generalnego Platformy i skład Zarządu Krajowego.

Do tej pory chęć kandydowania na przewodniczącego PO zadeklarował jej obecny wiceszef Borys Budka. Obecny lider PO Grzegorz Schetyna pytany, czy zamierza ubiegać się o reelekcję, odparł w rozmowie z dziennikarzami: "będziemy o tym rozmawiać 14 grudnia".

autor: Mateusz Mikowski, Marta Rawicz

mm/ mkr/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil