REKLAMA

Zarząd JSW zaproponował podwyżkę górnikom. „Jest nie do przyjęcia”

Michał Kubicki2023-02-02 15:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-02 15:00

Odbył się kolejny etap negocjacji związków zawodowych z zarządem w sprawie wzrostu wynagrodzeń pracowników JSW. Przy udziale mediatora i tym razem niewypracowano kompromisu.

Zarząd JSW zaproponował podwyżkę górnikom. „Jest nie do przyjęcia”
Zarząd JSW zaproponował podwyżkę górnikom. „Jest nie do przyjęcia”
fot. Kamil Zajaczkowski / / Shutterstock

Zgodnie z informacją opublikowaną przez związki zawodowe JSW, 2 lutego odbyła się kolejna tura rozmów z udziałem mediatora - senatora Wojciecha Piecha - w sprawie wzrostu wynagrodzeń górników jastrzębskiej spółki. Podczas mediacji, zarząd JSW zmodyfikował swoje wcześniejsze stanowisko i zaproponował wzrost stawek płacy zasadniczej od 1 stycznia 2023 r. o 12 proc. – czytamy w informacji.

Związkowcy są z zarządem JSW w trybie sporu zbiorowego od początku stycznia, kiedy to wystąpili z żądaniami podwyżki wynagrodzeń o 25 proc. W dniu 12 stycznia pierwsze rozmowy nie przyniosły rezultatu i spotkały się z brakiem propozycji ze strony władz spółki. Kolejne rozmowy miały miejsce 25 stycznia i wtedy również, już przy udziale mediatora, nie doprowadziły do porozumienia, a związkowcy rozpoczęli przygotowania do manifestacji zaplanowanej w Warszawie przed ministerstwem aktywów państwowych w dniu 10 lutego.

Najnowsze rozmowy skończyły się propozycją podwyżki, ale nie satysfakcjonuje ona związkowców. Oferta zarządu JSW zawierała także pomysł dokonania po pierwszym półroczu oceny sytuacji finansowej spółki i podjęcia decyzji w sprawie ewentualnego dalszego wzrostu wynagrodzeń.

„Po wnikliwej analizie propozycji zarządu Reprezentatywne Organizacje Związkowe stwierdziły, że zmodyfikowana propozycja w stosunku do poprzedniej jest o wiele lepsza, ale również nie do przyjęcia, ponieważ nie rekompensuje inflacji za 2022 r. i prognozowaną inflację za 2023 r. Strona społeczna podtrzymała swoje stanowisko z protokołu z dnia 25.01.2023 r.” – czytamy w komunikacie.

Związkowcy swoje stanowisko uzasadnili wynikami ekonomicznymi JSW w 2022 r. oraz przewidywanym wynikiem spółki w 2023 r. Kolejna tura rozmów ma się odbyć 8 lutego. 

„Dobrym sygnałem jest modyfikacja poprzedniego stanowiska Zarządu z poprzednich mediacji, gdzie z propozycji 0 proc. zarząd przeszedł na 12  proc.  Natomiast ta propozycja jest nie do przyjęcia, ponieważ w dalszym ciągu powoduje spadek płacy realnej pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej” – wynika ze stanowiska związków.

Tym samym nie ulegają zmianie plany przeprowadzenia akcji protestacyjnej w Warszawie pod ministerstwem aktywów państwowych.  „Przygotowania trwają pełną parą” – informuje komunikat.

Zarząd JSW wyliczył wcześniej, iż spełnienie związkowego postulat płacowego kosztowałoby firmę ok. 910 mln zł rocznie. W grudniu 2022 roku związkowcy porozumieli się z zarządem JSW w sprawie podwyżki wartości tzw. flapsów, czyli przysługujących górnikom posiłków regeneracyjnych.

W zeszłym roku wynagrodzenia w JSW wzrosły o 10 proc. W lipcu ub. roku pracownikom wypłacono także jednorazową nagrodę w wysokości od 13 tys. do 19 tys. zł brutto, co kosztowało spółkę ok. 480 mln zł. Związkowcy wskazują, że inflacja powoduje spadek realnych płac górników - stąd postulat adekwatnego wzrostu wynagrodzeń.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (20)

dodaj komentarz
tatadeallera
Do prawnuk. Nauczyciele swoją drogą to najpierw niech zaczną pracować w pełnym wymiarze czasu pracy. I niech mi nikt nie wyjeżdża że muszą w domu pracować za darmo. Przychodzisz do pracy na 8godzin 5godz przy tablicy resztę siedzisz i przygotowujesz się do zajęć dnia kolejnego plus sprawdzanie zadań sprawdzianów itp.
Powtórzę
Do prawnuk. Nauczyciele swoją drogą to najpierw niech zaczną pracować w pełnym wymiarze czasu pracy. I niech mi nikt nie wyjeżdża że muszą w domu pracować za darmo. Przychodzisz do pracy na 8godzin 5godz przy tablicy resztę siedzisz i przygotowujesz się do zajęć dnia kolejnego plus sprawdzanie zadań sprawdzianów itp.
Powtórzę zapraszam na dół do tego miodu to raz a dwa proszę się zorientować ile i jakich podatków jest nałożonych na polskie górnictwo i jakie planują w najbliższym czasie nałożyć UE do pary z naszym rządem. Cenę tych podatków poniosą nie tylko górnicy ale całe społeczeństwo w kosztach energii i ciepła ale i nie tylko . Są to koszta które prawdopodobnie przyczynia się do likwidacji górnictwa na Śląsku. Zobaczymy jak zależni od innych krajów i ich gospodarek będziemy głośno kwiczeć kiedy to oni będą dyktować cenę ale nas już na Śląsku nie będzie. No chyba że się zdarzy cud i te obiecywane od x lat elektrownie jądrowe powstaną w szybkim tempie. Inaczej będziemy produkować drogi prąd albo kupować prąd od innych.
jarunia
JSW to kompromitacja związków zawodowych
miston
no ceny węgla góry. społeczeństwo za to wszystko będzie płacić.
tatadeallera
JSW nie produkuje węgla do ciepłownictwa czy energetyki. Tylko węgiel i koks do wytopu stali. Niema to związku z cena węgla na potrzeby ogrzania naszych domów i wytworzenia prądu. Ale jeżeli chodzi już o cenę stali to tak cena może pójść do góry. Tak jak i chleb poszedł do góry olej,masło,mleko i wiele innych rzeczy. Cholera czemu JSW nie produkuje węgla do ciepłownictwa czy energetyki. Tylko węgiel i koks do wytopu stali. Niema to związku z cena węgla na potrzeby ogrzania naszych domów i wytworzenia prądu. Ale jeżeli chodzi już o cenę stali to tak cena może pójść do góry. Tak jak i chleb poszedł do góry olej,masło,mleko i wiele innych rzeczy. Cholera czemu nie opluwacie mleczarzy czy piekarzy i idąc tym torem rolników oraz producentów nawozów. A i emerytom też się powinno dostać za te 13ta i 14ta to też generuje inflację no i nie zapominajmy o naszych dzieciach 500+ to samo drukowanie pożyczanie pieniędzy brawo rząd brawo ale czy to za PiSu czy za Po wszyscy drukują i pożyczają. Każdy obywatel powinien mieć taką drukarkę i drukować ile chce tzn do momentu kiedy koszt papieru i farby będzie wyższy od drukowanego pieniądza. I emeryci i górnicy,piekarze,mleczarze, rolnicy, wszyscy. A kto za to zapłaci Nie Pan i nie Pani.
TYLKO NASZE DZIECI I WNUKI.
prawnuk odpowiada tatadeallera
ależ mi pensje górników latają tam i z powrotem.
Chcę tylko by jak na swiecie nasze państwo ZARABIAŁO na wydobyciu węgla.
Czyli opłata za prawo do wydobycia - tak jak na swiecie od 20 -50 USD na tonę (bo to węgiel polski a nie górników),
i by górnicy pokrywali koszty swoich przywilejów.
Dlaczego ja płacę składkę emerytalna
ależ mi pensje górników latają tam i z powrotem.
Chcę tylko by jak na swiecie nasze państwo ZARABIAŁO na wydobyciu węgla.
Czyli opłata za prawo do wydobycia - tak jak na swiecie od 20 -50 USD na tonę (bo to węgiel polski a nie górników),
i by górnicy pokrywali koszty swoich przywilejów.
Dlaczego ja płacę składkę emerytalna w wysokości ok 160% mojej przyszłej emerytury, a górnik w wysokości ok 20%?
swoją drogą związki domagają sie podwyżki w wysokości pensji profesora uczelni..... to chyba totalny absurd.
W każdym kraju profesor zarabia ze 2-3 razy więcej od górnika a nie 3 razy mniej
tatadeallera
Tak to wygląda. Napuszczania jednych na drugich. Jak fryzjerzy i barmani siedzieli w domach i klepali swoją przysłowiową babę po dupie na tarczach anty inflacyjnych to było ok. Przez pandemię zapiera...lismy cały czas my nie wygenerowaliśmy inflacji jaka teraz mamy. Tylko wy swoim pierdzeniem w fotel przed telewizorem na tych tarczach.Tak to wygląda. Napuszczania jednych na drugich. Jak fryzjerzy i barmani siedzieli w domach i klepali swoją przysłowiową babę po dupie na tarczach anty inflacyjnych to było ok. Przez pandemię zapiera...lismy cały czas my nie wygenerowaliśmy inflacji jaka teraz mamy. Tylko wy swoim pierdzeniem w fotel przed telewizorem na tych tarczach. Wiem to nie sami się pozamykaliscie tylko Mati z kolegami. Tylko nie trzeba było siedzieć w domu tylko się zorganizować i pojechać do Wawy nawciskać tych tarcz bandzie z wiejskiej.
Nasze zarobki nie są źle. Ale dawno przestały być atrakcyjne. Zapraszam fryzjerów, barmanów, z tego co wiem to przyjęcia są.
Posmakujcie miodu. Zobaczycie ile się zarabia na prawdę a nie ile pismaki podają w swoich artykułach, podając średnia w górnictwie tylko że biorą do średniej dyrektorów nadsztygarow i Bóg wie jeszcze kogo. Podziękujcie nam panującym za to wszystko co dzieje się w sklepach na stacjach w bankach i w energetyce, ciepłownictwie, w kraju i globalnie to właśnie oni swoimi działaniami dobrowadzili do tego że ubywa nam z portfela dużo więcej niż rok temu. My poprostu chcemy żyć godnie.
lukaszslask
teraz niestety Gornicy sie dorzuca,ale do Barmanow tracacych prace i do innych nierentownych branz typu meblarska itp
a czemu tylko Wy macie dostawac podwyzki,a zamiast jechac na warszawe to rozgoncie spoldzielnie mieszkaniowe,ktore bezpodstawnie podnosza czynsze o 20-30%,nie mowie o mediach,bo one rzeczywiscie poszly w gore.....
blesso
Mediator Wojciech Piecha z PiS .
LOL - Czyli wszystkie 3 strony po jednej stronie i nadal się nie dogadują .
forfun
a kiedy zwrot branych wcześniej dotacji.
długi należy spłacać.
a tu tylko prywatyzacja zysków i upaństwowienie strat.
STOP!!!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki