REKLAMA

Zarabiać na srebrze

2011-01-20 09:24
publikacja
2011-01-20 09:24
Wzrost cen srebra będzie kontynuowany w 2011 roku, to wniosek z raportu firmy konsultingowej GFMS.
Cena srebra zależy zarówno od popytu inwestycyjnego, jak również przemysłowego. Ten drugi rośnie wraz ze wzrostem gospodarczym. Przewiduje się, że w tym roku tempo wzrostu PKB będzie wyższe niż w 2010 r. Srebro znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. W ciągu 2010 roku cena tego metalu wzrosła o 82 proc., dla porównania złoto podrożało w tym okresie o 30 proc. Najwyższe notowanie srebra miało miejsce 3 stycznia 2011 roku, szczyt wyniósł 31,21 dolarów.

Szacuje się, że zakupy inwestycyjne srebra w ubiegłym roku, łącznie z monetami, wzrosły do rekordowego poziomu 4 mld dolarów a popyt przemysłowy wzrósł o 10 proc. Siłą napędową ubiegłorocznych inwestycji w srebro była wiara we wzrost gospodarczy i wynikające z niego coraz wyższe zapotrzebowanie na ten metal. Popyt był również wysoki ze względu na poszukiwanie przez ludność i inwestorów bezpiecznych aktywów, do których obok złota zalicza się srebro. Najwięcej powodów do takich inwestycji było w maju i czerwcu, kiedy nasiliły się problemy Strefy Euro. Często wskazywano, że srebro jest niedowartościowane w stosunku do złota, które osiągało rekordowe poziomy cenowe. Faktycznie, relacja ceny złota do srebra znajdowała się na wyższych poziomach niż w poprzednich dekadach. Drożało więc srebro w tempie szybszym niż złoto - w czwartym kwartale ub. roku cena srebra wzrosła o 40 proc. natomiast złota o 8 proc.
Specjaliści GFMS uważają, że w tym roku trend będzie kontynuowany, co spowoduje windowanie cen srebra na jeszcze wyższe poziomy. Przewidywana średnia cena dla całego roku to 28 dolarów za uncję.

Jan Mazurek
Główny Analityk
Investors TFI SA

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Peter Schiff
Wystarczy, że Portugalia z Hiszpanią zaczną mieć większe problemy i srebro bez problemu osiągnie 40$ za uncję. Poczekajcie kilka miesięcy. Będzie ciekawie.
~gtrjglkjlkjij
bardzo ciekawie. ja się dziwi ze jest jaka kolwiek korekta na metalach . no ale rynek to spekulacja a nie logiczne myślenie
~rolnik z pola odpowiada ~gtrjglkjlkjij
ta korekta tylko podbija sprzedaż monet i sztabek :)

trzeba się cieszyć, że drobni ciułacze mają okazje kupować tanie monety i jeszcze bardziej opróżniac kulejące rezerwy białego metalu

ja tam się ciesze bo zamawiam jutro 100 uncji w monetach po śmiesznych cenach


a największy wałek w historii świata to
ta korekta tylko podbija sprzedaż monet i sztabek :)

trzeba się cieszyć, że drobni ciułacze mają okazje kupować tanie monety i jeszcze bardziej opróżniac kulejące rezerwy białego metalu

ja tam się ciesze bo zamawiam jutro 100 uncji w monetach po śmiesznych cenach


a największy wałek w historii świata to http://srebrnyorzel.wp.pl/

13 gram za 89zł , ludzie nawet nie wiedzą co kupują , ostatnio znajomy zamówił , na szczęscie jedną i po fakcie wyszło że to tylko 13 gramowa moneta

jakoś nie słyszałem o 13 gramowych orłach :)
~Yorrick odpowiada ~rolnik z pola
Dzwoniłem do nich przed chwilą i powiedzieli, że waga wynosi 31 gram. Ale można zamówić tylko jedną monetę. Zresztą na monecie jest napis 1oz, więc byłby to już zbyt duży przekręt.
zxc1974
Co za sens kupować srebro teraz po 28,20 jak ma byc srednia cena roczna 28 dolarów? Sami niech kupują !!! wzrost o 80% w tamtym roku to teraz moze spasc o 20% i powiedza ze to tylko korekta?...Kupie na DEMO !!!

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki