REKLAMA

Zapowiedź dnia - 8 września 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-09-08 07:50główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-08 07:50
Zapowiedź dnia - 8 września 2021 r.
Zapowiedź dnia - 8 września 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 8 września, 251. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Pierwszy kraj na świecie uznał bitcoina za oficjalny środek płatniczy. Od wtorku Salwador jest pierwszym krajem na świecie, w którym bitcoin ma status prawnego środka płatniczego.

Rekordowe aktywa rezerwowe Polski. NBP pozyskał nieco złota. Wartość polskich aktywów rezerwowych zwiększyła się o 6,4 mld dol. i sięgnęła najwyższego w historii poziomu 169,45 mld dol.

Prognozy PKB w dół. Optymiści obawiają się delty. Największe banki w Polsce i Stanach Zjednoczonych zredukowały prognozy PKB na ten rok.

Wrócą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Pedagog, który nie będzie chciał pracować więcej za wyższą pensję, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na zasadach sprzed 2009 roku.

Wartość "frankowych" sporów ciągle puchnie. W trzech bankach spośród instytucji notowanych na warszawskim parkiecie sporne „frankowe” kredyty stanowią ponad 20 proc. portfela „walutowego”

Podwyżka cen energii jest nieuchronna. Podwyżka cen energii elektrycznej jest nieuchronna, ale za wcześnie spekulować o jej skali – stwierdził wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

PGNiG podniesie ceny gazu? Prezes URE: Nie będę zaskoczony. Ewentualny wzrost taryfy określającej krajowe ceny gazu na pewno nie odzwierciedli w pełni wzrostu cen tego paliwa na giełdach.

Skarb Państwa chce przejąć trzy spółki górnicze. Do końca roku możliwe jest sfinalizowanie procesu przejęcia przez Skarb Państwa  udziałów w Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj.

Wydarzy się w Polsce

Wojsko. Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim mianuje generała broni Tomasza Piotrowskiego na drugą kadencję na stanowisku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Rząd. Posiedzenie Rady Ministrów. Ministrowie mają zająć się realizacją Polskiego Ładu, w tym kwestiami związanymi z podatkami i rozwiązania dla samorządu terytorialnego.

Forum Ekonomiczne. W Karpaczu drugi dzień XXX Forum Ekonomicznego pod hasłem "Europa w poszukiwaniu przywództwa".

Giełda. NETIA - Nadzwyczajne walne zgromadzenie Warszawa. W sprawie wycofania akcji spółki z obrotu (11:00).

Afera GetBack. Posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Spółki GetBack. Podczas posiedzenia przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawić mają informację nt. działań urzędu podjętych w sprawie GetBack S.A.

Energetyka. Briefing prasowy Prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Spółek Energetyczno-Górniczych, Okołoenergetycznych i Ciepłowniczych nt. przekazania pisma z żądaniem w sprawie podjęcia natychmiastowych działań związanych z podwyżkami cen energii i ciepła.

Prawo. Posiedzenie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych.

Wydarzy się na świecie

Wiedeń - Światowa konferencja Unii Międzyparlamentarnej z udziałem ok. 100 przewodniczących parlamentów narodowych (do 8 września).

Ramstein (Niemcy) – Wizyta sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w amerykańskiej bazie lotniczej, w której Blinken spotka się z afgańskimi uchodźcami.

Paryż – Początek procesu w sprawie ataków z 13 listopada 2015 r., w których zginęło 130 osób w Paryżu i Saint-Denis.

Genewa – Konferencja prasowa Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na temat najnowszych wydarzeń związanych z pandemią Covid-19.

Sztokholm - Wizyta prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z małżonką w Szwecji (do 9 września).

Paryż – Prezydent Emmanuel Macron przyjmuje kandydata CDU na kanclerza Niemiec Armina Lascheta.

Tbilisi - P.o. premier Armenii Nikol Paszynian złoży oficjalną wizytę w Gruzji.

Watykan - Papież Franciszek spotka się z wiernymi na audiencji generalnej w Auli Pawła VI.

Budapeszt - W stolicy Węgier trwa Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny (do 12 września).

Kalendarium ekonomiczne 8 września 2021 r.

Polska. Posiedzenie RPP. Decyzja ws. stóp procentowych

9:00 – Węgry – inflacja CPI

16:00 – Kanada – decyzja ws. stóp procentowych

20:00 – USA – Beżowa Księga

21:00 – USA – kredyt konsumencki

Podsumowanie sesji

Przewaga spadków na Wall Street. Nasdaq z kolejnym rekordem

Spadki WIG20. ZE PAK znów mocno w górę

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy

Kalendarium giełdowe

FERRO Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 2,20 zł na akcję.

LOKUM Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

DEVELIA Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

MADMIND Debiut spółki na NC. Dzień pierwszego notowania 11.998.000 akcji zwykłych na okaziciela serii A.

NETIA NWZA ws. wycofania akcji „Netia” SA z obrotu na GPW.

PROVIDENT Początek zapisów na sprzedaż akcji po 8,25 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez International Personal Finance plc.

KRUK Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

RYVU Publikacja raportu za I półrocze 2021 roku.

DROZAPOL Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,30 zł na akcję.

MENNICASK Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 9,61 zł na akcję.

HYDROTOR Wypłata dywidendy 2 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 8 września

1504 – We Florencji odsłonięto rzeźbę Dawid Michała Anioła.

1514 – w bitwie pod Orszą wojska polsko-litewskie dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego pokonały wojska moskiewskie.

1831 – Powstanie listopadowe: skapitulowała Warszawa.

1888 – Zainaugurowała rozgrywki angielsko-walijska The Football League, pierwsza liga piłkarska na świecie.

1914 – I wojna światowa: Koło Żółkwi odbyła się pierwsza w historii walka samolotów. Rosyjski pilot Piotr Niestierow staranował austriacki samolot rozpoznawczy, w wyniku czego samoloty rozbiły się, a Niestierow i dwóch lotników austriackich zginęli.

1930 – Kompania 3M wprowadziła do sprzedaży przezroczystą taśmę klejącą.

1966 – Premiera pierwszego odcinka amerykańskiego serialu telewizyjnego Star Trek: The Original Series.

1968 – Ryszard Siwiec dokonał samospalenia podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, protestując w ten sposób przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację; zmarł po 4 dniach w wyniku odniesionych oparzeń.

1978 – Wojska rządowe dokonały masakry kilkuset demonstrantów w Teheranie (tzw. „Czarny Piątek”); początek rewolucji islamskiej.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki