REKLAMA

Zapowiedź dnia - 8 kwietnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-04-08 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-08 07:25
Bankier.pl

Przed nami czwartek, 8 kwietnia, 98. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Pogorszyły się prognozy dla polskiego złotego. Parafrazując bankierów centralnych, można by powiedzieć, że rynkowe oczekiwania co do stabilności polskiej waluty zostały „odkotwiczone”.

Frankowcy zdecydowanie ruszyli do sądów. Liczba pozwów wzrosła o 148 proc. W ciągu roku liczba spraw sądowych wytoczonych giełdowym bankom przez frankowców wzrosła o 148 proc., wynika z analizy Bankier.pl. Łączna wartość przedmiotów sporu w ponad 28 tys. pozwów to już 6,1 mld zł.

Dziś sąd zdecyduje, czy Leszek Czarnecki powinien zostać aresztowany. Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który w grudniu ub.r. nie uwzględnił wniosku oskarżyciela publicznego o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego. Prokuratura jest zdania, że biznesmen się ukrywa.

MFW ostrzega przed bliznami kryzysowymi, ale one nie muszą wystąpić. Jeden z najpopularniejszych terminów w obecnych analizach ekonomicznych brzmi: „scarring effect” — efekt blizny lub właściwiej efekt histerezy. Chodzi o pytanie, jak trwała będzie szkoda wywołana przez pandemię, nawet w czasie, gdy wirus straci już zabójczą moc

Creepy Jar debiutuje na głównym rynku GPW. Producent gier Creepy Jar przejdzie dziś z rynku NewConnect na główny parkiet GPW. „Green Hell”,  pierwsza gra  tego studia, odniosła duży sukces, co przyniosło znaczne zyski dla inwestorów.

Silny przyrost długów amerykańskiego konsumenta. W lutym Amerykanie powrócili do swojego sportu narodowego – czyli zadłużania się na konsumpcję.

Pracownicy Amazona chcą stworzyć związki zawodowe. "Firma się tego boi". Ostatnie doniesienia o kierowcach amerykańskiego Amazona, którzy musieli załatwiać potrzeby fizjologiczne w samochodach, to tylko jeden z epizodów walki o stworzenie związku zawodowego w jednym z magazynów tej firmy w USA.

WHO: związek między szczepionką AstryZeneki i zakrzepami prawdopodobny, ale niepotwierdzony. Według dostępnych danych związek przyczynowo-skutkowy między przyjmowaniem szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca i przypadkami zakrzepów krwi z małą ilością płytek jest prawdopodobny, ale niepotwierdzony.

Wydarzy się w Polsce

Rząd. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. przygotowanym w resorcie sprawiedliwości projektem noweli Prawa o prokuraturze oraz m.in. ustawy o finansach publicznych, który ma uporządkować kwestię depozytów prokuratorskich, czyli sum depozytowych uzyskanych w związku z postępowaniami prowadzonymi przez prokuratury.

Rada Ministrów zajmie się też projektem ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, który ma dostosować polskie prawo do regulacji unijnych i wprowadzić ułatwienia w składaniu dokumentów w czasie pandemii. Zgodnie z projektem ostateczny termin składania zmian do wniosku o przyznanie płatności dla rolników przypadłby 31 maja.

Rząd zajmie się też projektem noweli ustawy o podatku od towarów i usług, której celem ma być uszczelnienie podatku VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

Górnictwo. Sąd Apelacyjny w Katowicach ogłosi dziś wyrok w sprawie trzech głównych oskarżonych w sprawie katastrofy w rudzkiej kopalni Halemba, gdzie w 2006 r. w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 23 górników. Był to jeden z najtragiczniejszych wypadków we współczesnym polskim górnictwie.

Pandemia. 09:00 Spotkanie online nt. "Inny punkt widzenia: czy dzięki ozdrowieńcom można szybko odmrozić gospodarkę?", organizowane przez Konfederację Lewiatan

Zielone technologie. 11:00 Podpisanie umowy przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju o współpracy na rzecz rozwoju zielonych technologii, z udziałem m.in. ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.

Podatki. 11:00 Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki otworzy konferencję pt. "O sprawiedliwy podatek dochodowy dla Polaków"

Wydarzy się na świecie

Kijów. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau składa roboczą wizytę na Ukrainie. W jej programie m.in. rozmowy szefa polskiej dyplomacji z szefem ukraińskiego MSZ Dmytrem Kułebą. W Donbasie, na wschodzie Ukrainy, doszło ostatnio do poważnego zaostrzenia trwającego od 2014 roku konfliktu zbrojnego z prorosyjskimi separatystami.

Bruksela. Portugalska prezydencja w Radzie UE organizuje pilną wideokonferencję unijnych ministrów zdrowia w sprawie ostatnich informacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) dotyczących szczepionki firmy AstraZeneca przeciwko Covid-19. EMA uznała, że nietypowe zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadki efekt uboczny szczepionki AstraZeneca. Unijny regulator podkreślił, że korzyści ze stosowania szczepionki zdecydowanie przeważają nad zagrożeniami.

Waszyngton. Konferencja prasowa w ramach wiosennego zgromadzenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego; początek o godz. 16.15 czasu polskiego.

Baku. Wspólne ćwiczenia sił zbrojnych Azerbejdżanu i Turcji; do piątku.

Kalendarium ekonomiczne 8 kwietnia 2021 r.

08:00 - Niemcy - Zamówienia w przemyśle m/m (2/2021)

10:30 - Markit - Wielka Brytania - PMI w budownictwie wg Markit (3/2021)

14:30 - USA - Tygodniowe dane o bezrobociu           

Podsumowanie sesji

Polska: WIG20 poniżej 2000 pkt. CD Projekt i Biomed w dół

USA: Spokojna sesja na Wall Street z Fedem w centrum uwagi

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

CREEPYJAR - Debiut spółki na GPW. Wprowadzenie do obrotu 500.000 akcji serii A, 147.082 akcji serii B, 32.354 akcji serii C.

WAWEL - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 25 zł na akcję.

DEVELIA - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

Captor Therapeutics - Przydział akcji oferowanych.

ERBUD - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 8 kwietnia

1525 – Król Zygmunt I Stary i wielki mistrz Albrecht Hohenzollern podpisali traktat krakowski, który kończył formalnie tzw. wojnę pruską oraz ustanawiał sekularyzację pruskiej gałęzi zakonu i powołanie lennego księstwa Prus Książęcych.

1916 – Do Warszawy zostały przyłączone dzielnice: Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Targówek, Wola i Żoliborz.

1919 – Założono Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

1960 – Holandia i Niemcy Zachodnie zawarły w Hadze układ o wypłacie reparacji wojennych.

1989 – Weszła w życie tzw. nowela kwietniowa.

1990 – Stacja ABC wyemitowała pilotażowy odcinek serialu Miasteczko Twin Peaks w reżyserii Davida Lyncha.

1991 – Rozpoczęło się wycofywanie wojsk radzieckich.

1994 – Polska złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.

2005 – W Watykanie odbyły się uroczystości pogrzebowe papieża Jana Pawła II.

2014 – Microsoft zakończył wsparcie dla systemu operacyjnego Windows XP.

2019 – Rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki