REKLAMA

Zapowiedź dnia - 5 marca 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-03-05 07:49główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-05 07:49
Bankier.pl

Przed nami piątek, 5 marca, 64. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Trwa galopada cen żywności. Luty był kolejnym miesiącem szybkiego wzrostu cen żywności na świecie. Inflacja jeszcze wzrośnie.

Premier Chin ogłosił cel wzrostu PKB na poziomie ponad 6 proc. Zapowiedział wzrost wydatków na badania naukowe oraz poprawę odpowiedzi na zagrożenia zdrowia publicznego.

Ranking domów maklerskich SII 2020: DM BOŚ obronił tytuł. Było to ostatnie badanie przed falą awarii na polskim rynku, które mogą zmienić preferencje polskich inwestorów.

Mercator Medical zastąpi Alior Bank w składzie indeksu WIG20. W indeksie mWIG40 zapowiedziano pięć zmian, a w sWIG80 czternaście.

Pierwsze wiosenne promocje kredytów hipotecznych. Nie słabnie popyt na kredyty hipoteczne. Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w lutym banki przesłały do BIK zapytania o hipoteki na kwotę wyższą o 17,1 proc. niż w lutym 2020.

PFR chce przedłużyć termin wypłat subwencji z tarczy finansowej 2.0. PFR zależy na tym, by pomoc dostali wszyscy przedsiębiorcy, którym się należy.

Czternasta emerytura. Prezydent ma podpisać ustawę w poniedziałek. Tzw. czternaste świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury.

Skarbówka chce przesłuchiwać podatników na odległość. Nie trzeba będzie jechać przez całą Polskę do urzędu, skarbówka przesłucha podatnika na odległość - pisze piątkowa "Rzeczpospolita"

Wydarzy się w Polsce

Polityka pieniężna. Konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce (14:00).

Infrastruktura. W Świnoujściu oficjalnie rozpocznie się budowa stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. W uroczystościach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Prace nad długo oczekiwanym w mieście i regionie tunelem mają zakończyć się w 2022 r. (12:00)

Fundusze UE. „Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 i rozpoczynające się konsultacje FEPW” - briefing prasowy wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak.

Kościół. Prezentacja raportu KAI "Kościół w Polsce" (10:30).

Technologie. Konferencja prasowa "IPCEI Hydrogen - polska droga do gospodarki wodorowej", z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Gowina, ministra klimatu Michała Kurtyki.

Prawo. „Unia Europejska chcesegregować obywateli! Paszporty szczepionkowe za kilka miesięcy?!” - Konferencja prasowa Konfederacji.

Wydarzy się na świecie

Watykan/Bagdad - Papież Franciszek wyrusza rano do Iraku, gdzie będzie do 8 marca. To pierwsza w dziejach Kościoła katolickiego wizyta papieża na tych ziemiach i pierwsza podróż Franciszka od wybuchu pandemii koronawirusa

Pekin - Rozpoczyna się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

Nikozja - Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell złoży wizytę na Cyprze (do soboty).

Rzym - Wspólna konferencja prasowa szefów dyplomacji Włoch i Francji, Luigiego Di Maio i Jean-Yves'a Le Driana.

Genewa - Obrady 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ (do 23 marca)

Kalendarium ekonomiczne 5 marca 2021 r.

Zamówienia w niemieckim przemyśle (8:00)

Konferencja online prezesa NBP Adama Glapińskiego (14:00)

Raport z rynku pracy USA (14:30)

Podsumowanie sesji

Polska: Dzień na GPW: słabe spadki i „szczepionkowy szał”

USA: Powell nie uspokoił inwestorów. Nasdaq mocno spadł

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

EUROHIT  Publikacja raportu za 2020 rok.

FHDOM Dzień pierwszego notowania na NC 2.714.500 akcji zwykłych na okaziciela serii H.

TELESTR NWZA ws. umorzenia akcji własnych spółki i obniżenia kapitału akcyjnego, zmiany statutu

VIGOSYS Publikacja raportu za 2020 rok.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 5 marca

1933 – Prezydent Franklin D. Roosevelt ogłosił „wakacje bankowe”.

1933 – NSDAP zdobyła 44 proc. głosów w niemieckich wyborach parlamentarnych.

1953 – Zmarł Józef Stalin.

1996 – Debiut Echo na GPW.

2013 – Zmarł Hugo Chavez.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki