REKLAMA

Zapowiedź dnia - 3 marca 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-03-03 08:17główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-03 08:17
Bankier.pl

Przed nami środa, 3 marca. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Reforma OFE. Rząd przyjął projekt ws. przeniesienia środków z OFE na IKE. Zgodnie z nim, od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Kolejne sygnały wzrostu inwestycji na świecie. Za dobrą koniunkturę w przemyśle w ostatnich miesiącach w dużym stopniu odpowiada też popyt na dobra inwestycyjne, czyli głównie maszyny i urządzenia.

Xi Jinping: Chiny są gotowe dostarczyć Polsce szczepionki. Przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył to w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą.

Są dopłaty do fotowoltaiki, ogrzewania i czynszów. Na wymianę starych pieców, ekologiczne ogrzewanie, energooszczędne budownictwo czy prąd ze słońca można otrzymać dofinansowanie od podatników nawet na ponad 30 tys. zł.

Bonus do 1500 zł dla przedsiębiorców. Banki "rozdają" pieniądze klientom biznesowym za aktywności na kontach.

Podatkowy problem przedsiębiorców. O tym, czy ma sporządzić strategię podatkową za dany rok, firma dowie się dopiero po jego zakończeniu - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Rząd próbuje stłumić lekarski bunt. Samorząd lekarski stanął okoniem i nie zamierza bezkrytycznie dopuszczać do zawodu medyków spoza UE.

Prostytutki protestowały przed parlamentem w Hadze. Domagały się zgody na powrót do pracy pomimo restrykcji związanych z pandemią Covid-19.

Wydarzy się w Polsce

Polityka. W Sądzie Okręgowym w Krakowie odbędzie się rozprawa w sprawie wypadku, w którym poszkodowana została m.in. była premier Beata Szydło. Do zdarzenia doszło w Oświęcimiu w 2017 r.

Gospodarka. Debata WEI i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentująca Filary Odbudowy Gospodarki, pt. "Kiedy, jeśli nie teraz? Plan odbudowy gospodarki." (12:00)

Edukacja. Rozpoczynają się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Potrwają do 16 marca.

Energetyka. Konferencja online pt. "Rynek Opinii: Energetyka, Gospodarka, Społeczeństwo" organizowana przez Instytut Jagielloński (9:30).

Korupcja. Przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu zapadnie dziś wyrok w procesie apelacyjnym b. senatora z klubu PO Józefa Piniora oskarżonego o korupcję.

Podatki. Konferencja prasowa Konfederacji nt. "Interwencja poselska Konfederacji w Ministerstwie Kultury w sprawie podatku od smartfonów!"

Wydarzy się na świecie

Kijów - Wspólna konferencja prasowa przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Bruksela - Wystąpienie online sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga na konferencji na temat bezpieczeństwa i polityki zagranicznej

Waszyngton - Spotkanie online prezydenta Joe Bidena z kongresmenami Partii Demokratycznej.

Wilno - Wizyta prezydent Estonii Kersti Kaljulaid na Litwie.

Edynburg - Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon będzie przesłuchiwana przez szkocki parlament w sprawie okoliczności śledztwa przeciwko jej poprzednikowi Alexowi Salmondowi w związku z zarzutami molestowania seksualnego.

Londyn - Minister finansów Rishi Sunak przedstawi w Izbie Gmin projekt budżetu Wielkiej Brytanii na nowy rok budżetowy, który zaczyna się w kwietniu.

Genewa - Obrady 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ (do 23 marca).

Watykan - Audiencja generalna papieża Franciszka, transmitowana z biblioteki w Pałacu Apostolskim.

Kalendarium ekonomiczne 3 marca 2021 r.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce i komunikat po posiedzeniu RPP (16:00).

Wskaźniki PMI dla sektora usług w Chinach (2:45), Indiach (6:00), Hiszpanii (9:15), we Włoszech (9:45), Francji (9:50), w Niemczech (9:55), strefie euro (10:00), Wlk. Brytanii (10:30) i USA (15:45).

Indeks ISM dla sektora  usług w USA (16:00).

Podsumowanie sesji

Polska: Wzrosty na GPW. Allegro w górę w dniu debiutu polskiego Amazona

USA:Na Wall Street spadki po mocnych wzrostach dzień wcześniej

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

BAHOLDING NWZA ws. przyjęcia zmian do polityki wynagrodzeń, wprowadzenia programu motywacyjnego, emisji warrantów subskrypcyjnych, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego, wyłączenia prawa poboru oraz zmiany statutu.

BIOMEDLUB Publikacja raportu za 2020 rok.

OPTEAM  Publikacja raportu za 2020 rok.

PGO Dzień wykupu akcji spółki przez TDJ Equity II sp. z o.o. po cenie 1,45 zł za akcję.

REMAK  Publikacja raportu za 2020 rok.

PRAGMAFA NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela w trybie subskrypcji prywatnej oraz zmiany statutu.

AERFINANC  Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2020 roku.

IFIRMA  Pierwszy dzień notowań bez prawa do zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za IV kwartał 2020 w wysokości 0,05 zł na akcję.

STALEXP  Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 3 marca

1613 – Michał I Romanow został wybrany przez Sobór Ziemski na cara Rosji

1861 – W Rosji zniesiono poddaństwo

1885 – W Nowym Jorku założono przedsiębiorstwo telekomunikacyjne AT&T

1938 – W Arabii Saudyjskiej odkryto złoża ropy naftowej.

2002 – Wystartował kanał informacyjno-publicystyczny TVP3.

2011 – Adam Małysz ogłosił zakończenie kariery sportowej.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki