REKLAMA

Zapowiedź dnia - 28 września 2020 r.

Krzysztof Kolany2020-09-28 08:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-28 08:00
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 28 września, 272. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

KNF domaga się odwołania Leszka Czarneckiego z rady nadzorczej Idea Banku. Powodem wniosku są informacje dotyczące prowadzonego śledztwa w sprawie oferowania przez Idea Bank obligacji GetBacku.

Pękło 10 000 zł/mkw. Drożeją zwłaszcza nowe kawalerki. O kilkanaście procent w porównaniu z sierpniem 2019 r. wzrosły średnie ceny ofertowe nowych mieszkań w największych polskich miastach – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl.

Górnicy w Polsce – co o nich wiemy? Zamknięcie kopalń to zmiana życia tysięcy gospodarstw domowych – na Śląsku, ale nie tylko. Kim są górnicy, jedna z najgłośniej walczących o swoje grup zawodowych?

Nowy rekord w automatyzacji pracy. 6 wykresów, które warto zobaczyć. Tak wielu robotów w przemyśle jeszcze nie było. Globalny kryzys spowodowany pandemią już teraz nazywa się katalizatorem przyszłej modernizacji produkcji przemysłowej.

Ruszają jesienne promocje kredytów hipotecznych. Jesienią Banki przygotowały nowe edycje promocji. Bankier.pl sprawdził, gdzie potencjalni kredytobiorcy mogą liczyć na specjalne warunki cenowe.

Poczta chce zwrotu 68 mln zł za niedoszłe wybory. Poczta Polska chce rekompensaty za organizację majowych listownych wyborów prezydenckich, które się nie odbyły.

Wojska Azerbejdżanu w wyniku nowych walk przejęły część terytorium Górskiego Karabachu.  Co najmniej 16 żołnierzy i kilku cywilów poniosło śmierć w niedzielnych walkach wojsk azerbejdżańskich i armeńskich.

Wydarzy się w Polsce

Budżet. Rząd zajmie się dziś m.in. projektem ustawy budżetowej na 2021 r., zgodnie z którym dochody budżetu państwa w 2021 r. wyniosą 403,7 mld zł, a wydatki 486 mld zł. Oznacza to deficyt rzędu 82,3 mld zł.

Dług publiczny. Rząd omówi również strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2021-2024.

Estoński CIT. Zgodnie z projektem, małe i średnie spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne), których roczne przychody nie przekraczają 50 mln zł i których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, będą mogły skorzystać z przesunięcia poboru podatku w postaci ryczałtu.

Lotnictwo. Ministrowie będą dziś również rozmawiać o kolejnym projekcie rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Polityka. W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości zbierze się kierownictwo partii, by dyskutować o harmonogramie zmian w rządzie.

Wydarzy się na świecie

Górski Karabach. Azerbejdżan, Armenia i Górski Karabach wprowadziły stan wojenny, Baku i Erywań oskarżają się nawzajem o eskalowanie sytuacji.

Bruksela. Rusza kolejna runda negocjacji Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w sprawie dwustronnych relacji po brexicie (do 2 października).

Mińsk. Rozwój wydarzeń po potajemnym zaprzysiężeniu Alaksandra Łukaszenki na prezydenta. Od wyborów prezydenckich, tj. od 9 sierpnia, na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu ich wyników.

Świat. Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 32,8 mln ludzi na świecie, a ponad 994,8 tys. osób zmarło.

Berlin. Sytuacja wokół lidera opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego, który niedawno opuścił szpital Charite w stolicy Niemiec.

Lizbona. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z wizytą w Portugalii, gdzie zaprezentuje europejski plan odbudowy.

Budapeszt. Oficjalna wizyta ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua na Węgrzech, który spotka się z szefem dyplomacji węgierskiej Peterem Szijjarto.

Genewa. 45. sesja Rady Praw Człowieka ONZ.

Kalendarium ekonomiczne 28 września 2020 r.

Sprzedaż detaliczna: Norwegia (08:00), Szwecja (09:30)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: GPW nie dała się spadkom. Przebudzenie energetyki

Sesja na Wall Street: Giełdowe byki pokazały rogi

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ALLEGRO - Zakończenie procedury budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych oraz składania zapisów na akcje przez inwestorów detalicznych.

WORKSERV - Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 0,62 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez GI International.

IMMOBILE - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za I półrocze 2020 roku.

LOTOS - Wypłata dywidendy 1 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 28 września

1542 – Juan Rodriguez Cabrillo jako pierwszy Europejczyk dotarł do Kalifornii.

1878 – W Krakowie pokazano publicznie obraz Bitwa pod Grunwaldem pędzla Jana Matejki.

1958 – Francuzi przyjęli w referendum nową konstytucję – początek V Republiki.

1990 – Wystartowało RadioZet (jako Radio Gazeta) – druga po RMF FM komercyjna stacja radiowa w Polsce.

1991 – Sejm RP przyjął ustawy: o lasach i o Urzędzie Kontroli Skarbowej.

2000 – Duńczycy odrzucili w referendum możliwość przyjęcia waluty euro.

Zapisz się na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl / Bankier.pl

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki